01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koncepce znamená být připravený

Koncepce znamená být připravený Město Sezemice, v blízkosti Kunětické hory a soutoku Labe a Loučnou, patří k nejstarším sídlištím Pardubicka. V současnosti zde dochází k postupné revitalizaci, k obydlování a znovuzrození její části Veská. Městská rada v čele se starostou Bohumilem Kopeckým...

Koncepce znamená být připravený

Město Sezemice, v blízkosti Kunětické hory a soutoku Labe a Loučnou, patří k nejstarším sídlištím Pardubicka. V současnosti zde dochází k postupné revitalizaci, k obydlování a znovuzrození její části Veská.

Městská rada v čele se starostou Bohumilem Kopeckým podporuje novátorský a ve své kvalitě originální návrh změn územního plánu včetně konkrétních a do lokality navržených staveb akad. Ing. arch. Petra Davida.

Městské zastupitelstvo i rada se více než deset let snaží konstruktivně a konkrétně rozvíjet možnosti života občanů v Sezemicích. Dnes má město asi 3000 obyvatel, kteří žijí svým životem, i když doslova za humny láká kamenné divadlo, koncerty filharmonie i hokejový a plochodrážní stadion Pardubic. Pardubičtí zase využívají nové stezky a jezdí na kole do lesů, na Kunětickou horu čí sjíždějí a trénují na řece, právě tam, kde rodák Martin Doktor s otcem založili kanoistický klub. Do Veské, části Sezemic, jezdí rádi milovníci přírody, láká je písková duna, chráněný úkaz i prý nejčistší ovzduší Pardubicka.

O pěti nápadech se starostou

[*] Cyklistická stezka. Vede z Pardubic do našeho okolí. Je pro nás velkou výhrou. Kdo zná finanční situaci obcí, ví proč. Stála nás velké investice, ale jsme rovinatý kraj, lidé tu jezdí na kole od plenek do sta let a věřím, že stezka bude pokračovat až do Orlických hor.

[*] Vytvoření pracovních míst v obci. Nejde nám pouze o udržení obyvatel, ale i přilákání nových. Chceme proto pomáhat firmám, které v Sezemicích sídlí. Jestliže město zadává práci, vezme firmu z našeho města, ovšem kvalitu práce vyžaduje.

V letošním roce k nám přesídlily Tiskárny, a protože zanikla Tesla, jejichž budovy koupily, jsou pro naše obyvatele pracovní možností. Ve městě se nejen zvýší obrat v obchodech, ale radnici se sníží náklady na dopravní obslužnost, firma s sebou přiveze další zaměstnance. Město pomáhá dožité budovy Tesly asanovat a v letošním roce by měl být postaven nový závod Tiskáren. Vzájemně jsem se dohodli na výměně pozemků a město se bude finančně podílet i na vybraných stavebních pracích.

Začala se rozvíjet spolupráce i s další firmou, problém je, že naši lidé nechtějí pracovat za nabízenou mzdu, i když mají práci v místě, a tak tu pracuje asi šedesát korejských žen.

[*] Technický dvůr. Pracovní příležitost, hospodárnost, rychlost pracovních úkonů a pomoc v rámci mikroregionu vidí naše radnice v založení a vybavení Technického dvora. Zpočátku bude finančně zatěžovat, ale dříve jsme dali jednomu zemědělskému družstvu, které mělo mechanizaci, peníze, k tomu posypový materiál, oni dali mechanizaci, naftu, lidi, čas a prováděli údržbu silnic. K tomu jsme měli ještě vlastní lidi na údržbu chodníku, čištění čekáren, vysypávání košů, sekání a údržbu parků. Když založíme vlastní technický dvůr, peníze převedeme tam, máme už domluvenou koupi stroje, založíme kompostárnu pro park a v rámci mikroregionu se může stroj i lidi půjčovat. Budeme mít 12-14 pracovníků jako základ, 4 vojáky civilní služby, máme dobrou zkušenost i s potrestanými, předpokládáme, že budeme mít zahradníka.

