01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kouzlo vojenských pevností

Zřizovatelem technické památky s oficiálním názvem Muzeum Pevnost Hanička je obec Rokytnice v Orlických horách. Hanička byla veřejnosti nově zpřístupněna na jaře roku 1995 a její provoz je financován výhradně z vlastních příjmů. Jen v případě větších investic dostává další příspěvek z rozpočtu...

Zřizovatelem technické památky s oficiálním názvem Muzeum Pevnost Hanička je obec Rokytnice v Orlických horách. Hanička byla veřejnosti nově zpřístupněna na jaře roku 1995 a její provoz je financován výhradně z vlastních příjmů. Jen v případě větších investic dostává další příspěvek z rozpočtu města. »Dotace od státu na provoz muzea prakticky neexistují a Královéhradecký kraj doposud nebral vojenské památky příliš vážně,« říká starosta Petr Hudousek, zodpovědný mj. za památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. »Někdy dostaneme dar od individuálního dárce nebo firmy - naposledy to byla replika pancéřového ventilačního zvonu od firmy ŽĎAS.«

MOŽNOSTI PŘÍHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE ČR - POLSKO

V současné době začínají na Haničce rozvíjet vztahy s podobnými »podzemními« muzei v polském příhraničí. Možnost zažádat o dotace z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013 ve vztahu k památkám zatím ještě v Rokytnici nevyužili. Starosta to komentuje: »Při výběru partnera je namístě obezřetnost, musí se jednat o spolehlivý subjekt, protože vás svými nedostatky může lehce poškodit.« Problémem je odlišnost polské legislativy, kdy probíhají i několikastupňové kontroly a zdržuje se tím proplacení finančních prostředků. »Znám příklad, kdy se některé platby zablokovaly i na mnoho měsíců. Obecně banky nemají příliš velký zájem půjčovat na předfinancování projektů spolufinancovaných z tohoto programu,« uzavírá téma Petr Hudousek.

NEJVÍCE ZÁJMU BUDÍ AKČNÍ DOPROVODNÝ PROGRAM

»Bohužel stejně jako u většiny obdobných muzeí evidujeme sestupný zájem o návštěvu pevnosti, což částečně může souviset s menším zájmem o Orlické hory. Přesto se nám díky dalším ekonomickým aktivitám (např. prodejem publikací, pohledů a upomínkových předmětů) zatím daří zlepšovat příjmy muzea,« říká starosta Hudousek.

Pro představu, v roce 2010 pevnost navštívilo asi 16 tisíc osob. Nejvíce táhnou doprovodné akce, které připomínají události roku 1938 na státní hranici nebo seznamují s dobovým výcvikem a výzbrojí vojska. Hanička nabízí autentické zážitky i proto, že některé její objekty na povrchu vypadají jako po svém dokončení v září 1938. »Spolupracujeme také se zručnými modeláři, kteří pro nás vyrábějí modely původních objektů,« dodává starosta Hudousek.

Návštěva památky vyžaduje jistou fyzickou zdatnost - nejprve zdolat asi 1,5km úsek od záchytného parkoviště a během prohlídky sestoupit až do hloubky 36 metrů. Dopravu k muzeu však lze domluvit s regionálním autobusovým dopravcem. V areálu muzea je v rámci pravidelné otevírací doby k dispozici občerstvení.

Potenciální návštěvníci se o Haničce dozvídají především díky aktivitám destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko a dále kraje. Investice do inzerce v různých periodikách v muzeu pečlivě zvažují. Za nejlepší způsob informování považuje Petr Hudousek internet, který je dnes dostupný i v mobilních telefonech a je nejrychlejším zdrojem. Pevnost má své vlastní webové stránky na adrese www.hanicka.cz.

Nejzachovalejším objektem muzea je pěchotní srub R 76 Lom s unikátními pancéřovými věžemi.

FOTO PAVEL MINÁŘ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down