01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošek a malé obce? Buďme si v nich navzájem lepšími sousedy!

Dychtivost po rozhodování o sobě samých vedla po roce 1990 ke vzniku velkého množství malých samostatných obcí s vlastní »vládou«. Čas ukázal, že správa vlastních věcí v »amatérském prostředí« není vůbec jednoduchá a nese se ve dvou základních rovinách - zajištění technické...

Dychtivost po rozhodování o sobě samých vedla po roce 1990 ke vzniku velkého množství malých samostatných obcí s vlastní »vládou«. Čas ukázal, že správa vlastních věcí v »amatérském prostředí« není vůbec jednoduchá a nese se ve dvou základních rovinách - zajištění technické infrastruktury a starosti o kvalitu života.

Zpočátku bylo totiž třeba budovat infrastrukturu, která téměř všude na venkově chyběla. V tomto směru nastal ve většině malých obcí obrovský posun. Dokázali jsme v nich čerpat dotace, byť leckdy sporné, a nezatíženi ideologickými dogmaty jsme přivedli venkov do stavu, v němž lze slušně žít. Koneckonců důkazem je i rostoucí zájem o stavební pozemky na venkově.


Jaká je však kvalita života na venkově ve srovnání s možnostmi, které dává život ve městě?

Jako starosta obce Úsilné jsem se stal vítězem soutěže Era Starosta roku 2011, přičemž do tohoto úspěchu je především promítnuta obětavost místních občanů, kterou věnovali a stále vynakládají ve prospěch své obce. Proto si dovolím uvést několik příkladů od nás. Zpočátku jsme se opravdu starali výhradně o obnovu infrastruktury. Nebylo to snadné. Vždyť malé obce nikdy neměly na růžích ustláno a ze strany státu často spíše pociťují politický tlak na svou ekonomickou likvidaci. Přesto jsme v Úsilném dokázali vytvořit přívětivé zázemí k životu, takže z původních 290 obyvatel v roce 1990 se naše obec rozrostla na nynějších 420.

Blízkost krajské metropole a téměř žádné pracovní příležitosti v místě předurčují Úsilné k suplování jakési »noclehárny« pro České Budějovice. V těchto podmínkách se nám zprvu nedařilo rozproudit spolkový a společenský život. Tradiční spolky fungovaly ve vyjetých kolejích a pokusy dovézt kulturu z města nechávaly místní chladnými. Teprve apelem na hrdost lidí na jejich vísku a na pocit jejich sounáležitosti s ostatními občany se podařilo postupně zapojovat stále více sousedů. Třeba i s využitím fikce o existenci tradic. Oslí uši, pečivo upomínající na zvířátko ve znaku obce, vznikly teprve před třemi lety a už se staly »obnovenou« tradiční pochoutkou. Torza starých krojů, zděděná po předcích, se roztančila zásluhou původních členů souboru Lučina po dlouhých 38 letech, a přidali se další, mladí. Vepřové hody, tancovačky, zpívání v kapli a jiné společenské akce, zajišťované už výhradně svépomocí, se stávají místem setkávání. Dospěli jsme až k přípravě divadelní hry s obrazy z historie obce, ale i s použitím vhodné míry zdání a nadsázky. Příjemně přitom překvapil zájem sousedů o role.

Dnes pomalu neslyšíme nic jiného než to, že dobře již bylo. Například v Úsilném letos z daňových příjmů budeme sotva schopni zajistit provoz obce a ekonomický výhled na celý rok 2012 není optimistický ani pro jiná sídla. Přesto by nás neměla ovládnout beznaděj. Zkusme právě teď znásobit své úsilí o další povznesení a rozvoj spolkového a společenského života v obcích. Tato práce je finančně vcelku málo náročná, byť o to více invence, úsilí a času stojí především vedení obce. Současně se však stává hnacím motorem a zdrojem energie pro všechny zúčastněné.

Ing. PAVEL KAŠPÁREK
starosta obce Úsilné (okr. České Budějovice), vítěz soutěže Era Starosta roku 2011

Zkusme právě teď, kdy ekonomický výhled na celý rok není zrovna optimistický, znásobit své úsilí o další povznesení a rozvoj spolkového a společenského života v obcích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down