Město má své prostory na technické zabezpečení, máme spočítané investice na úklid města, ekologickou likvidaci odpadů, udržování zeleně a pracovní četu. Investice se ze dvou třetin vrátí, jedna třetina padne na režii, ale kladů je víc. Pracovníci mohou být i z okolních obcí, technický dvůr může sloužit i pro okolní obce mikroregionu, my zase nemáme velký sál, jinde ho mají. Pracovní četa při změnách počasí je lépe regulovatelná, jindy může vypomáhat na stavebních pracích obce.

[*] Neziskové organizace. Jestliže se dneska podaří v obcích založit a podporovat spolky, moderním slovníkem neziskové organizace, pak je 50 % práce pro obec hotové ještě než začnete. Chceme dávat lidi dohromady. Vloni jsme zkusili představit spolky v tzv. Sezemickém létu, to se podařilo. Na místním fotbalovém hřišti předvedli svoje umění lukostřelci, střelci, kynologové, hasiči, oddíly skautů ukázaly své výrobky a tábornickou zručnost, skákali parašutisté, s organizací pomohly ženy, pro děti byly připravené soutěže a pozvali jsme i několik stánků s dobrotami. Lidi mají mít k obci vztah. Společně jsme před radnicí vítali Nový rok, všude byly připraveny světlice hrála dechovka, prošlo tu na 1200 osob, pořádáme masopust, do léta se ještě několikrát setkáme a všichni se nejvíce těší opět na Sezemické léto a na Sezemickou lávku, jízdu na čemkoli přes řeku Loučnou. A tady sídlí i oddíl kanoistů, kde má své slovo trenér a otec Martina Doktora i Martin sám. Oni vybudovali zázemí oddílu. Město oddílu pronajalo ubytovnu, kterou si oddíl za vlastní investice zrekonstruoval.

[*] Změny územního plánu. V současné době je pro Sezemice důležité dokončení změn územního plánu. Akad. Ing. arch. Petra Davida jme pověřili, aby nám vypracoval několik na sebe navazujících změn územního plánu. Zpracování kompletního nového územního plánu je pro město velmi nákladné, navíc hraje roli čas, dnes je třeba reagovat na dopravní a bytovou situaci co nejrychleji a na ostatní oblasti, např. infrastrukturu, pracovní příležitost, sport, kulturu a životní prostředí být připraveni. Teď je pro nás na prvním místě zpracování a schválení obchvatové komunikace. Tím se město zklidní.

O Sezemicích s architektem

Městská rada a vedení radnice pracují na koncepčním vytváření obrazu Sezemic. Změna územního plánu kvůli obchvatové komunikaci městu velmi pomůže, odkloní dopravu hlavního tahu a zároveň vyřeší urbanizaci rozsáhlých ploch vymezených tímto obchvatem. Město vytvořilo v rámci změny územního plánu také široké možnosti pro bytovou výstavbu v obci Veská. Měl jsem možnost urbanisticky neomezovat svou fantazii, a hlavně mohl jsem do kompozice navrženého území včlenit i podobu budov. A to je pro architekta ideální situace. Jednotlivé obytné okrsky jsou odděleny zelení a mají pokud možno amorfní tvar. Obec Veská se stane plnohodnotným satelitním obytným celkem města. Řešení urbanizace jsme pojali velkoryse. Vznikne ucelená co do kompozice a různorodá co do náplně obec s vlastním správním centrem, s různými typy bydlení a pracovních příležitostí. Lokality bydlení různého druhu, správa a služby s výrobou jsou navzájem odděleny.

Kompozičně je nová obec ztvárněna jako kruh, který protínají nové komunikace tak, že dojde k rozdělení na základní funkční celky - původní obec (resp. fragment) - nové lokality bydlení - centrální území uprostřed - a zóny pro nerušící výrobu kolem severojižní komunikace. Tím se obec v rámci své kompozice rozdělí na pásma podle jednotlivých funkcí, které se nebudou navzájem negativně ovlivňovat.

Protože hlavním hlediskem je klidné a čisté bydlení a život, je obec orientována na vybudování nadregionálních sportovišť a ubytování spolu se založením množství nových lesů, lesoparků a vodních ploch. Lesy budou obec kruhově obepínat. Stávající průjezd obcí bude odveden novou komunikací do nového centra, původní nejstarší část obce bude tímto zklidněna a doprava povede po kapacitnější komunikaci. Aby se zabránilo agresivní dopravě v ovlivňování klidu bydlení, budou všechny komunikace vedoucí do obce opatřeny kruhovými křižovatkami, které účinně zbrzdí dopravu.

