Dosud pouze Moravskoslezský (30 mil. Kč), Středočeský (20 mil. Kč) a Ústecký kraj (10 mil. Kč) využily možnosti participovat na programu Ministerstva životního prostředí (MŽP) na podporu výměny kotlů pro své obyvatele.
Tyto tři kraje - v souladu s uvedeným programem - se zavázaly ze svých zdrojů vyčlenit na podporu výměny kotlů pro své obyvatele stejně vysokou částku, o kterou požádaly ministerstvo.
V běhu je nyní ještě jednání o zapojení Královéhradeckého kraje. Podle Mgr. Marty Machkové z tiskového oddělení MŽP se v minulosti na toto téma uskutečnila i jednání s Jihomoravským krajem, který však už několik měsíců o program nejeví zájem. Celkem bylo pro letošní rok na tyto účely alokováno 80 mil. Kč a stejný objem peněz by měl být k dispozici také v příštím roce. Všechny tři kraje, které dosud do programu vstoupily, vyčerpaly celkem 60 mil. Kč, na další výzvy v programu tedy letos zbývá ještě 20 milionů. Nebudou-li vyčerpány, MŽP je znovu alokuje do potřebných oblastí např. jiného z programů, případně na kofinancování OP Životní prostředí.
Objem finančních prostředků, o něž v »kotlíkovém programu« může kraj požádat, závisí vždy na jeho dohodě s ministerstvem. Marta Machková potvrzuje, že MŽP zatím nebylo nuceno limitovat horní hranici čerpání. »Spíše se snažíme v jednáních přesvědčovat kraje, aby jejich spoluúčast neklesla pod 10 mil. Kč a program měl pro jejich obyvatele významnější efekt,« dodává mluvčí s tím, že původní představy některých krajů o své spoluúčasti se pohybovaly mezi třemi a pěti miliony.
Také podmínky programu jsou pro všechny kraje stejné. Nicméně míra znečištění ovzduší se do zapojení krajů do programu očividně promítá. Není náhodou, že první výzva programu byla v Moravskoslezském kraji, kde se přitom vyšlo z dobrých zkušeností z uplatňování společného programu MŽP a kraje a kde už ministerstvo rozdělilo ve třech dosavadních výzvách »kotlíkového programu« 100 mil. Kč.
Co se v tomto programu očekává od obcí? MŽP chystá informační kampaň pro občany »Jak správně topit aneb Vyměňte si svůj starý kotel za nový« a zapojení obcí ponechává na jejich vlastním uvážení.
Na základě zkušeností ze společného programu s Moravskoslezským krajem se v »kotlíkovém programu« nabízí mj. možná kombinace s případnou podporou obce až do výše skutečných nákladů. »Je zde tedy prostor, aby obec, pokud udělovaná podpora nestačí na zaplacení všech nákladů na pořízení kotle, poskytla žadateli dotaci či výhodnou půjčku na zbytek nákladů,« uzavírá Marta Machková.