Zatímco doposud o existenci Místní akční skupiny (MAS) sv. Jana z Nepomuku téměř nikdo nevěděl, po ukončení evidence projektů podaných v první výzvě programu LEADER, v níž se bude na Nepomucku a Spálenopoříčsku rozdělovat 4,3 mil. Kč, je všechno jinak. O tom, jak tato výzva dopadla, jsme hovořili s Ing. Michalem Arnoštem, manažerem MAS.
Které projekty bude vaše MAS podporovat?
Tematické zaměření projektů je poměrně široké. Vychází jednak z toho, že jsme standardní venkovský prostor, kde se nachází řada odlišných subjektů se specifickými požadavky, jednak z doporučení ministerstva zemědělství (MZe) a Stáního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Zcela logické je to, že účelem místní akční skupiny je především aktivovat lidi v území. Finančních prostředků, které my jim dokážeme zprostředkovat z programu LEADER, je příliš málo na to, aby dokázaly území MAS výrazně pomoci. Ale dost na to, abychom lidi dokázali informovat a motivovat k tomu, aby zkoušeli využívat i jiné dotační zdroje, aby si dokázali sami připravovat kvalitní projekty, s nimiž uspějí i na národní úrovni, aby začali uplatňovat leaderovské principy partnerství, spolupráce a inovativnosti.
Ve Strategickém plánu LEADER Budoucnost založená na tradici jsme formulovali čtyři svoje priority - zachování a zhodnocení historického dědictví, zlepšování kvality života, rozvoj cestovního ruchu a zlepšení ekonomické soběstačnosti území MAS. Mezi potenciální žadatele u nás již nepatří pouze obce a zemědělští podnikatelé, ale nyní už také neziskové organizace, podnikatelé z některých dalších oborů, respektive osoby, které uvažují o podnikání, a rovněž některé další subjekty. Příjemce dotace je vždy specifický pro každé opatření, kterých máme jedenáct.
První výzvu už máte za sebou, jaké jsou vaše zkušenosti?
Výzva ještě uzavřena není, skončil pouze příjem žádostí. První zkušenosti jsou pozitivní v tom, že se nakonec našlo dost zájemců, kteří si projekt zkusili podat. Celkem jsme zaevidovali 16 žádostí. Na historicky první příjem projektů na našem území, při naší velikosti MAS to není vůbec špatné. Takže bude z čeho vybírat. Pozitivní je i to, že se nám podařilo přesvědčit celou řadu žadatelů, aby si projekt zkusili připravit sami a jeho přípravu konzultovali s námi. Pochopitelně, že ne všechny projekty jsou připraveny kvalitně, ať již z hlediska administrativní správnosti, nebo implementace leaderovských principů. Ale to vše se musíme teprve naučit a rozhodně to bude trvat déle než jen tuto první výzvu.
Kdy se žadatelé dozvědí výsledky?
Evidované projekty teď procházejí administrativní kontrolou a kontrolou přijatelnosti. Do konce září měla výběrová komise MAS čas na to, aby posoudila a vybrala projekty, které pak bude schvalovat programový výbor a valná hromada MAS. I členové výběrové komise se musí proškolit, i oni budou sbírat první zkušenosti.
Co se stane s projekty, které neuspěly v první výzvě?
To záleží na žadatelích samotných. Optimální by bylo, aby se těmito projekty dále zabývali, pokusili se je rozvíjet a vylepšovat a zkusili si je opět podat v další výzvě. My jim k tomu nabízíme pomoc minimálně ve formě konzultací. Ale ten zájem musí pochopitelně vycházet z jejich strany. Těžko pomáhat někomu, kdo o pomoc nestojí. Trochu demotivující pro ně ovšem může být, že tematicky stejně zaměřené projekty teď minimálně rok nebude možné podávat. V připravovaných výzvách přijdou na řadu projekty z jiných opatření.
Splnila výzva očekávání? Jak budou časově probíhat další výzvy?