Prvním komplexně řešeným obytným celkem je tímto zastavovacím plánem řešená výstavba rodinných domů (viz obr.) severozápadně od stávající obce. Vznikne tu zelení oddělená lokalita bydlení v řadových a solitérních domcích. Uvnitř lokality bydlení jsou plochy veřejné zeleně s parkovou úpravou a dětská hřiště.

Nejdůležitější pro obyvatele je, že v lokalitě plánuje město vystavět 11 řadových domů velkých, 4 řadové domy malé, 8 rodinných domů 6+1 a 4 rodinné domy 5+1. Na severu lokality jsou další pozemky pro dvojdomy. Celková kapacita první lokality je 42 domů.

Celá lokalita je koncipována jako symetrické hnízdo domů s odděleným provozem chodců a dopravou. V principu se jedná o tři objízdná náměstí s doplněnou sítí chodníků. Při vjezdu se otvírá nálevkovité náměstí, které svým tvarem zkracuje perspektivní dojem tak, aby řady domů podél komunikace se jevily kratšími. Toto náměstí je ohraničeno jednosměrnou komunikací s odstavnými pruhy z obou stran. Mezi komunikacemi je plocha veřejné zeleně s parkovou úpravou, lavičkami a osvětlením.

Řadové domy jsou vystavěny podél rozevírající se jednosměrné příjezdové silnice a řady jsou rozčleněny garážemi tak, aby domy nepůsobily dojmem hradeb. U garáží se předpokládá travnatá střecha, případně terasa.

Za náměstím jsou dvě symetrická hnízda domů volně stojících kolem kruhových náměstí. Koncepce je podobná - jednosměrný okruh s povrchovou úpravou a osvětlením včetně prvků dětských hřišť (dřevěný hrad, písek apod.).

Samostatné rodinné domy jsou umístěny radiálně okolo kruhových jednosměrných komunikací s parkovou úpravou a jejich poloha je neměnná.

První krok k revitalizaci

Městská rada i zastupitelstvo podporují urbanisticko - architektonickou jednotu vznikající části obce. Architektu Davidovi se podařilo vytvořit nové území Veská jako jednotný celek, tj. od urbanisticko-výtvarného pojetí lokality až po konkrétní návrhy jednotlivých budov speciálně pro toto území. Projekty na jednotlivé typy domů jsou nejen v návaznosti na charakter okolí, ale i jako možnost levného bydlení bez újmy na kvalitě stavebního materiálu či vkusu. Město stavbu zaštítí možnými státními dotacemi na řadovou výstavbu bytů. Máme mnoho zájemců, jsme rádi, jsou to první kroky k revitalizaci už vylidněné obce, tlumočí názor městského zastupitelstva i městské rady starosta.

"Malé obce a vesnice jsou jako skanzen. Z měst si lidé auty dojedou na víkend, ale lidé na vesnici chtějí mít také možnost dopravit se za kulturou, k lékaři, na úřad. Zrušila se dopravní obslužnost. Cesta měšťáka na venkov je lacinější než venkovana do města a v tom je zakopaný pes. Musíme si ujednotit kdo, co a za kolik. Bohužel, co vláda, to jiná koncepce. Mělo by se například přemýšlet o koncepci liniových staveb. Zdá se mi, že iniciativa má víc síly než zákon. Chybí zákon o liniových stavbách. Mít dlouhodobou koncepci. My jako obce se například dnes potýkáme s tím, že nebudeme dostávat peníze na infrastrukturu. Jenom společně s byty - to je nekoncepční. Mnohde byty jsou a široko daleko nic. Podle mě potřebují obce investice nejen na výstavbu bytových domů. Proto vytvoří-li si kraj svoji koncepci, svoji inventarizaci potřeb, tak z toho může vzniknout velmi dobrý celek v návaznosti na celostátní potřeby.

K Sezemicím patří 15 vesnic. Škála potřeb města musí být připravená, protože každý rok se schvalují dotace do jiného odvětví a když je město připravené, daří se. Zastupitelstvo umožnilo radě i mně připravit podklady, abychom měli v každé oblasti možnost požádat o dotační titul."

Jana Kracíková

ARCHÍV FIRMY DAP arts

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down