01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Majitelé se do rekonstrukcí příliš nehrnou

Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne letos na program regenerace panelových sídlišť 70 mil. Kč. Loni přitom na 14 projektů třinácti obcí rozdělilo 150 mil. Kč. Stát poskytuje podporu ve formě až 70% dotace na vypracování regulačního plánu nebo na konkrétní opravy a rekonstrukce infrastruktury sídliště či jeho občanského vybavení. Ministerstvo také připravuje program na opravu havarijních vad panelových bytových domů, kde poskytuje až 40% dotaci. Letos má na program vyčleněno 280 mil. Kč, zatímco loni to bylo 220 mil. Kč.

Opravy panelových domů podporuje také Státní fond rozvoje bydlení, který loni na záruky za jistinu úvěru a na příspěvky k úrokům rozdělil v rámci svého dlouhodobého programu 50 mil. Kč 13 projektům. Původně měl na program vyhrazeno 300 mil. Kč. Vláda však potřebné nařízení schválila až v červenci, takže fond mohl poskytnout peníze až koncem roku. Letos však s 300 mil. Kč počítá. Podle ředitele fondu Jana Wagnera zřejmě nehrozí, že by zájem o podpory překročil možnosti programu. Tento fakt nám potvrdili i pracovníci Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR.

Peníze

"Situace se letos proti loňsku příliš nezměnila, nezlepšila - zájem o regeneraci panelových domů příliš velký není. Stále platí naše připomínka, že podpora majitelům panelových objektů je malá. Tři procentní body jako příspěvek na úhradu úroků je nedostatečný na to, aby se akce masově rozběhla. Je to finanční problém. Možná, že by pomohlo, kdyby nájemné nebylo regulované, ale naprosto volné s tím, že pro ty potřebné bude sociální síť, jako je to všude v Evropě. Majitelé domů by pak dostali trochu více peněz a mohli by své objekty začít opravovat. Stavební kapacity jsou připraveny. Řada firem, která vyhovuje podmínkám, pracuje podle systému jakosti ISO 9001 nebo ISO 9002, má technologie, odborníky. Naším členem je i zateplovací cech firem. Ve stavební kapacitě tedy problém není. Nějaké žádosti na rekonstrukce panelových domů sice přišly, některé akce se připravují, ale na celkový objem panelových bytů je to zoufale málo," řekl nám generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Miloslav Mašek.

"Náš svaz má sedm středisek rozesetých po území státu. Žádost o rekonstrukci byla podána pouze v jednom. Další přišla do naší kanceláře v ostravském regionu. Proč tomu tak je? Hlavní jsou peníze a také mnohdy neusazené majetkoprávní vztahy, všelijaké nevyrovnané vztahy v družstvu. Majitelé či spolumajitelé domů musí na schůzi zdvihnout ruku, protože zvýšení měsíční náročnosti bydlení je třeba odhlasovat. Musíme také vzít v úvahu složení obyvatel domů. Lidé, kteří v nich bydlí, zestárli. Je to z velké části generace před důchodovým věkem nebo v důchodovém věku a nárůst nákladů na bydlení o dva nebo tři tisíce korun měsíčně znamená zásadní krok," tvrdí manažer Svazu podnikatelů ve stavebnictví Karel Rod.

Závady

Lidé si většinou nemyslí, že by šlo o tak akutní stav, aby bylo domy třeba opravovat. Bydlí tam 30 let, a tak si říkají, že už to v nich vydrží. Mají pravdu?

"Rozhodně ne. Jednak objekty všeobecně chátrají a některé věcí mohou být přímo nebezpečné. Například jde o rozvody plynu, které mohou být v havarijním stavu. Dnes panelové objekty, což málokdo ví, již neodpovídají požárním předpisům. Dům, který má normální dřevěné dveře, může vyhořet jako krabička sirek. Lidé si to neuvědomují a ani legislativně to není opatřeno. Jde o věci poměrně nebezpečně a my bychom neradi, aby se to rozběhlo teprve tehdy, až se stane nějaký malér. Požární ochrana vyžaduje u výškového objektu i zpevněnou plochu pro příjezd požární techniky, na které nebude parkovat žádný automobil," pokračuje Miloslav Mašek.