V rámci první výzvy budeme rozdělovat 4,3 mil. Kč. Na hodnocení je ještě příliš brzy, rozhodně to nejobtížnější je stále ještě před námi. Na každý rok plánujeme jednu či dvě výzvy. V letošním roce byl čas pouze na jednu. Další přijímání projektů mohou žadatelé očekávat na jaře roku 2009. V připravovaných výzvách půjde s největší pravděpodobností o projekty zaměřené na obnovu a zhodnocování historického dědictví regionu; vzdělávání a volnočasové aktivity mládeže; diverzifikaci činnosti zemědělských subjektů, případně rozvoj tradičních řemesel a drobného podnikání. Již letos na podzim uskutečníme, stejně jako v případě I. výzvy, na území MAS informační kampaň k nejbližší chystané výzvě. Motivující by mohlo být i to, že v následujících dvou letech budeme rozdělovat o něco více peněz.
HELENA JANEČKOVÁ
Více o MAS sv. Jana z Nepomuku a projektech první výzvy
MAS sv. Jana z Nepomuku vznikla jako občanské sdružení v prosinci roku 2004. Ustavujícími členy byli mikroregion Nepomucko, Ing. Radovan Sochor a Václav Silovský. Dnes má MAS již 17 členů, jejichž složení daleko lépe odpovídá požadovanému partnerství veřejného, neziskového a podnikatelského sektoru a také představuje reprezentativnější zastoupení obyvatel území MAS.
"Podle údajů Plzeňského kraje (ale jsou to zřejmě data ČSÚ) žilo k 1. 1. 2008 na území 12 354 obyvatel. Patříme k nejmenším MAS v ČR. S tím jsou spojeny výhody i nevýhody. Pro nás, jako začínající MAS, to má spíše výhody. Na menším území se snadněji pracuje, svolávají lidé ke společným aktivitám atd. Z hlediska dlouhodobého to však má především nevýhodu v tom, že nemáme kam expandovat. Okolní území je již téměř bez výhrady zahrnuto v území jiných MAS," uvedl manažer MAS Ing. Michal Arnošt.
Na podzim roku 2007 předložila MAS na MZe ČR a SZIF ČR svůj strategický plán v rámci I. kola výzvy programu LEADER. Výběrová komise ministerstva v dubnu 2008 oznámila výsledky. Ze 102 přihlášených MAS jich bylo 48 vybráno a mezi úspěšnými byla i MAS sv. Jana z Nepomuku.
Své projekty v rámci I. výzvy MAS v průběhu srpna přihlásilo 16 žadatelů s celkovou poptávkou po dotačních prostředcích ve výši zhruba 7 mil. Kč, což o 60 % převyšuje možnosti MAS. Lze tedy předjímat, že především na ty žadatele, kteří přípravu projektů podcenili, nesnažili se v nich aplikovat leaderovské principy a nevyužili možnosti konzultace s pracovníky MAS, peníze zřejmě nezbudou.
Největší zájem byl o projekty zaměřené na vytváření zázemí pro společenské, kulturní a sportovní aktivity (8 přihlášených projektů - celková poptávka ve výši 3,367 tisíc Kč). Potěšující je především to, že žadateli byly nejen obce. Polovinu projektů podaly neziskové organizace. Jen o něco menší zájem byl zaznamenán u opatření zaměřeného na úpravu veřejných prostranství jako míst k setkávání - (přihlášeno 6 projektů s celkovou poptávkou 2,865 tisíc Kč). Nejmenší zájem, zřejmě i z důvodu málo efektivního informačního působení MAS vůči podnikatelům, byl o projekty v opatření Venkovský cestovní ruch (přihlášeny 2 projekty s celkovým požadavkem 772 tisíc Kč).
O tom, které projekty budou nakonec podpořeny, rozhodne hodnotící výběrová komise MAS a dále programový výbor a valná hromada, která bude návrh výběrové komise schvalovat. Výsledky se žadatelé dozvědí nyní na začátku října.