01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konstruktivnost vyžaduje i od svých kolegů

Magistrát města Ostravy řídí od letošního jara Ing. Břetislav Gibas. Jak vede více než osmisetčlenný tým lidí, aby úřad bezvadně fungoval a sloužil potřebám občanů, jaké záměry by chtěl na magistrátu prosadit? I o tom je následující rozhovor.

Předchozích 10 let jste byl vedoucím investičního odboru magistrátu. Co vás vedlo k tomu, že jste se přihlásil do výběrového řízení na tajemníka magistrátu? S jakými pocity a hlavně záměry jste do funkce vstupoval?

Práce ve stavebních firmách a zejména desetiletá zkušenost z působení ve veřejné správě, kdy jsem se musel naučit skloubit dodržování zákonů a principů veřejné správy, představy a strategii volených představitelů samosprávy města s dravostí zájemců o městské investice, mne upevnilo v jednání i rozhodování. Přestože šlo o činnost různorodou a zajímavou a navíc práce v týmu "investičáků" se mi dařila, kdesi v hloubi duše začal sílit nepřiznaný pocit stereotypu. Úspěch ve výběrovém řízení, jehož výsledkem bylo moje jmenování tajemníkem magistrátu třetího největšího města republiky, se pro mne stal velkou výzvou. Uvědomuji si, že dobře řídit tým více než 800 zaměstnanců, z nichž každý je odborníkem v určité správní činnosti, udržet a dále zvyšovat kvalitu poskytovaných služeb občanům, je zodpovědné a vysoce náročné na řídící a rozhodovací schopnosti. S tímto pocitem, ale také s vědomím potřeby nadále se vzdělávat, jsem vstupoval 1. dubna do funkce vedoucího úřadu.

Věděl jste, do čeho jdete, přesto, pocítil jste v nové funkci tíhu odpovědnosti za to, jak magistrát funguje? Vnímáte třeba, že v očích úředníků je veškerá odpovědnost za fungování magistrátu na vás?

Ano, svou zodpovědnost vnímám. Nicméně fungování magistrátu je bezesporu týmová práce, jejíž podpora při řízení magistrátu patří k mým prioritám. Jsem si samozřejmě vědom toho, že v mnohém očekávají úředníci vstřícnost k diskusi, ale i má konečná rozhodnutí.

Jste hodně přísný a nesmlouvavý šéf?

Myslím si, že jsem přísný a nesmlouvavý tam, kde je to zapotřebí a odpovídá to významu a závažnosti věci. Vyžaduji důsledné plnění úkolů a dodržování termínů. Domnívám se, že jinak dovedu být lidský, aspoň se to o mne mezi kolegy říká.

Na co se chcete zaměřit v nejbližším období? Uvažujete o zavedení některé z moderních metod řízení?

U nás na magistrátu využíváme bench-marking, léta provádíme také benchmarking neformálního typu, to znamená srovnáváme si jen vybraná a srovnatelná data podle momentální potřeby. Zatím bych chtěl při této formě zůstat. Chci také, abychom dosáhli na evropské peníze a ve větší míře je uměli využít. Proto už nyní připravujeme z oblasti rozvoje lidských zdrojů dva projekty a věřím, že budeme s žádostmi úspěšní.

S kým konzultujete otázky spojené s obecní samosprávou a praktické problémy vyplývající z právní úpravy této oblasti veřejné správy?

Magistrát disponuje profesně zdatným týmem právníků, na jejichž pečlivost a konzultace problematiky se mohu spolehnout.

V současnosti se diskutuje o možnosti zaměstnávat v budoucnu na magistrátech, městských a obecních úřadech profesionální manažery. Jak se vám zamlouvá tato myšlenka, s níž přichází ministr Ivan Langer?

Nejsem do této myšlenky ministra vnitra příliš zasvěcen a také obsahový význam může být chápán různě. Pokud je pod tím pojmem myšleno, že jde o odborníka na problematiku veřejné správy vybaveného řídícími schopnosti, pak mi nezbývá než tvrdit, že v mnoha stávajících vedoucích funkcích již takoví manažeři dávno pracují. Alespoň u nás na magistrátu tomu tak je.

Jaký je váš názor na požadavek, aby úředníci nesli v daleko větší míře odpovědnost za skutečně chybná rozhodnutí, která vedla třeba k poškození vlastnických práv občanů a přinesla jim značnou majetkovou újmu, nebo je prokazatelně poškodila na jejich lidských právech?

S tím lze jen souhlasit. Ale příslušná zodpovědnost se bude v mnoha případech jen těžce dokazovat, protože jde vesměs o práci několika úředníků a mnohdy o práci s využitím podkladů vydaných jinými správními úřady či organizacemi.

Kolik času trávíte v práci? Zastáváte názor, že schopnost úředníků se pozná i podle toho, zda stihnou v řádné pracovní době vše, co stihnout mají, nebo jste smířen s tím, že náročnější úkoly prostě někdy vyžadují i nastavení času po práci?

Jsem konstruktivní v jednání i zadávání úkolů a konstruktivnost vyžaduji i od svých kolegů. Práce přesčas není a nikdy nebyla pro mne měřítkem dobrého úředníka. Při-znám ale, že to kdysi na mne pár mých podřízených zkoušelo. Snažím se však vcítit do problému člověka a analyzovat příčinu.

Co máte nejraději na Ostravě - na městu, kde žijete a pro které pracujete?

Jsem ostravský rodák. Proto mám rád její průmyslovou historii, s níž jsem od dětství spjat. Zároveň obdivuji současnou zeleň. Těší mne nejen rychlý přerod kdysi černé Ostravy v město plné a stále se rozšiřující zeleně, ale i pozornost, jaká se v poslední době věnuje technickým památkám, rozvoji vědy a vzdělání reprezentované historickou Vysokou školou báňskou, mou alma mater. Mám rád toto město, ve kterém s rodinou žiji a pracuji, a lidi v něm.

ALENA KIEDROŇOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down