Již tento pátek, tedy 18. srpna, by se měl náměstek ministra financí Petr Pavelek setkat s předsedou Sdružení místních samospráv ČR, poslancem Evropského parlamentu Stanislavem Polčákem, aby společně probrali, jak v návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2018 případně najít možnosti financování nedostatečné infrastruktury a vybavenosti menších obcí v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova. Zástupci několika desítek obcí se už minulý čtvrtek před Ministerstvem financí formou happeningu dožadovali, aby Ministerstvo financí ustoupilo od svého dosavadního záměru v příštím roce nepodpořit opravy místních komunikací a mostů v obcích a městech ani korunou.
Happening svolaný Sdružením místních samospráv ČR reagoval na dosavadní vyjednávání ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové u svého vládního kolegy, ministra financí Ivana Pilného, které zatím nevedlo k tomu, aby návrh státního rozpočtu na příští rok počítal s pomocí obcím a městům při financování oprav a rekonstrukcí místních komunikací. Fotograficky zdokumentovaný zoufalý stav mnoha místních komunikací a mostů posloužil během happeningu k "předláždění" prostoru před sídlem Ministerstva financí v Praze. Starostky a starostové totiž nakladli před vstup do úřadu ministra Pilného snímky děr ve vozovkách na území svých měst a obcí.
Jak pro Moderní obec během happeningu uvedl místopředseda SMS ČR Jan Sedláček, starosta obce Křižánky na Žďársku, v příštím roce je tak ohrožena nejen pomoc státu obcím při opravách místních komunikací a mostů, ale například také výstavba obecních komunitních domů pro seniory.
Ještě téhož dne představitelé Sdružení místních samospráv ČR, Svazu měst a obcí ČT a Spolku pro obnovu venkova ČR, tedy Stanislav Polčák, František Lukl a Veronika Vrecionová, podepsali společné prohlášení, jímž vyjádřili zásadní nesouhlas se snahou Ministerstva financí a jeho šéfa Ivana Pilného razantně snížit v návrhu státního rozpočtu na rok 2018 výdaje na podprogram Podpora obnovy a rozvoje venkova, který je v gesci Ministerstva pro místní rozvoj.
"Vzhledem k tomu, že základním požadavkem především malých obcí je stále aktuální potřeba řešení nedostatečné infrastruktury a občanské vybavenosti, není avizované řešení rozpočtového určení daní o 8,5 mld. Kč dostatečným zdrojem financí malých obcí pro vlastní rozvoj. Musíme si uvědomit, že ve skutečnosti se tyto prostředky rozptýlí mezi všechny obce ČR dle jejich velikosti, což znamená, že malé obce nedostanou dostatečné prostředky, které by pokryly výpadek zrušených národních dotačních titulů," píše se mj. ve společném prohlášení Sdružení místních samospráv ČR, Svazu měst a obcí ČT a Spolku pro obnovu venkova ČR.
Všechny tři partnerské organizace proto ve svém prohlášení požadují, aby národní dotační prostředky pro obce v rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj na rok 2018 – ale ani pro další roky, nebyly kráceny, nýbrž byly zachovány minimálně ve stejné výši jako v roce 2017.*
K témuž viz také facebookový profil Moderní obce: https://www.facebook.com/pg/ModerniObec/posts/?ref=page_internal .
/rš/
Foto z happeningu před Ministerstvem financí a z podpisu společného prohlášení SMO ČR, SMS ČR a SPOV ČR: Ivan Ryšavý