01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos naposled se obce a města mohou zapojit do větších výzev

Harmonogram vyhlašování výzev na rok 2011 již většina regionů soudržnosti zveřejnila. Z doplňujících informací úřadů regionálních rad (ÚRR) a z přehledů pokroku v čerpání financí vymezených pro ROPy vyplývá, že v dalších letech již nelze očekávat vlnu nových výzev. Zjednodušování procesu administrace schválených projektů však pokračuje.

Regionální operační programy jsou za polovinou svého trvání a případní zájemci o dotace včetně měst a obcí musí už do budoucna počítat s větší vlastní finanční účastí na nově schálených projektech.

ROP JIHOVÝCHOD

V současnosti mohou města a obce žádat o dotace na podporu cestovního ruchu. Konkrétně např. na značení a úpravy cyklotras či zpřístupňování památek. V prvním čtvrtletí 2011 se budou moci ucházet o dotace krajská města Brno a Jihlava. Ve druhém čtvrtletí dostanou šanci i menší města a obce, a to na výstavbu zařízení sociální péče nebo revitalizaci zanedbaných ploch (tzv. brownfields).

»Letošní rok je posledním, kdy budou vyhlášeny relativně větší výzvy. Do konce programového období pak předpokládáme pouze tzv. uzavírací výzvy. Ty umožní vyčerpat maximální možný objem prostředků z EU a zároveň zabrání překročení vyhrazeného finančního limitu,« komentovala Ing. Kateřina Kurková, vedoucí oddělení publicity a technické pomoci ÚRR.

NOVINKY 2010/2011:

bezplatná expertní podpora Regionální rozvojové agentury jižní Moravy a Regionální rozvojové agentury Vysočiny příjemcům dotací při kontrole formální správnosti povinných zpráv a jejich příloh;

systém tzv. modifikovaných plateb určený projektům nad 30 milionů korun způsobilých výdajů. Umožňuje proplácet ještě neuhrazené faktury dodavatelů zboží, materiálu či služeb. Proplacení proběhne vždy až po řádné kontrole těchto výdajů. Cílem je zlevnit, usnadnit a zkrátit dobu proplácení prostředků z programu.

přehlednější www stránky;

povinnost příjemců dotací zveřejňovat zakázky a zadávací řízení v internetové aplikaci na webu regionální rady. Systém kontroluje správnost zvolených lhůt a umožňuje vkládat veškerou dokumentaci k řízení v elektronické formě.

ROP JIHOZÁPAD

Od letošního ledna mohou všechny obce naposled žádat o dotace na opravy silnic. Města s 5-50 tisíci obyvateli mohou předkládat projekty sanace a revitalizace zanedbaných areálů, veřejných prostranství, revitalizace center obcí či výstavbu, rekonstrukci a vybavení objektů občanské vybavenosti.

V průběhu letošního roku se počítá s vyhlášením řízené výzvy k součinnostním (synergickým) projektům Integrovaného operačního programu (IOP) v oblasti podpory Rozvoj infrastruktury cestovního ruchu a Revitalizace částí měst a obcí. Plán výzev počítá i s výzvou na podporu rozvoje cestovního ruchu v rámci Integrovaných plánů rozvoje území (IPRÚ).

Poslední letošní plánovaná výzva nabídne prostředky na rozvoj infrastruktury základního, středního a vyššího odborného školství. Vyhlášena však bude až po vyjasnění problematiky spojené s usnesením vlády z loňského podzimu zastavit spolufinancování nově schválených projektů ze státního rozpočtu.

Výzvy na další léta se zatím neplánují. Realizován je však systém tzv. náhradních projektů. Pokud v rámci určité oblasti podpory zbudou peníze (v důsledku neúspěšné či částečné realizace již schválených projektů), nabídnou se náhradníkům (v případě, že zbývající alokace bude pokrývat alespoň 30 % jejich požadované dotace). Tím budou finanční prostředky ROP Jihozápad zcela vyčerpány.

NOVINKY 2010/2011:

elektronické podávání monitorovacích zpráv;

přehlednější www stránky;

den otevřených dveří na ÚRR v prvních měsících letošního roku;

hodnocení (evaluace) IPRÚ, které zmapuje hospodářsky slabá území s potenciálem rozvoje cestovního ruchu, do nichž by pak směřovala specializovaná výzva.

