01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krnov pokračuje v úspěšném tažení

Město tradičně patří k nejúspěšnějším žadatelům o evropské peníze, které rozděluje Euroregion Praděd. Za svou aktivitu získalo již v roce 2008 titul Nejaktivnější příjemce v rámci Fondu mikroprojektů Iniciativy Společenství INTERREG IIIA ČR - Polsko v euroregionu Praděd. V úspěšném tažení za...

Město tradičně patří k nejúspěšnějším žadatelům o evropské peníze, které rozděluje Euroregion Praděd. Za svou aktivitu získalo již v roce 2008 titul Nejaktivnější příjemce v rámci Fondu mikroprojektů Iniciativy Společenství INTERREG IIIA ČR - Polsko v euroregionu Praděd. V úspěšném tažení za dotacemi z EU pokračovalo i v roce 2009.

V zatím posledním kole Operačního programu Přeshraniční spolupráce 2007-2013 Česká republika - Polská republika pro realizaci mikroprojektů uspělo se šesti projekty. Velkou zásluhu na tom má oddělení evropských projektů Městského úřadu v Krnově, které podalo za město tři projekty v hodnotě téměř milion korun a výraznou měrou pomohlo vytvořit tři projekty příspěvkových organizací za dalších 536 600 korun. Dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje pokryjí 83 % celkových nákladů.

VELETRH, SEMINÁŘE, SLAVNOSTI

Krnov byl úspěšný s projekty Česko-polský veletrh řemesel Krnov, Bezpečné příhraničí a Česko-polské hornoslezské slavnosti - Dny plné her na česko-polské hranici.

»Na dvoudenním veletrhu řemesel, který se ve spolupráci s okresem Prudnik a úřady práce v Bruntále a v Prudniku uskuteční koncem ledna v Krnově, zástupci českých a polských středních škol představí své učební obory, české a polské firmy představí aktuální nabídku odborných profesí a úřady práce v Bruntále, Krnově a Prudniku nabídnou volná pracovní místa a rekvalifikační kurzy. Veletrh by měl napomoci zejména žákům základních škol a jejich rodičům při výběru střední školy nebo učebního oboru,« uvedl Rostislav Balner z krnovského oddělení evropských projektů.

Projekt Bezpečné příhraničí spočívá v uspořádání čtyř seminářů na téma Prevence kriminality v česko-polském příhraničí, ve vytvoření zázemí pro společné policejní hlídky a ve zřízení speciální výslechové místnosti pro oběti a pachatele trestných činů v příhraničí. »V rámci tohoto projektu jsme navázali novou spolupráci s českou a polskou policií. Společně chceme zvýšit bezpečnost a prevenci kriminality v příhraničí a rozvoj přeshraniční spolupráce mezi českou a polskou samosprávou a mezi policisty z obou zemí,« zdůraznil Rostislav Balner.

Záměrem projektu Česko-polské hornoslezské slavnosti 2010 - Dny plné her na česko-polské hranici je uspořádat třídenní slavnosti v Krnově, které nabídnou bližší poznání přírody, myslivosti, sokolnictví a jízdu na koních.

PROJEKTY PRO DĚTI, STUDENTY, UČITELE

Další tři projekty podalo oddělení evropských projektů společně s příspěvkovými organizacemi města. Mateřská škola na Mikulášské ulici navázala novou spolupráci s Mateřskou školou č. 2 v Hlubčicích. V letošním roce uskuteční projekt Školky bez hranic. Jeho náplní jsou kulturní, sportovní a poznávací akce pro děti a pedagogický workshop pro učitelky. Na výuku angličtiny a poznávání polštiny a češtiny se zaměřuje projekt Učíme se společně základní školy na Žižkově ulici v Krnově a gymnázia v Branicích.

»V rámci výuky budou děti také jednou měsíčně vydávat česko-polsko-anglický časopis, ve kterém budou prezentovat své školy, města a země. V létě se pak zúčastní třídenního setkání, kde uplatní své nově nabyté jazykové dovednosti v praxi. Celý projekt završí výtvarný workshop Naši přeshraniční sousedé, v jehož průběhu by čeští a polští žáci měli komunikovat v jazyce českém, polském a anglickém,« doplnil Rostislav Balner.

Do česko-polské spolupráce se poprvé zapojila i Městská knihovna v Krnově, která na příští rok připravila společně s městem Hlubčice dva literární workshopy pro studenty středních škol z příhraničního regionu a chystá vydání dvojjazyčné sbírky básní českého a polského regionálního autora. Projekt Česko-polské literární workshopy 2010 by měl především přispět k propagaci české literatury na polské straně a naopak polské literatury na straně české.

Na snímku jsou účastníci projektu Česko-polský lyžařský týden pro děti z mateřských škol v Krnově a Hlubčicích. Pětidenní lyžařský kurz se uskutečnil v zimě 2009 v Krnově na Cvilíně. Pro malé lyžaře byly připraveny i výlety do okolí, společný nácvik českých a polských lidových písní, výtvarná soutěž atd. Dotace EU činila 3730 eur.

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down