Dotační program nazvaný „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2017–2019“ odstartuje 4. října 2017. Vyhlašuje ho Středočeský kraj s podporou Ministerstva životního prostředí. Na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo budou moci lidé získat až 127,5 tisíce korun. Celkem kraj v této výzvě rozdělí 502,2 milionu korun.
Příspěvky budou moci získat lidé, kteří plánují výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v 1. a 2. emisní třídě za tepelná čerpadla, kotle výhradně určené pro spalování biomasy nebo za automatické kotle na uhlí a biomasu či plynové kondenzační kotle. „Kotlíkové dotace jsou revolučním dotačním projektem, který se nám podařilo díky mnoha jednáním s Evropskou komisí získat skoro zázračně, z evropských dotačních programů totiž běžně nejdou podpořit přímo domácnosti a fyzické osoby,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Dalším krajem, který se zapojuje do druhé vlny kotlíkových dotací, v níž si kraje rozdělí téměř 3,4 miliardy korun a v domácnostech se tak vymění dalších minimálně 35 tisíc zastaralých kotlů, je právě kraj Středočeský. Zároveň oceňuji, že kraje zareagovaly na doporučení ministerstva a bude možné podávat žádosti elektronicky, přímo z domova," pokračuje ministr Brabec.
Šanci získat dotaci bude mít několik tisíc lidí. Středočeský kraj bude žádosti přijímat nově elektronicky od 4. října 2017 od 8 hodin. „Žadatelé budou moci podle kategorie nově pořízeného kotle a místa bydliště získat od kraje příspěvek 75 tisíc korun – 127,5 tisíce korun. Když by všichni získali nejnižší možnou dotaci, tak čistě matematickým propočtem by mohlo uspět až 6696 žadatelů,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a dodala, že do dvaceti dnů pak budou muset lidé žádost vytisknout a s dalšími potřebnými dokumenty doručit na podatelnu krajského úřadu. „Odpadne tak nepříjemné až nelidské čekání žadatelů ve frontě v zimě a dešti před krajským úřadem. Jsem ráda, že se nám systém podařilo změnit,“ dodala středočeská hejtmanka Jermanová.*
Příjem žádostí potrvá téměř osm měsíců, do 29. června 2018 nebo do vyčerpání určených finančních zdrojů. „O dotaci budou moci požádat fyzické osoby žijící na území Středočeského kraje, které bydlí v rodinných domech, dalších objektech k bydlení a zemědělských usedlostech s maximálně třemi bytovými jednotkami. Dotace není určená pro rekreační objekty. Věřím, že se nám tímto krokem významně podaří zlepšit životní prostředí ve středních Čechách,“ vysvětlil Věslav Michalik, radní pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje včetně evropských projektů a rozvoje venkova.
Pokud žadatel zaregistruje žádost pouze elektronicky a na úřad ji vytištěnou nedonese, na příspěvek nárok mít nebude. O dotacích bude rozhodovat Rada Středočeského kraje do 120 pracovních dnů od doručení písemné žádosti.
/Loch/