01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KULTURA VE VĚNNÉM MĚSTĚ

Václav Hanka, český filolog, údajně hlavní autor podvrženého Rukopisu královédvorského a zelenohorského, žijící v letech 1791 - 1861, prospěl městu Dvůr Králové tím, že mu přisoudil nález uvedeného dokumentu.

V tomto článku ovšem nejde o jakékoliv znovupřipomínání v podstatě vlasteneckého snažení v devatenáctém století, které bylo nakonec označeno jako podvrh. Chceme si všimnout objektu, jehož historií a pojmenováním Královédvorští také vlastně přispěli k tomu, že se jejich město dostalo do podvědomí celého českého národa.

HANKŮV DŮM

Je to Hankův dům, otevřený v roce 1874. Dodnes, i po nejnovější rekonstrukci, od které už také uběhlo dvacet sedm roků, zůstává na náměstí Odboje ozdobou. Tento dům, před nímž prostranství po léta sloužilo jako autobusové nádraží, v sobě skrývá kulturní zařízení se vším komfortem i zaměřením. Je majetkem někdejšího královského věnného města.

Ředitelka Zuzana Čermáková, znovu jmenovaná v nedávném výběrovém řízení, připomíná, že se tu uplatňují pravidla platná pro příspěvkové organizace, tedy i s právní subjektivitou a možností vlastního rozhodování. Uveďme, že technický provoz budovy a částky na mzdy vyžadují z městského rozpočtu kolem tří miliónů korun ročně.

K provozu celého tohoto kulturního zařízení pro potřeby 18 tisíc místních a pro další stovky občanů z širého okolí je dána městem dotace ve výši asi tří miliónů korun. Představitelka hojně využívaného zařízení připomíná, že taková částka může v podstatě postačovat.

"Ovšem" - a na to dala při poskytnutí informací nejednou důraz - "musíme si dobře poradit. To znamená kulturní programy Hankova domu připravit tak, aby pokud možno nebyly ztrátové. Naopak, jde vždy o to, aby takřka všechny napomáhaly ke krytí výdajů a samozřejmě pamatovaly i na určitý zisk."

Hezké prostředí uvnitř budovy poskytuje takové podmínky, zejména k čilé programové činnosti se zaměřením na divadlo. Ovšem, zatím jsou tyto pořady jen jaksi dovezené, ale snad o to přitažlivější. Hostují zde profesionální divadla z Hradce Králové, Pardubic, Prahy, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolína, ale také např. ochotnický soubor z Hořic v Podkrkonoší nebo Jaroměře.

PŘEDPLATITELSKÝ KRUH

Pro všechny obdivovatele je každoročně od září do června nabídnuto vždy deset představení se zavedeným a opakovaným předplatným. Ze 440 míst v hledišti, k nimž provozovatelé občas, při velkém zájmu připojují i třicet přístavků, je 270 sedadel obsazováno právě předplatiteli. Ti mají zvýhodněné vstupné, což je v jistém smyslu pro příznivce divadla lákadlem.

Druhou oblastí programové náplně jsou koncerty. I těch je během roku desítka a na dvou z nich se podílí také místní pěvecký sbor Záboj, jehož činnost má ve městě už dlouholetou tradici. Popravdě řečeno, těmito programy se obsah pokladny, potřebný k zajištění celoročního provozu příliš nezajišťuje. Pouze ze vstupného na divadelní představení, koncerty, a to nejen na ty, zaměřené pro Kruh přátel vážné hudby, ale i na další, tj. populárního charakteru, se může získat částka sotva kolem deseti procent.

Pro Kruh přátel hudby poskytuje jednou ročně 9000 korun Nadace český hudební fond. Jiné dotační přínosy ani sponzorské dary pro Hankův dům neexistují. Výdělečné nemohou být ani některé další akce, které provozovatelský kolektiv rovněž čas od času uspořádá.