ROP MORAVSKOSLEZSKO

V současnosti je otevřena průběžná výzva přesahující do dalších let. Jedná se o podporu tří vybraných turistických oblastí v rámci projektů zahrnutých do IPRÚ. Obce je mohou předkládat do září 2012. Průběžný je také příjem projektů velkých regionálních měst z jejich IPRM. Nejzajímavější pro obce a města je možnost podpory regenerace brownfields, o niž se lze ucházet do dubna. Na září až říjen se města a obce budou moci zúčastnit výzvy na podporu výstavby a úprav cyklostezek.

»V polovině roku 2011 se dá očekávat vyhodnocení projektů malých obcí, na které je připraveno 150 milionů korun, které zbývají na podporu rozvoje venkova. Ve stejné době by mělo být rozhodnuto o úspěšných projektech měst do 50 tisíc obyvatel. Až z výsledků hodnocení bude zřejmé, zda ještě zbudou peníze na vyhlášení další výzvy,« informoval Mgr. Michal Sobek, manažer vnější komunikace ÚRR.

NOVINKY 2010/2011:

přechod na elektronické podávání žádostí o platbu;

první kroky k zavedení nového nástroje JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas), který je alternativou dotačního modelu financování projektů z evropských fondů. Funguje na principu využití návratných zdrojů, které jsou formou dlouhodobých úvěrů, půjček, záruk a investičního kapitálu poskytovány na investice do městských oblastí.

ROP SEVEROVÝCHOD

V letošním roce nejsou plánovány žádné výzvy pro obce do 50 tisíc obyvatel. Pouze krajská města mohou do prosince 2013 v rámci průběžné výzvy předkládat dílčí projekty IPRM. S výzvami se zatím nepočítá ani v dalších letech. Celá alokace programu je téměř vyčerpána, protože většina finančních prostředků už byla rozdělena mezi schválené projekty.

Finanční prostředky, které ještě zbývají v osách zaměřených na rozvoj dopravní infrastruktury, cestovní ruch a podnikatelské prostředí a není u nich efektivní vyhlašovat nové výzvy, chce Regionální rada spojit a převést do osy zaměřené na rozvoj měst a obcí. »Loni v červnu jsme o změnu programu v tomto smyslu požádali i Evropskou komisi. Kdy rozhodne, zatím nedokážeme říci. Pokud ale Komise přesun prostředků schválí, Výbor Regionální rady rozhodne, zda vyhlásí standardní výzvu, nebo využije jiné formy podpory k vyčerpání těchto prostředků,« sdělila Mgr. Eva Jouklová, tisková mluvčí ÚRR.

NOVINKY 2010/2011:

průběžné zefektivňování procesu administrace projektů;

přehlednější www stránky.

ROP SEVEROZÁPAD

Od ledna do března se města a obce mohou hlásit o dotace na rozvoj dopravní obslužnosti regionu. Podpora je určena zejména zlepšování dostupnosti veřejné dopravy pro handicapované občany či páteřním regionálním cyklostezkám. Dále lze žádat o podporu na cestovní ruch, konkrétně např. lázeňství, zpřístupnění památek, turistické trasy, informační centra apod. A do třetice mohou obce získat finance na propagaci cestovního ruchu, např. na rezervační systémy či akce regionálního významu. Uvedené výzvy jsou z hlediska rozdělovaných financí posledními velkými výzvami pro dané oblasti.

Od dubna do června a poté od listopadu do ledna 2012 by měla běžet výzva pro rozvoj dopravní infrastruktury regionálního a nadregionálního významu. Od července do srpna 2011 pak budou moci žadatelé podávat projekty na rozvoj dopravní obslužnosti regionu. V červenci je v plánu ještě výzva na podporu a rozvoj atraktivit a infrastruktury cestovního ruchu. Půjde o řízenou výzvu s IOP. Čtvrtletně budou vyhlašovány výzvy pro dílčí projekty spadající do IPRM Karlových Varů a Ústí nad Labem.

