01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lignano je přímořský ráj. Místní radnice chce víc

Poloostrov na půl cesty mezi Terstem a Benátkami - zelený a voňavý, plný cikád - má na jedné straně ústí řeky Tagliamento a na straně druhé Lagunu di Marano. A mezi nimi celých osm kilometrů turistických atraktivit. Moře, pláže, piniové háje a borové lesy jsou hlavními zdroji severoitalského Lignana. To je důvod, proč tohle vyhlášené turistické letovisko každý rok žije ve dvou fázích.

Během letní sezony, kdy v Lignanu své dovolené tráví statisíce lidí, zejména z Rakouska, Německa, ale i samotné Itálie, Česka a Slovenska, se stává nejlidnatějším městem oblasti Friuli Venezia Giulia. Rok co rok od května do konce září jsou to více než tři miliony lidí. »A tomu se musí naše samospráva přizpůsobit,« předesílá starosta města Luca Fanotto. V zimní sezoně je klidněji, ale město stále žije, a to díky komunitě zdejších obyvatel. V Lignanu jich trvale žije sedm tisíc.

PRIORITY MĚSTA VYCHÁZEJÍ ZE SYNERGIE MEZI VEŘEJNÝM A SOUKROMÝM SEKTOREM

Město Lignano má hned několik ambiciózních cílů, které hodlá uskutečnit ve prospěch turistů. Především jde o výstavbu nového centra první pomoci, stejně jako o rozšíření stadionu Teghil. »Naším cílem je také rozvíjet wi-fi síť tak, aby pokryla celé město. Potřebujeme také dát nový moderní styl symbolu naší lignanské identity, jímž je promenáda Terazza Mare, kam za svůj dovolenkový pobyt zamíří alespoň jednou každý náš host. Je to místo zábavy, diskoték, koncertů, městských slavností i večerních procházek. Stejnou proměnu chystáme také pro historické Lungomare Trieste, což je promenádní přímořská pobřežní ulice,« upřesňuje Luca Fanotto.

Město chystá i nové termální centrum, přestavbu turistické vesničky na plovoucí dům v přístavu Marina d'Azurra.

»Jsme přesvědčeni o tom, že tyto cíle můžeme naplnit jedině díky aktivní spolupráci se soukromým sektorem. Ostatně tak jsme postupovali již dříve i u jiných našich důležitých a náročných projektů - například při opravě našeho známého červeného majáku. Díky ochotě soukromých subjektů jsme nalezli také trvalé řešení týkající se umístění a výstavby autobusového nádraží a budování dalších nových autobusových zastávek ve městě,« vyjmenoval některé ze společných projektů starosta.

Podle jeho slov mezi projekty tohoto druhu patří rovněž rekonstrukce nové čistírny odpadních vod, která je nezbytná k udržení vysoké úrovně ochrany životního prostředí města a zdraví lidí. Jen tento projekt si přitom vyžádá náklady 4 mil. eur.

AKUSTICKÉ ZÓNOVÁNÍ JDE NA RUKU MILOVNÍKŮM ZÁBAVY I KLIDU

Sympatický je i plán akustického zónování města, který už má u návštěvníků pozitivní ohlas. Tento projekt vytvořil kompromis mezi těmi, kteří navštěvují Lignano především pro zábavu, a těmi, kdo tam jezdí za klidem a tichem. Město i v tomto ohledu uspokojí každého.

Na promenádě Terazza Mare, která vybíhá daleko nad mořskou hladinu, si svá »ano« zase mohou říci snoubenci. Svatba na moři má své působivé kouzlo.

O sportovní, kulturní a gastronomické akce se stará radnice se společností Area Consortium Lignano. »Bavit hosty je mottem vzájemné spolupráce,« připomíná starosta. Tak je tomu i v případě mezinárodního setkání atletů Sport Solidarita, které kombinuje soutěže pro zdravé i postižené sportovce. Unikátní sportovní událostí je i maraton v plavání a běhu, který sportovci absolvují kolem šesti ostrovů, jež oddělují Lignano Sabbiadoro od Grada, přes laguny Marano.

K atraktivním akcím patří i Air Show - Viva Lignano, mezinárodní festival loutek, soutěž ve vodním pólu pro mladé sportovce, hudební koncerty, výstavy v centrálních ulicích, scházejí se tu i mladí designéři, aréna pod širým nebem nabízí prostor pro přírodní divadlo a Terrazza Mare zase unikátní prostor pro výtvarníky.

TÁŇA PIKARTOVÁ

publicistka

Ernest Hemingway nazval Lignano »italskou Floridou«

Lignano bývalo malé přístavní městečko, kde se usadili maranští rybáři. Na kresbách pocházejících ze 16. a 17. století poloostrov vypadá jako neproniknutelné místo plné černých borovic, dubů a listnáčů. Ve dvacátých letech 19. století se tam zformovalo malé obydlené sídliště a s příchodem 20. století se už začaly stavět první skromné hotely, penziony i obytné domy. Obrovský turistický úspěch Lignana byl definitivně odstartován začátkem padesátých let. Tehdy se tam do dosud neproniknutelných hradeb lesů a hájů poprvé zakously první bagry.

Místo si zamiloval i Ernest Hemingway, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1954). V Lignanu, které nazval italskou Floridou, si chtěl dokonce postavit dům. V roce 1953 mu společnost Lignano Pineta k tomu věnovala pozemek. Hemingway však svůj záměr už nenaplnil: Zemřel dříve, než se mohl do Lignana vrátit. Na jeho památku ve městě vybudovali a v roce 1984 pojmenovali park, který je příjemnou zelenou oázou v centru Lignana s běžeckými trasami a dětskými hřišti. Po spisovateli je nazván i nedaleký rybářský ostrov.

V současnosti je Lignano se svými třemi oblastmi, jimiž jsou Sabbiadoro, Pineta a Riviera, nejoblíbenějším přímořským letoviskem v oblasti Friuli - Venezia Giulia. Po pádu minulého režimu jej hojně navštěvují i čeští turisté a podnikatelé.

Městský stadion Teghil, na kterém se odehrává většina sportovních akcí města.

Radnice v Lignanu je stejně tak jako všechny domy ve městě obklopena zelení.

FOTO: AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down