Jde zpravidla o odborné exkurze, přednášky, besedy, kongresy a podobně. Hankův dům, a zejména jeho interiér bývá lákadlem pro určitý okruh, zejména stavařsky či památkově zaměřených odborníků. Pro takové zájemce se např. spouští i historická divadelní opona. Její motiv rovněž připomíná Rukopis královédvorský. Přínosové, ziskové zdroje je tedy nutno vyhledávat v podobě tzv. vedlejší činnosti.

VEDLEJŠÍ ČINNOST

Především je lze spatřovat - což se už projevuje v letité praxi - v organizovaném pronájmu celého společenského prostředí. Nejčastěji se to týká velkého sálu. Ten slouží pro organizování tanečních zábav, schůzí, konferencí, seminářů, kongresů, a zejména plesů, kterých se zde odehraje za sezónu až čtrnáct. V této souvislosti mne upoutalo sdělení ředitelky Zuzany Čermákové, že tu po zkušenostech zavedli tzv. "ples na klíč".

Organizace, instituce či třeba podnikatelé, chtějí uspořádat ples. Chybí jim však většinou čas, předpoklady i zkušenosti k jeho praktickým, často náročným přípravám. Mají ovšem na to, aby za ně zaplatili těm, kdož se o zorganizování plesu dovedou postarat. A to jsou právě pracovníci Hankova domu.

Mohou zajistit všechno sami - od prvního propagačního plakátu, pozvánek, předprodeje vstupenek apod. přes výzdobu sálu, třeba i s charakteristickými girlandami, předtančením a mnohé další drobnosti i rozsáhlejší programové úkony. Jde také podle požadavků o zajištění vhodné hudby a nejednou i hostitele, který se přičiní o přivítání návštěvníků, o zahájení a organizaci celého večera atd. Zajištění takové společenské slavnostní události, plánované zpravidla na čas mezi dvacátou a třetí hodinou ranní, je samozřejmě náročné. Může být a musí být pro Hankův dům finančním přínosem, k prosperitě celého jeho kulturního zařízení. Nabízejí se k pronájmu a využití i stále slavnostně připravené salónky.

A ještě jeden pozoruhodný jev, ač přímo s provozem nesouvisí, ale může jej ocenit každý z návštěvníků právě společenských salonků. Je zde totiž k nahlédnutí "Vlastivědné čtení o našem městě i jeho okolí". Mistrně připravovaná publikace od redaktora Jana Schwarze, ač ne rodáka, ale zato zdejšího patriota.

Přehledně seznamuje - i návštěvníky, přijíždějící do Dvora Králové nad Labem, nejen za nalezištěm Rukopisu, ale také do zoo, za obrazy Zdeňka Buriana, do památné síně rodáka, skladatele, dirigenta i filmového umělce R. A. Dvorského - s bohatou historií i současností života v místním úseku Polabí. Patří tak bezpochyby k půvabné vizitce, hodné následování i jinde. Prodávaný časopis dotuje rovněž město.

V Hankově domě existuje i vlastní restaurace a také kavárna, která slouží každodenně rovněž předprodeji nejrůznějších druhů vstupenek. Díky těmto snahám může ředitelka s uspokojením konstatovat, že rozpočet i za uplynulý rok 2001 byl vyrovnaný. Kromě uvedených dotačních částek je třeba připočítat ještě některé položky navíc. Je to 1 300 000 korun, které město uvolnilo na neodkladnou investici - novou výměníkovou stanici a vzduchotechniku.

Samozřejmě, že po sedmadvacetiletém provozu budou zapotřebí ještě další investiční prostředky, nyní především na opravu střechy. Na řadě by měla být i fasáda. Ředitelka je přesvědčena, že tak jako se dosud činil celý její pracovní kolektiv, bude mít ruku otevřenou nadále i město.

Pomýšlí se totiž na opravu bortící se terasy před restaurací, ale i na úpravu parkoviště včetně doplnění o zelené plochy. Královské věnné město Dvůr Králové nad Labem patří svou pozorností k vlastní kráse současné i historické k příkladným, a jistě v ní i nadále vytrvá.

JOSEF FARSKÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down