Letošní sezona farmářských trhů (FT) je již uzavřena, což nabízí vhodnou příležitost k jejímu zhodnocení, ale také k hlubšímu zamyšlení nad úlohou těchto trhů při rozvoji českého zemědělství, nad jejich přínosy pro města a obce a rovněž, nad tím, co přinášejí spotřebitelům. Proto se letos už...
Letošní sezona farmářských trhů (FT) je již uzavřena, což nabízí vhodnou příležitost k jejímu zhodnocení, ale také k hlubšímu zamyšlení nad úlohou těchto trhů při rozvoji českého zemědělství, nad jejich přínosy pro města a obce a rovněž, nad tím, co přinášejí spotřebitelům.
Proto se letos už podruhé uskuteční konference Farmářské trhy - Quo vadis? Jejím pořadatelem je Národní zemědělské muzeum v Praze a roli organizátora akce opět přijala společnost SYMPEX GROUP s. r. o. Její jednatel Ing. Josef Sléha, CSc., který je zároveň vědeckým sekretářem konference, připomíná, že akce si klade za cíl propojit všechny klíčové aktéry. tedy farmáře a pořadatele trhů, představitele státní správy a samosprávy, zástupce akademické obce i všechny ty, kteří se o problematiku farmářských trhů hlouběji zajímají.
Letos se konference s podporou Ministerwstva zemědělství uskuteční už 11. 12. od 9 hodin v Národním zemědělském muzeu (Kostelní ul. 44, Praha 7-Letná).
Na programu budou mj. témata jako: Efekt FT pro rozvoj města Frýdku-Místku, Veterinární dozor nad prodejem živočišných produktů na FT, Význam FT pro odbyt tuzemského ovoce, Konkrétní zkušenosti s prodejem masa a uzenin na FT, Nové přístupy k prodeji zemědělských produktů, Zkušenosti konkrétních farem a ekofarem s prodejem na FT apod.
Prezentovat se budou také zahraniční zkušenosti, zejména z Německa.
Protože vedle farmářských trhů se rozvíjejí také další alternativní formy prodeje potravin - kamenné »farmářské« prodejny, prodej ze dvora, bedýnky, dodávky z farem do restaurací aj., budou se účastníci konference zabývat také těmito trendy.
Organizátoři konference upozorňují na to, že k účasti na konferenci je třeba se předem elektronicky zaregistrovat, a to na adrese: http://www.konferenceft.cz/index.php?id=4 .
Garanty odborného programu jsou:
Mgr. Lenka Fendrychová, Přírodovědecká fakulta UK;
Tomáš Popp, provozovatel Plzeňských farmářských trhů a Farmářských obchodů; ENVIC, o. s.;
Generální sekretář: Dana Kandertová, kandertova@sympex.cz, tel. 604 234 030;
Vědecký sekretář: Ing. Josef Sléha, CSc., sleha@sympex.cz.