"V panelových domech jsou, až na ojedinělé případy, rozvody z hliníku, který má omezenou životnost. Narušený balkón nebo lodžie je vidět. U některých typů panelů jsou balkóny urgentní záležitost, u jiných ustupují do pozadí. Největší skryté nebepečí se týká požární bezpečnosti a statiky, samotné podstaty domu. Dále to jsou elektoinstalace. Co můžeme říci k tomu, když máte hliníkový rozvod, mnohdy za hranici životnosti, na hořlavém podkladě - na bytovém jádru. Chtějte po někom, aby řekl, jestli to vydrží tři roky nebo dva dny. Stavební firmy jsou po technické stránce dobře připraveny. Například co se týče elektroinstalace, mají propracovány systémy na revizi a zdokonalení rozvodů," řekl nám Karel Rod.

Návratnost

Vlastníci panelových staveb většinou nejsou vybaveni kapitálem a musí si vzít úvěry. Když nechají dům zateplit, část prostředků se jim vrátí v ušetřeném teple. Také stavy jednotlivých domů se liší. Některý je zchátralý méně, jiný více. Jak mají majitelé postupovat?

"Náklady na rekonstrukci jednoho bytu odhadujeme nejméně na 300 tisíc Kč. Dosavadní vládní nařízení určují, co musí být minimálně obsaženo v rekonstrukcích. Mnohdy si laická veřejnost myslí, že stačí dům zateplit, vyměnit okna za plastová, a tím to bude splněno. Aby splnili požadavky kladené vládními nařízeními, nemohou dělat jenom toto. Musí si všimnout i zásadních technických potřeb a požadavků na dům. Potom začnou náklady narůstat. Část prostředků za ušetřené teplo mohou získat. U některých bytů je však návratnost vložené investice příliš dlouhá. Jaká je však návratnost, když zlepšíte požární ochranu nebo zrekonstruujete elektroinstalaci? Finančně náročná je i rekonstrukce výtahů, na kterou myslí i laici. Hlavní je statika, požární ochrana, elektroinstalace a zdravotní instalace. O tom hovoří i vládní nařízení. Pokud majitelé objektů chtějí zapadnout do tohoto systému, pak musí doložit, že elektroinstalaci mají v pořádku," tvrdí Karel Rod.

"Rozhodně si nemohou rekonstrukci rozdělit na etapy. Pokud tak učiní, pak nedostanou státní dotaci. To je tak trochu vada tohoto systému, že nemohou například rekonstruovat zvlášť interiér objektu a zvlášť dělat venkovní úpravy nebo naopak," doplnil Miloslav Mašek.

Příklady

Leckde se již rekonstrukce rozběhly. Co dělají se svými chátrajícími panelovými objekty některé městské části například v Praze?

"Naše panelové domy regenerujeme již pět let. Máme jich na sídlištích Bohnice, Trója a Kobylisy zhruba 50. Nejdále jsme se dostali při zateplování - zateplili jsme již 80 %. Letos bychom chtěli zateplit další, takže ke konci roku by mělo být zatepleno 90 % našich panelových domů. Opravujeme rovněž střechy, výtahy, výměňujeme podlahové krytiny, děláme různé malby, nátěry. Počítáme s rekonstrukcí bytových jader a výměnou oken. Na dodavatele těchto prací děláme výběrová řízení. S firmami máme dobré zkušenosti. Práce financujeme z prostředků městské části. Ročně jde až o desítky miliónů korun. Počítáme rovněž s možností využití státní dotace," řekl nám vedoucí majetkového odboru Městské části Praha 8 Petr Kučera.

Městská část Praha 12 zahájila začátkem března první generální opravu panelového domu, při které nebude třeba vystěhovat nájemníky. Radnice ocenila, že obyvatelé 70 bytů v Rytířově ulici dali k tomuto způsobu rekonstrukce souhlas. Stavbaři v bytech vyzdí bytová jádra, vymění radiátory, okna, kuchyňské linky, podlahy a částečně i elektorinstalace. Práce jsou navrženy tak, aby skončily do 30. června. Opraveny budou i společné prostory domu. Vyměněny budou výtahy, zrekonstruována střecha i plášť. Nezbytné je i zateplení zdí. Náklady na rekonstrukci nemají překročit 30 mil. Kč.

"Regenerace panelových domů je multispektrální záležitost. Týká se státních orgánů na straně jedné i majitelů domů a nalezení finančních prostředků na straně druhé. Jde i o sociologický problém - stárnoucí populaci v těchto domech, také o technické potíže a v některých oborech i o těžko vyjádřitelnou návratnost vložené investice," řekl nám na závěr Karel Rod.

- kž -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down