01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Legislativa, finance, nové možnosti

Legislativa, finance, nové možnosti Finance a reforma veřejné správy byly ve dnech 6.- 8. března tématem semináře v rámci komplexního programu vzdělávání REGIONSERVIS. Seminář proběhl v pražském hotelu Coubertin za účasti zástupců městských, obecních, okresních a krajských úřadů a s mediálním...

Legislativa, finance, nové možnosti

Finance a reforma veřejné správy byly ve dnech 6.- 8. března tématem semináře v rámci komplexního programu vzdělávání REGIONSERVIS. Seminář proběhl v pražském hotelu Coubertin za účasti zástupců městských, obecních, okresních a krajských úřadů a s mediálním partnerstvím Moderní obce.

A kce byla podle tematiky příspěvků roz dělena do tří částí - "dne legislativy", "dne financí" a "dne nových možností". Semináře se kromě odborníků z Úřadu vlády, Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva financí a vnitra zúčastnili rovněž poslanci Radko Martínek, Bohuslav Sobotka, Tom Zajíček a Ladislav Šustr a senátoři Jiří Brýdl a Petr Smutný. Kromě seminárních vystoupení proběhla bohatá diskuze.

Co se připravuje

Vládní rada Úřadu vlády JUDr. Petr Běhan hovořil o plánu legislativních prací vlády na rok 2001 a nejzávažnějších právních normách pro samosprávu a státní správu.

Z nových legislativních norem je například připravován v gesci Ministerstva pro místní rozvoj věcný záměr nového stavebního zákona, stejné ministerstvo chystá rovněž normu o podpoře cestovního ruchu. K 1. lednu 2003 se předpokládá účinnost zákona o správním soudnictví.

Mezi další aktuální právní normy patří návrh zákona o státní správě a samosprávě ve zdravotnictví. Rovněž postavení zaměstnanců územních samosprávných celků by měl řešit nový zákon.

Správní rada Ministerstva vnitra Ing. Jaroslav Chlouba rekapituloval klíčové zákony veřejné správy stejně jako praktické změny připravované v rámci reformy v tomto roce.

Návrh zákona o zaměstnancích územních samosprávných celků by měl být do 14. září t. r. předložen k podpisu ministru vnitra a do konce roku vládě. Počítá se rovněž s novým systémem přípravy pracovníků ve veřejné správě.

Druhý postupný krok vytváření správních obvodů vycházel ze zohlednění požadavků obcí. Třetí krok bude konečný. S předložením paragrafového znění zákona ministrovi vnitra se počítá rovněž do letošního 14. září. Naprosto nepřekročitelný počet pověřených obcí III. typu je hranice dvou set. Výkon státní správy bude svěřen jenom obcím připraveným vykonávat další státní správu. S problémy určení správních obvodů se setkává okolí Prahy, Brna a Plzně.

V oblasti středního školství je vytypována jedna třetina okresů, které budou své kompetence předávat krajům. Další etapy budou následovat 1. června a 1. října t. r. Ke stejnému datu mají být pod kraje převedeny rovněž správy silnic. Tento problém patří k nejožehavějším.

Návrh nových daní

Vedoucí oddělení místních poplatků Ministerstva financí JUDr. Zdeňka Jirásková hovořila o záměrech při tvorbě zákona o obecních daních. Obecní daně by se měly stát jedním z ekonomických nástrojů fungování samosprávy. Podobně, jako se rozvíjejí kompetence a odpovědnost samospráv, je třeba, aby bylo zajištěno i jejich financování. Do obecních daní by se vlastně měly transformovat současné místní poplatky.

Obecní daně by měly být příjmem, který by samosprávy přímo ovlivňovaly a spravovaly. Obce by tedy měly rozhodovat, jakou daň a v jaké výši zavedou. Tím by získaly možnost svou daňovou politikou možnost ovlivňovat aktivity na svém území. V zákoně by se jen zřídka mělo objevit osvobození od daní.

Vedoucí oddělení daně z nemovitostí Ministerstva financí PaedDr. Jaroslav Pašek seznámil posluchače s koncepčními cíly novely zákona o daních z nemovitosti. Obce by měly rozhodovat o základu daně a ten by měl být rozlišen hodnotou nemovitosti. Příjmy z daně by měly plynout do rozpočtu obce a tato daň by měla mít charakter obecní daně.

Ing. Luděk Tesař z odboru financování územních rozpočtů Ministerstva financí hovořil mj. o rozpočtech obcí v tomto a příštím roce, připravované novele zákona o rozpočtovém určení výnosů některých daní, dluzích obcí a moderních trendech financování a komunikace.

Zadluženost obcí není kritická obecně, problémy s dluhy mají především Praha a velmi malé obce. Ve stávajícím systému financování, podle zákona č. 243/2000 Sb., si zhruba 78 % obcí polepšilo a 21 % pohoršilo. Regionálně vzato se zvyšují příjmy zejména moravských a slezských obcí. Pro řešení problémů těch obcí, které se ve stávajícím systému financování potýkají s extrémními dopady, by mělo být individuálně navrženo uvolnění prostředků z vládních rezerv.

Danuše Uharčeková z odboru financování územních rozpočtů Ministerstva financí seznámila účastníky semináře mj. s financováním krajů v praxi, finančním vztahem krajů směrem k obcím a rovněž s důsledky porušení rozpočtové kázně. To může spočívat také v nedodržení účelovosti nebo zadržení rozpočtových prostředků.

Sankce za porušení se mohou pohybovat až do výše 1 milión korun. U příspěvkových organizací je třeba, aby byla precizní zřizovací listina, kde bude přesně určen majetek a jak se s ním bude nakládat. Je rovněž třeba pregnantně definovat předmět činnosti.

Příspěvková organizace již nesmí nakupovat cenné papíry a úvěr si může brát pouze se souhlasem zřizovatele. Současný způsob financování krajů je přechodný, do budoucna se pro kraje počítá mimo jiné s daňovými výnosy.

Byty, zóny, fondy

Poslední den semináře byl věnován tzv. novým možnostem. Ředitelka odboru bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ing. arch. Daniela Grabmüllerová informovala o bytové politice ministerstva a jejich dopadech na veřejnou správu v letošním roce. Zatímco v 70. letech se u nás postavilo asi 100 000 bytů ročně, nyní je to pouze 30 000. K podpoře bytové výstavby, zejména nájemních bytů, jak o nich hovořil Ing. Jaroslav Fuksa z odboru bydlení MMR, mají přispět programy podpory bydlení. Důležitou roli bude mít v tomto směru Státní fond rozvoje bydlení.

Pro rozvoj měst a obcí přinášejí nové možnosti také průmyslové zóny. Se státními dotacemi pro samosprávu určenými na infrastrukturu seznámil Ing. Zdeněk Jana z CzechInvestu, nejlepší investiční agentury roku 2000.

Doc. Ing. Magdaléna Hrabánková, CSc., poradkyně předsedy vlády ČR a vedoucí katedry řízení Jihočeské Univerzity, ve svém vystoupení představila mj. jednotlivé strukturální fondy Evropské unie a jejich věcné zaměření a stav přípravy ČR ve vazbě na Národní rozvojový plán a program SAPARD.

Seminář bohatý na informace ukončila živá diskuze poslanců a senátorů s účastníky semináře o problémech již schválených nebo připravovaných právních předpisů pro komunální sféru.

Václav Drašnar

FOTO AUTOR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down