01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loterijní zákon: Tři hlavní důvody pro jeho novelizaci z pohledu SMO ČR

O tom, že je novela nutná, nepochybuje nikdo. Zákon, který nereaguje na nové technologie a umožňuje na hazard vydávat licenci tu na rok (výherní hrací přístroje - VHP, regulované obcemi), tu na deset let či tři roky (videoloterijní terminály - VLT) bez ohledu na stanovisko obcí, je prostě špatný....

O tom, že je novela nutná, nepochybuje nikdo. Zákon, který nereaguje na nové technologie a umožňuje na hazard vydávat licenci tu na rok (výherní hrací přístroje - VHP, regulované obcemi), tu na deset let či tři roky (videoloterijní terminály - VLT) bez ohledu na stanovisko obcí, je prostě špatný. Problém tkví v tom, že jde o mnoho peněz a o mnoho zájmů. Proto vznáší připomínky jednou kultura, podruhé olympijský výbor, jindy Poslanecká sněmovna, pak zase Senát a prezident - a novela se neschválila už deset let.


Svaz měst a obcí ČR (SMO) proto chce jednoduchou novelou řešit tři hlavní problémy:

1. Obce a města budou moci obecně závaznou vyhláškou hazard buď zakázat, nebo omezit časově či plošně, a to veškerý hazard.

2. Zkrátí se platnost povolení pro hazard na jeden rok, platnost vydaných povolení se zkrátí také, a to nejdéle na tři roky.

3. Sjednotí se finanční podmínky veškerého hazardu tak, aby se nikomu nevyplatilo dělit firmy na menší či měnit jednotlivé druhy přístrojů s cílem vyhnout se regulaci nebo zdanění.

Novela musí být jednoduchá. Bude-li příliš rozsáhlá, začnou dohady, zda nepomoci tomu či onomu, jestli by nebylo lepší vypracovat komplexnější návrh apod. Jenže takhle to bylo vždycky. Pokaždé chtěl někdo výjimku či spravedlivější zákon - a výsledkem je takový nárůst hazardu, který nemá obdoby v Evropě, a možná ani ve světě.

Samozřejmě nechceme zavést prohibici a vyhnat české firmy na Kypr, Maltu či Nizozemské Antily. Proto tvrdíme, že o peníze jde až ve druhé řadě. Ano, část výtěžku z hazardu musí směřovat do obcí, v nichž se provozuje a které s ním mají problémy. Domníváme se také, že města a obce budou podporovat sport, kulturu, sociální potřeby či ochranu životního prostředí průhledněji než některé společnosti. V obcích se totiž o každé dotaci většinou hlasuje veřejně na zasedání zastupitelstva. Je rovněž faktem, že nám méně vadí sázkové hry, které tolik nedevastují hráče ani jejich rodiny.

Protože se hazard zatím stále téměř nereguluje a vzhledem k nutnosti rychlé změny, SMO podporuje vládní návrh novely, avšak se dvěma úpravami. První musí zkrátit délku stávajících povolení hazardu na maximálně tři roky. Druhá musí nastavit stejné finanční podmínky pro srovnatelné typy hazardu nejpozději od 1. 1. 2012.

Doufám, že v tomto snažení má SMO podporu nejen svých členů, ale všech měst a obcí. Tuto podporu - a pochopitelně dostatečný počet hlasů poslanců a senátorů, totiž budeme velmi potřebovat.

 

DAN JIRÁNEK
primátor statutárního města Kladno, místopředseda SMO ČR a předseda jeho Komory statutárních měst

Ing. Dan Jiránek

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down