01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malé obce potřebují kritéria pro svůj rozvoj

Do mezinárodního programu místní Agenda 21 (MA21), který se zaměřuje na strategické řízení a zapojování veřejnosti, se zapojují i nejmenší obce.

Oficiální databáze MA21, kterou spravuje CENIA - česká informační agentura životního prostředí, registruje 38 obcí či menších měst s 5 tisíci a méně obyvateli. Některé z nich jsou zároveň členy Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM).

FÓRUM ZDRAVÉ OBCE

"Když jsem se poprvé setkal s materiály a kritérii MA21, říkal jsem si, že jde jen o další byrokracii. Po absolvování několika seminářů a hlavně po setkání na akcích NSZM s kolegy, kteří jsou v podobné situaci, jsem postupně změnil názor. Dnes mohu říci, že Projekt Zdravá obec a MA21 nás naučil lépe pracovat s veřejností a zapojovat ji do rozvoje obce," vysvětluje starosta Bolatic Herbert Pavera.

V Bolaticích se uskutečnilo v loňském roce Fórum Zdravé obce. Místní obyvatelé po diskusi určili deset nejdůležitějších problémů, které je třeba v obci vyřešit. Ty se v současnosti ověřují formou dotazníkového šetření na téma kvality života v obci, probíhajícího v souladu se schváleným strategickým plánem rozvoje obce z roku 2007. "Z fóra jsme měli nejprve velkou obavu, ačkoli jsme již měli zkušenosti z jiných veřejných setkání. Nakonec se ukázalo, že je jednou z nejvhodnějších forem komunikace a spolupráce s občany. Do akce se zapojili také žáci základní školy, kteří připravili modely veřejných prostranství, jak si je v budoucnosti představují," doplňuje Herbert Pavera, který by rád uskutečnil další aktivity a set-kání s občany. Podobně jako starostové jiných obcí i on se potýká zejména s nedostatkem času.

FÓRUM ZDRAVÉHO MIKROREGIONU

Na podzim 2008 se v Drnovicích uskutečnilo Fórum Zdravého mikroregionu Drahanská vrchovina, který jako jediný ve své kategorii splňuje v realizaci místní Agendy kritéria úrovně "C". Komunitní práce na území, které zahrnuje více obcí, přináší řadu úskalí. "Pro každý záměr je třeba dohody většiny z dvanácti starostů v mikroregionu, z nichž každý má spoustu své práce. Neobejdeme se tedy bez schopného partnera, nejlépe neziskové organizace, která zajistí některé organizační záležitosti spojené třeba s veřejnými setkáními," říká místostarosta Račic-Pístovic a koordinátor Zdravého mikroregionu Drahanská vrchovina František Vlk. V podmínkách malých obcí není také úplně jedno- duché vybrat pro veřejné setkání to nejvhodnější téma. "Pokud se lidé v průběhu fóra shodnou na tom, že nejpalčivějším problémem obcí je například špatný stav komunikací, které nelze během krátké doby opravit kvůli nedostatku financí, už na příští setkání nepřijdou. V malých obcích jsou problémy vidět více než třeba ve větších městech," doplňuje František Vlk.

Překážkou mnohdy nebývá jen nedostatek finančních prostředků. Snaha obnovit povrch cyklostezek a vybudovat pro mladé cyklisty bezpečné cesty do škol ztroskotala na majetkoprávních vztazích. Ačkoli vytyčení trasy a zaměření proběhlo bez komplikací, několik majitelů odmítlo dát souhlas k vedení cyklostezky přes okraje jejich pozemků a nesouhlasilo ani s odprodejem části pozemků pro vybudování cyklotrasy.

Úzká spolupráce malých obcí přináší však i řadu výhod. Mikroregion může žádat o různé dotace, které jsou pak rozdělovány spravedlivě mezi jednotlivé obce. Na "Drahanské vrchovině" se tímto způsobem daří opravovat například drobné sakrální stavby.

TÁHNOUT ZA JEDEN PROVAZ

Obecně platí, že v menších obcích je práce zastupitelstev mnohem více vidět, politici mají k lidem blíže. Pokud se mají v obci uskutečnit aktivity, které zapojují do hry veřejnost, je třeba, aby všechny kroky měly politickou podporu v celém zastupitelstvu. "Všichni musí táhnout za jeden provaz. Aby měly jednotlivé akce smysl, nositelem myšlenky musí být vždy vedení obce. Bez politické podpory nelze realizovat ani sebelepší záměr," říká zastupitelka obce Velký Beranov a koordinátorka Projektu Zdravá obec a místní Agenda 21 Magdalena Svatoňová. Lidé mají ale o dění v obci zájem, jsou ochotni se zapojit do společných činností. Třeba na revitalizaci remízku Nutlíz v roce 2007, která byla dobře naplánována včetně finančního zajištění, se podílelo na 50 místních občanů a dětí ze základní školy. "Pro efektivní práci s veřejností je důležité mít ty správné systémové nástroje. Velmi bychom například uvítali, kdyby byla stávající sada Kritérií MA21 aktualizována pro potřeby malých obcí," uzavřela Magdalena Svatoňová.

Oficiální sada Kritérií MA21 byla zpracovávána spíše s ohledem na větší a střední města. I když menší obce někdy řeší obdobné problémy, kvůli užší vazbě mezi občany a zastupitelstvy má tato spolupráce řadu specifik.

VLADIMÍR MIKEŠ
Kancelář NSZM ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down