01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krizové řízení na webu Domažlic

Veřejnost by měla být předem a dostatečně seznámena s tím, jak se chovat v mimořádných situacích. Jedním z nejmodernějších způsobů šíření potřebných znalostí jsou webové stránky obcí. Této možnosti široce využívá město Domažlice. Po zobrazení hlavní stránky www.domazlice.info je odkaz Krizové...

Veřejnost by měla být předem a dostatečně seznámena s tím, jak se chovat v mimořádných situacích. Jedním z nejmodernějších způsobů šíření potřebných znalostí jsou webové stránky obcí. Této možnosti široce využívá město Domažlice.

Po zobrazení hlavní stránky www.domazlice.info je odkaz Krizové řízení. Důležité informace z dané oblasti jsou zpracovány a roztříděny do samostatných okruhů, například Občan v krizové situaci; Krizové řízení - krizové situace; Bezpečnost města - krizový štáb; Složky integrovaného záchranného systému; Co dělat v případě obecného ohrožení.

CO LZE ZAŘADIT DO ODKAZŮ

Na stránce Krizové řízení - krizové situace lze vysvětlit základní pojmy: Co to je nouzový stav, stav ohrožení, stav nebezpečí apod. A zároveň informovat o tom, kdo je vyhlašuje, jak dlouho trvají a jaká jsou omezení. Navíc autoři domažlické stránky přidali dokumenty právního charakteru shrnující zásady a formy poskytování státní pomoci atd. Jejich znalost může postiženým občanům pomoci vyrovnávat se s důsledky konkrétních krizových situací, například s povodní.

Zajímavé informace jsou též v odkazu Analýza havarijních rizik. Na této stránce jsou vyjmenována největší místní rizika, mj. hrozba úniku čpavku z podniků, případně chlóru z plaveckého bazénu, výbuch či požár z důvodu vznícení obilného prachu, narušení plynovodního potrubí nebo vznik oxidu dusného následkem havárie. K dispozici je zde i přehled důležitých telefonních čísel, a to nejen na hasiče, záchrannou službu a policii, ale i na pohotovost vody, plynu, elektřiny, ÚAMK žluté anděly, linku dětského bezpečí, linku důvěry a psychologické pomoci apod.

Na stránkách nechybějí informace o postupu obyvatel při potenciálním teroristickém útoku, případně při nalezení neobvykle odložených zavazadel nebo podezřelých materiálů včetně přehledného návodu počínání při anonymním nahlášení uložení výbušniny.

Samostatná pozornost je věnována povodním. Na zde uvedených telefonních číslech se ohrožení občané informují o zásadách chování při a po povodni, mj. o tom, jak se vypořádat s povodňovými škodami v obydlí, kdy je nutné odstranit nánosy bahna, provést dezinfekci apod. Obyvatelům by se zároveň mělo dostat informací o jednání obcí. Na stránce Co dělat v případě obecného ohrožení jsou definovány všechny kroky městského úřadu při vyhlášení krizové situace varovným signálem, spolupráce se subjekty integrovaného záchranného systému apod. Ale rozhodující je i to, co bude dělat občan. Proto se upřesňuje, jak by se měl chovat při vyhlášení různého druhu poplachu, co jsou to prostředky individuální ochrany obyvatelstva atd.

AKTUÁLNOST STRÁNEK

Obsah stránek je nutné průběžně aktualizovat. V Domažlicích toho dosáhli přehlednými informacemi o zatím poslední krizové situaci orkánu Kyrill. Lze se zde seznámit třeba s tehdejším vyhlášením nouzového stavu hejtmanem Plzeňského kraje, s používáním krizových mobilních telefonů ve vymezeném období, obce o možnostech finanční pomoci při odstraňování následků vichřice apod.

Je rovněž nutné zajistit dostatečné povědomí občanů o existenci příslušných webových stránek. V opačném případě se snižuje efektivita celého informačního projektu, ať již v Domažlicích, nebo v jiném městě.

/js/

/mch/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down