Vláda včera schválila návrh novely energetického zákona, známé také jako LEX OZE II, z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Zásadní změnou, kterou tato novela přinese, je zavedení konceptu komunitní energetiky do české energetické legislativy. Díky tomu bude možné vzájemně sdílet energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů.
„Rozhodnutí vlády výrazně pomůže s modernizací české energetiky. Komunitní energetika přinese výraznou změnu celého systému české energetiky, a právě proto jsme udělali maximum pro to, aby schválená novela energetického zákona umožnila vznik systému, který bude funkční a přinese všechna pozitiva v čele se snížením výdajů za energie a posílením energetické nezávislosti,“ prohlásil včera ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodal: „Do vzniku novely jsme zapojili co nejširší veřejnost od expertů z nevládních organizací přes distributory až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Výsledná podoba představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás.“
Zakotvení konceptu komunitní energetiky s sebou přinese mnoho výhod nejen pro energetická společenství, ale pro republiku jako takovou. „Naším cílem je dělat vše proto, aby Česko bylo bezpečnou a soběstačnou zemí. Nová energetická koncepce bude hrát klíčovou roli v našem úsilí o nezávislost a zabezpečení naší země. Díky tomuto zákonu budeme schopni zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů, což přinese nejen ekologické, ale také zdravotní výhody pro naše občany. Budeme mít možnost snížit naši závislost na fosilních palivech a přispět k boji proti klimatickým změnám,“ okomentoval schválení novely 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan.
„Osobně tuto novelu považuji za revoluční návrh, který posune Česko k moderním zemím. Komunitní energetika přináší širokou škálu výhod. Například se díky ní mohou snížit výdaje na energie pro jednotlivce i celé domácnosti, protože zpřístupní energii z obnovitelných zdrojů širší veřejnosti. Zároveň tím posílíme jejich energetickou nezávislost, neboť komunitní energetika poskytuje jednotlivcům kontrolu nad jejich vlastními energetickými zdroji a snižuje závislost na externích dodavatelích. Je také nutné nepolevovat v nutných investicích do přenosových a distribučních soustav,“ popsal další výhody komunitní energetiky 1. místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.
Principem komunitní energetiky bude sdílení vlastní vyrobené elektřiny. Sdílení bude možné přes dva základní instituty: aktivní zákazník a energetické společenství. Institut aktivního zákazníka umožní, aby každý mohl svou vyrobenou elektřinu sdílet v jiném tzv. předávacím místě. Například, že energii vyrobenou na chatě může spotřebovávat ve svém bytě. Takových míst bude každý moci mít až deset, takže je bude moci využívat i širší rodina, úřady na obcích nebo třeba firma s více pobočkami. Druhým institutem bude energetické společenství. V rámci něho budou vznikat skupiny sdílení, kde se do jedné skupiny bude moci zapojit až 1 000 členů, kteří si budou moci energii posílat na území až tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy. Pro vznik společenství bude třeba založit právnickou osobu, družstvo nebo spolek a poté se zaregistrovat u Energetického regulačního úřadu.
Ve svém včerejším prohlášení hnutí STAN uvedlo, že schválení návrhu novely energetického zákona vládou naplňuje jeho programové priority a pomáhá obcím a komunitám snižovat ceny energií a posilovat energetickou soběstačnost.*
/zr/
Na snímku: Představitelé hnutí STAN včera okomentovali schválení návrhu novely energetického zákona vládou ČR
Foto: archiv STAN