Které projekty zlepšily život obyvatel měst a obcí? Odpověděly výsledky soutěže Komunální projekt roku 2022

Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří se stalo Komunálním projektem roku 2022. Zvítězilo v letošním velmi silném osmém ročníku soutěže, kterou pořádá vydavatelství Profi Press, s. r. o., a časopis Moderní obec. Zúčastnilo se celkem 88 projektů z měst a obcí z celé republiky. Výsledky soutěže byly zveřejněny v úterý 13. září pražském Obecním domě za účasti místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Ten soutěž zaštítil a předal i Cenu ministra pro místní rozvoj. Získal ji Dům dětí a mládeže, Areál Perla 01, v Ústí nad Orlicí.

Soutěž Komunální projekt roku 2022 se koná od roku 2015. Letos se hodnotilo v devíti kategoriích: Sociální projekt roku, Děti a rodiče, Veřejná zeleň, Kulturní a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství, Utváření veřejného prostoru, Chytrá obec, Ekologický projekt roku a Trvale udržitelný projekt roku. Udělila se také Cena ministra pro místní rozvoj a Zvláštní cena hodnotitelské komise. Z vítězů jednotlivých kategorií rozhodla porota v tajném hlasování o celkovém vítězi a nositeli titulu Komunální projekt roku 2022.

„Soutěž Komunální projekt roku vnímám jako zdroj inspirace pro rozvoj regionů. Nositelé oceněných projektů, primátoři a starostové měst a obcí, jsou takto odměněni za svou práci a inovativní nápady. Zároveň nezapomínáme, že městské samosprávy jsou kvůli energetické krizi ve složité situaci. Hrozí, že budou muset omezovat investice i běžný provoz a tomu se jako vláda snažíme zabránit,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a dodal: „Jsem opravdu rád, že prvním čtením prošlo v rámci novely zákona o státním rozpočtu 2022 navýšení rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj na národní dotační programy o 2,55 miliardy korun. Největší část z nich půjde právě na rozvoj obcí a měst, kterým tak v boji s růstem cen energií pomůžeme.“

Podle Ivana Bartoše by se finance v případě celkového schválení mohly použít třeba na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu, který se stal kvůli pandemii covid-19 nejvíc postiženou oblastí. A v souvislosti s aktuálně velmi klíčovou energetikou také například na zlepšení energetické úspornosti budov. Což je i případ letošního celkového vítěze soutěže. Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří postavené v pasivním standardu vzniklo podle principu udržitelnosti modernizací a dostavbou původního kulturního domu.

„Musím neskromně říct, že se nové energeticky úsporné Kulturní centrum skutečně povedlo. Stalo se přirozeným střediskem setkávání obyvatel i návštěvníků napříč generacemi, a to při zachování genia loci – ducha místa s prvky původního kulturního domu,“ sdělil starosta města Klášterec nad Ohří Štefan Drozd a doplnil: „Kulturní dům i knihovnu využívají studenti gymnázia, slouží jako zázemí seniorským spolkům a spolkům osob postižených civilizačními chorobami, ochotníkům či hudebníkům, našlo tam místo knihkupectví i gastro s dětskou hernou. Vznikly prostory pro workshopy, veřejná setkání či konference, vyřešilo se i veřejné prostranství před budovou. Vše se podařilo realizovat s jedním dodavatele a bez žádných důsledků nárůstu cen během covidu. Na kulturní centrum v nízkoenergetické budově, kde je mimo jiné inteligentní klimatizace, vlastní fotovoltaika a systém zadržování a využívání dešťové vody, jsme pyšní. A děkujeme, že ho ocenila i hodnotitelská komise .“

Hodnotitelskou komisi tvořili vítězové loňského ročníku soutěže, zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a organizátoři akce. Mimo jiné posuzovali přínos projektu pro obyvatele a samosprávu, která ho realizovala, případné uplatnění v jiném městě či obci, zapojení veřejnosti, náklady – od výše přes způsob a zdroje financování, stejně jako úlohu soutěžícího, který je s projektem spojený a byl jeho hnacím motorem. To se týká starostů měst a obcí, kteří přebírají ocenění za vítězné projekty. Například Petra Hájka, starosty Ústí nad Orlicí. Právě tam mají nový Dům dětí a mládeže, Areál Perla 01, který získal Cenu ministra pro místní rozvoj. Vznikl revitalizací průmyslového brownfieldu, někdejší textilky. V třípodlažním podsklepeném objektu se nachází moderní učebny, tělocvična, lezecká stěna, taneční sál, keramická dílna a nahrávací studio. Součástí je také letní amfiteátr.