»Většina finančních prostředků přidělených na období 2007-2013 bude rozdělena letos. Prostředky, které příjemci nedočerpají nebo vzniknou jako rezerva ze směnného kurzu, se rozdělí v průběhu roku 2012,« řekla Marcela Klíchová, tisková mluvčí ÚRR.

NOVINKY 2010/2011:

zjednodušení a zrychlení procesu vyřizování žádostí o platbu;

přehlednější www stránky;

zasílání automatických e-mailových hlášení příjemcům, jež je upozorňují na dílčí kroky, které je nutné v rámci realizace projektu zajistit.

ROP STŘEDNÍ ČECHY

Od září 2010 mohou obce žádat o dotace na rozvoj cestovního ruchu nebo udržitelné formy veřejné dopravy. Konkrétně na budování záchytných parkovišť u vlakových nebo autobusových terminálů (tzv. P+R a B+R) či podporu cyklodopravy.

Od ledna do března 2011 se mohou obce nad 500 obyvatel ucházet o dotace na výstavbu, rekonstrukci a modernizaci místních komunikací: na zastávky a přestupní terminály integrované veřejné dopravy. Dále na rekonstrukce a modernizace MŠ, ZŠ a ZUŠ v obcích 500-5000 obyvatel včetně školních družin, jídelen, tělocvičen či zařízení k inovaci výuky. Obce nad 5 tisíc obyvatel mohou předkládat projekty na podporu svých nemocničních zařízení. Města Mladá Boleslav a Kladno mohou předkládat dílčí projekty v rámci IPRM.

Zbylé prostředky na oblast rozvoje měst a obcí plánuje ÚRR rozložit rovnoměrně, podle potřeb zjišťovaných např. rozhovory se zástupci obcí (např. v roce 2010 výzkum v rámci aktivity »Bílá místa«).

NOVINKY 2010/2011:

prodloužení lhůty na doplnění stavebních rozpočtů v rámci kontroly projektových žádostí na sedm pracovních dní - to nastává v případě, že byly identifikovány nedostatky, které lze v této fázi doplnit;

doplnění www stránek o sekci se vzorovými žádostmi a úspěšnými projekty;

pro příjemce možnost konzultace výběrového řízení na hlavní předmět projektu s oddělením Smluvních vztahů ÚRR;

zavedení systému modifikovaných plateb pro příjemce. Ti již nemusí sahat po drahých úvěrech, aby projekt předfinancovali, ale dostanou dotaci ještě před splatností faktur dodavatelům.

ROP STŘEDNÍ MORAVA

V současnosti není otevřena žádná výzva. Vyhlašování nových výzev je pozastaveno do doby, než Regionální rada zhodnotí dopady usnesení vlády zrušit příspěvek ze státního rozpočtu a do doby schválení nového finančního plánu ROP Střední Morava. Finanční plán bude projednán na začátku února spolu s harmonogramem výzev.

V rámci regionu jsou nyní k dispozici finanční prostředky ve výši asi tři miliardy korun. Mezi žadateli mohou být i města a obce nad 500 obyvatel. Dalších 1,8 miliardy je vyčleněno na IPRM krajských měst Olomouce a Zlína.

NOVINKY 2010/2011:

dvouetapový model administrace projektů. V první etapě žadatel předkládá svůj podnikatelský záměr, kde jsou důležité především přínosy projektu a jeho efektivita. Pokud je projektová žádost schválena, dopracuje ji žadatel do dalších detailů. Cílem opatření je úspora nákladů.

nový způsob plateb, kdy příjemce může volit mezi stávajícím systémem, tzn. proplacení dotace na základě předložených, proplacených, odkontrolovaných dokladů zpětně, anebo může volit tzv. modifikovanou platbu. V takovém případě jsou faktury propláceny dodavateli přímo ÚRR ze speciálního účtu. Příjemci tak odpadá starost o předfinancování projektu. Obě platby lze v rámci projektu za stanovených podmínek kombinovat.

Příkladem dotací do rozvoje zdravotnické infrastruktury měst je např. nové Centrum léčebné rehabilitace Oblastní nemocnice Příbram otevřené začátkem roku 2010.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down