Kroměřížští zastupitelé vydali obecně závaznou vyhlášku k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství, k ochraně životního prostředí, zeleně v zástavbě a ostatní veřejné zeleně.
„Vyhláška z roku 2012 byla přepracována a rozšířena. Reagujeme na požadavky Moravského rybářského svazu, ale i jednotlivých občanů a městské policie, kteří všichni poukazují na problémy spočívající ve stanování, nocování, rozdělávání ohňů a s tím související nepořádek a problémy s hygienou v různých lokalitách města,“ uvedl Tomáš Opatrný, starosta Kroměříže.
„Nově se ve vyhlášce nevymezuje veřejné prostranství přesným výčtem jednotlivých ulic a náměstí města a místních částí. Vychází se ze zákonné definice, podle které jsou veřejným prostranstvím všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru,“ poznamenala Andrea Nevřalová, právnička městského úřadu.
Velkou část potíží mají na svědomí osoby bez přístřeší. Město se snaží situaci řešit. Loni například zprovoznilo novou digitální kameru, která monitoruje lokalitu pod kostelem Panny Marie ve spodní části Riegrova náměstí. Jedná se o místo hojně vyhledávané bezdomovci, kteří znečišťují veřejné prostranství, působí hluk a pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek se někdy k obyvatelům lokality i kolemjdoucím chovají agresivně. Městská vyhláška přitom konzumaci alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích zakazuje.
Kamera by měla přispět k odhalení a prokázaní přestupků. Městská policie totiž může proti nepřizpůsobivým lidem zakročit, jen pokud porušují zákon či městskou vyhlášku. I v takovém případě je ale problematické pachatele z řad bezdomovců potrestat – uložené pokuty neplatí a při přestupcích předávaných správnímu orgánu se strážníci často potýkají s důkazní nouzí. Radnice aktuálně řeší i problémy s nepřizpůsobivými občany na sídlišti Oskol. I tam městská policie zvažuje umístění kamery. Odbor služeb chystá odstranění některých laviček a oplocení dětského hřiště.
Radnice se také snaží učit bezdomovce pracovním návykům. V rámci programu Stravenka od ledna letošního roku uklízejí veřejná prostranství a za tuto práci dostávají poukázku na plnohodnotné teplé jídlo. Do programu se pravidelně zapojuje 15 až 20 osob z řad bezdomovců či sociálně slabých osob.
K problematice bezdomovectví pořádá město setkání s občany, které se uskuteční v úterý 20. května.
/tz/*