„Náš nový Dům dětí a mládeže je jednoduše skvělý. Třeba zelená střecha slouží zároveň jako zastíněná relaxační plocha. Dešťová voda se zachytává do retenční nádrže a využíváme ji k zalévání nově vysazené zeleně. Celá budova je bezbariérová, vybavená klimatizací a nuceným větráním s rekuperací. Prostranství u DDM je rozděleno na pěší promenádu pod korunou nově vysazených stromů a zatravněnou část navazující na amfiteátr. Všechno to vypadá moc hezky a bezvadně to funguje,“ řekl starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek a dodává: „DDM je první dokončený objekt v rámci revitalizace průmyslového brownfieldu, který máme v centru města. Na projekt, který bez DPH stál téměř 85 milionů Kč, jsme dostali 30milionovou dotaci z MMR, konkrétně z programu Podpora revitalizace území – regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití.“

„Když jsme v roce 2015 se soutěží Komunální projekt roku přišli, netušili jsme, jaký bude o ni zájem a kolik báječných a inspirativních projektů nám během hodnocení projde pod rukama. Nejradši bych při vyhlašování vítězů ocenil úplně všechny, což bohužel nejde. Každopádně si všech přihlášených projektů moc vážím a všem přihlašovatelům velmi gratuluji k tomu, co se jim podařilo dokázat, a to i přes všechny překážky, které život přináší,“ komentoval ředitel vydavatelství Profi Press Martin Sedláček.

Soutěž Komunální projekt roku vyhlašuje vydavatelství ProfiPress a časopis Moderní obec ve spolupráci s  Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu, Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny, Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR. Partnery ročníku 2022 jsou Hasičská vzájemná pojišťovna, Národní rozvojová banka a Československá obchodní banka. Partnery mají i jednotlivé kategorie akce a také celkový vítěz soutěže.

KOMUNÁLNÍ PROJEKT ROKU 2022 – VÝSLEDKY

 CELKOVÝ VÍTĚZ: Kulturní centrum Klášterec nad Ohří, nositel projektu starosta Štefan Drozd

 Cena ministra pro místní rozvoj: Dům dětí a mládeže, Areál Perla 01, Ústí nad Orlicí, nositel projektu starosta Petr Hájek

 Vítězové kategorií

  • Děti a rodiče: Rekonstrukce Základní školy Turnov – Mašov, nositel projektu starosta Tomáš Hocke
  • Ekologický projekt roku: Lesopark Na Panském v Bohumíně, nositel projektu starosta Petr Vícha
  • Chytrá obec: Řeka – chytrá obec Sencito, nositel projektu starosta Tomáš Tomeczek
  • Kulturní a vzdělávací činnost: Astronomicko-přírodovědná observatoř v Kadani, nositel projektu místostarosta Jan Losenický
  • Odpadové hospodářství: Třídím gastro v Šumperku, nositel projektu místostarosta Jakub Jirgl
  • Sociální projekt roku: Obecní multifunkční centrum v Kamýku nad Vltavou, nositel projektu starosta Petr Halada
  • Trvale udržitelný projekt roku: Cirkula – centrum udržitelné energetiky a oběhového hospodářství ve Slavičíně, nositel projektu starosta Tomáš Chmela
  • Utváření veřejného prostoru: Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří, nositel projektu starosta Štefan Drozd
  • Veřejná zeleň: Regenerace Parku Hladnovská ve Slezské Ostravě, nositel projektu starosta Richard Vereš

Zvláštní cena Hodnotitelské komise: Školkový farmářský trh v Čepřovicích na Strakonicku, nositelka projektu starostka Barbora Poláčková

Vše o soutěži včetně galerie uplynulých ročníků na www.komunalniprojektroku.cz.

/zr/

 

Nositel titulu Komunální projekt roku 2022 Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří
Vítěz Ceny Ministra pro místní rozvoj, Dům dětí a mládeže, Areál Perla 01 v Ústí nad Orlicí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down