01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KONFLIKT NEBO PARTNERSTVÍ?

Umění komunální politiky spočívá především v umění komunikovat s veřejností, voličů s občany. Tato schopnost byla léty nečinnosti zapomenuta a nyní je mnohdy těžce a složitě objevována. Jak ukazují nizozemské i naše zkušenosti, komunikovat neznamená jen seznamovat s vlastnímu názory, ale také...

Umění komunální politiky spočívá především v umění komunikovat s veřejností, voličů s občany. Tato schopnost byla léty nečinnosti zapomenuta a nyní je mnohdy těžce a složitě objevována. Jak ukazují nizozemské i naše zkušenosti, komunikovat neznamená jen seznamovat s vlastnímu názory, ale také naslouchat názorům ostatních či dokonce je vyhledávat.

Stále častěji se například stává, že obecní úřad oznámí občanům s nejlepšími úmysly nějaký dle jeho názoru naprosto nekonfliktní a pozitivní záměr. Lidé se ale nečekaně postaví na tuhý a z hlediska radnice nepochopitelný odpor. Řešení takové situace není nijak snadné, názory se vyhrocují, v skupině se najde několik agresivních jedinců... Končí diskuze, začíná boj. Některé radnice řeší vzniklou situaci silou, jiné se pokoušejí najít smír nebo od plánovaných záměrů ustupují.

Podobným vývojem prošly i vyspělé demokracie. Během desítek let byly na západ od našich hranic vypracovány metody, které pomáhají řešit nedorozumění mezi radnicí a občany ještě dříve, než nastane. Jsou země, kde jsou participační metody nutností, kde bez souhlasu obyvatel nelze postavit žádnou silnici ani stavbu (Nizozemsko, Velká Británie), jinde jsou spíše něčím méně obvyklým (Rakousko).

NIZOZEMSKÉ METODY

V loňském roce měli někteří čeští komunální politici možnost seznámit se s metodami, které se více než deset let používají v Nizozemsku. Agora Central Europe, společnost pro demokracii a kulturu, spolu se dvěma nizozemskými organizacemi, sesterskou nadací Agora Europe a Institutem pro veřejnost a politiku uspořádaly rozsáhlý pilotní projekt v Chomutově a Jirkově, který se zaměřil na zapojení občanů do rozhodovacích procesů.

Po skončení projektu následovala konference na téma občanské participace na místní úrovni. Jak samotný projekt, tak i konference byly úspěšné. Konference vzbudila zájem mnoha pracovníků veřejné správy.

Města Cheb, Klášterec, Praha 12 a Varnsdorf projevila zájem zúčastnit se prvního kola rozsáhlého projektu "Občan a radnice - konflikt nebo partnerství?" zaměřeného na účast veřejnosti v rozhodovacích procesech. Celý projekt bude trvat asi dva roky. Je financován z grantu nizozemského ministerstva zahraničí.

PŘÍMÁ APLIKACE

Základní strategie Agory spočívá v tom, že účastníci se učí nové metody přímou aplikací. Místní politici, pracovníci městských úřadů a občané se zapojí do rozhodovacích procesů prostřednictvím veřejných debat, pracovních skupin, průzkumů atd. V závislosti na tom, jakou problematiku bude to které město řešit, budou použity různé metody. Politici a pracovníci úřadů se naučí produktivně spolupracovat tak, aby bylo možné dosáhnout řešení vybraných problémů. Řešení budou mít v tomto případě podporu široké veřejnosti, protože na její zapojení je projekt zaměřen.

Projekty zahrne různé problémy, které zasahují do každodenního života, jako jsou například bydlení, mládež, drogy, územní plánování, údržba veřejných prostranství, životní prostředí apod.

K účasti budou přizvány i místní nevládní neziskové organizace. S vyhodnocováním průzkumů a celé akce budou pomáhat profesoři a studenti sociologie a veřejné správy. Jejich úkolem bude monitorovat procesy a poskytovat aktivní podporu. Nová generace pracovníků veřejné správy se tak seznámí se zapojováním veřejnosti a získá praktické zkušenosti.

VÝROČNÍ KONFERENCE

Na závěr prvního kola těchto projektů se bude konat výroční konference o zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů. Pozvánky na tuto akci budou rozeslány představitelům všech českých měst nad 10 000 obyvatel. Jejich zástupci budou mít příležitost poučit se ze zkušeností měst, která se projektu účastní. Sami se pak mohou zúčastnit seminářů a pracovních skupin vedených českými a nizozemskými experty. Města, která projeví zájem, se mohou podílet na druhém kole projektu. Výstup z konference bude rozeslán všem pozvaným městům.

Na konci dvouletého projektu vznikne Příručka interaktivního rozhodování na místní úrovni se zaměřením na místní politiky a pracovníky úřadů.

Dialog mezi pracovníky veřejné správy a občany začal již v tomto roce v prvním z vybraných měst - v Klášterci nad Ohří. Celá akce potrvá asi šest měsíců a na jejím konci by mělo být řešení problémů, které klášterecké obyvatele nejvíce trápí. Je to např. kvalita bydlení, obchodu a služeb, bezpečnost, doprava nebo kontroverzní výstavba nového supermarketu.

Jaký byl konkrétní postup? Nejprve byli obyvatelé vtaženi do problému prostřednictvím dotazníků, které dostala každá domácnost. V nich mohli vyjádřit svoje názory na hlavní problémové okruhy. Zároveň pracovníci radnice komunikovali s občany formou telefonických rozhovorů. Tato neobvyklá forma se setkala s velkým úspěchem. Po čtyři večery v týdnu volalo 13 zastupitelů náhodně vybraným občanům a kladlo jim stejné otázky, které se objevily v dotaznících. Podařilo se tak navázat úzký kontakt mezi pracovníky veřejné správy a občany. Zlepšily se i vztahy na radnici.

VÝSLEDKY PRŮZKUMU

Vyhodnocení vyplněných dotazníků provedla zcela nezávislá strana - studenti sociologie. Z 5300 dotazníků se jich vrátilo na radnici 950, což lze považovat za mimořádný úspěch. Telefonické rozhovory oslovily dalších 420 osob.

Další fází bylo veřejné setkání, kde byly představeny výsledky průzkumu. Přišlo více než 250 lidí a klášterečtí operativně řešili nedostatek stolů v sále. Na tomto setkání se občané vyjádřili k tomu, co je nejvíce trápí. Problémy byly seřazeny podle naléhavosti a prvními pěti se budou v nejbližší době zabývat workshopy - pracovní skupiny občanů, kteří projevili zájem účastnit se práce na řešení vybraných problémů.

Výsledkem jejich práce budou konkrétní návrhy řešení jednotlivých problémů (čistoty, bezpečnosti atd.). Podpora jednotlivých řešení bude opět ověřena průzkumem veřejného mínění. Návrhy budou předloženy městskému zastupitelstvu, které se k nim opět veřejně vyjádří.

V těchto týdnech se rozbíhají i další projekty, které zkoumají otázky kvality života v Chebu, volný čas dětí mládeže v Praze 12, kvalitu bydlení, rekonstrukci a novou výstavbu domů ve Varnsdorfu.

Plánovaná podzimní konference shrne všechny pozitivní i negativní zkušenosti s participací v České republice. Aktivita společnosti Agora Central Europe patří k nemnoha vlašťovkám, které k nám dosud z participačních hájů dolétly. Přejme jí v zájmu rozvoje demokracie a občanské společnosti dobrý let.

IVANA BURSÍKOVÁ,

členka Zastupitelstva hl. města Prahy

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down