01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kraj platí psychology

Na severní Moravě v roce 2006 zaznamenali zvýšený zájem vedení škol o spolupráci s psychologem. Podle Šárky Swiderové, tiskové mluvčí Moravskoslezského kraje, začalo loni působit 20 odborníků na veřejných středních a 34 na základních školách. Na jejich práci byly vynaloženy téměř 3 mil. Kč. Peníze...

Na severní Moravě v roce 2006 zaznamenali zvýšený zájem vedení škol o spolupráci s psychologem. Podle Šárky Swiderové, tiskové mluvčí Moravskoslezského kraje, začalo loni působit 20 odborníků na veřejných středních a 34 na základních školách. Na jejich práci byly vynaloženy téměř 3 mil. Kč. Peníze kraj čerpal z prostředků určených pro školství státem.

Podle Jaroslavy Wenigerové, náměstkyně hejtmana, školy mají o tuto službu velký zájem. Děti mohou u psychologa najít pomoc a radu ve studiu, při výběru povolání i například při řešení osobních problémů. Krajský úřad si slibuje omezení negativních jevů na školách. Pobyt psychologa či speciálního pedagoga, který by měl k dispozici samostatnou pracovnu, doporučuje ve školských zařízeních nad 500 žáků.

"Škála pomoci je opravdu široká," zdůraznila Mgr. Irena Mlčáková, výchovná poradkyně Střední chemické školy a Gymnázia v Ostravě-Zábřehu. V obou těchto zařízeních, která navštěvuje celkem 561 studentů, spolupracují s psychologem již třetím rokem. Zatímco dříve navštěvoval školu jednou týdně, od loňského září, kdy škola využila nabídku kraje, pobývá psycholog ve škole čtyři dny v týdnu. "Hned po svém nástupu pomohl studentům prvních ročníků s adaptací v novém prostředí," vzpomíná Irena Mlčáková. Psycholog řeší ve spolupráci s pedagogy a rodiči také zhoršený prospěch některých studentů, osobní i rodinné problémy. Pomáhá zvládnout studium žákům s poruchami učení. Nemalou úlohu má i při prevenci negativních jevů, k čemuž mj. využívá i různé dotazníkové akce, ankety apod.

Nestranný pohled psychologa na problémy třídního kolektivu využívají třídní učitelé. Irena Mlčáková ale zdůrazňuje, že spolupráce s psychologem má pro studenta význam jen v případě, že s ní souhlasí nebo o ni sám požádá. Mnozí budoucí chemici a gymnazisté z Ostravy-Zábřehu si již ke svému psychologovi Petru Krhutovi cestičku našli. Například společnou účastí na různých sportovních akcích nebo na besedě o Austrálii, kde jejich psycholog několik let pobýval.

/lm/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down