Máte nápad a nevíte kam s ním? Dejte ho do inkubátoru Česka.Digital

Komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital spouští ve spolupráci s Nadací OSF vlastní inkubátor veřejně prospěšných neziskových projektů, do kterého se mohou přihlásit jednotlivci i organizace. Reaguje tak na aktuální náročnou situaci, kdy vzniká spousta nápadů na digitální řešení společenských problémů, které ale nemají jasné zadání a nejsou připraveny na realizaci nebo jim chybí odborné vedení. To jim v rámci inkubátoru pomohou zajistit právě expertní dobrovolníci z Česko.Digital. Potřeby a náměty přicházející z občanského sektoru kontinuálně mapuje Nadace OSF, která je odborným garantem inkubátoru.

Komunita dobrovolníků Česko.Digital sdružuje k dnešnímu dni přes 3600 členů a od svého založení úspěšně realizovala řadu projektů. „Máme úžasnou komunitu online profesionálů, kteří rádi pomůžou s nastartováním dalších prospěšných projektů. Pokud takový máte, přihlaste jej do inkubátoru,“ říká Radka Horáková, spoluzakladatelka Česko.Digital.

Inkubační program pomůže projekt kompletně připravit na kvalitní technologickou realizaci. Expertní dobrovolníci navrhovaný projekt provedou všemi kroky metodiky tzv. lean canvasu - od definování problému, který projekt řeší, návrhu řešení, přes specifikaci cílových skupin. Délka inkubace bude závislá na náročnosti a urgentnosti projektu a trvá maximálně 2 měsíce. “Programem budou provádět dobrovolníci - seniorní experti. Vybrané projekty, které provedeme inkubačním programem, budeme v rámci komunity Česko.Digital rovnou realizovat, ostatním pomůžeme najít vhodného partnera, který jim s realizací pomůže, nebo se tvůrci budou moci s připraveným projektem pustit do realizace sami,“ doplňuje Radka Horáková.

Nápady na digitální řešení společenských problémů mohou přicházet od organizací i jednotlivců. Odborným garantem inkubátoru pro vztahy s neziskovým sektorem je Nadace OSF, organizace, která občanskou společnost a neziskové organizace podporuje už téměř třicet let, a otevírání dat a digitalizaci se věnuje od roku 2012. Jedním z cílů nadace je vybudovat podpůrnou síť pro zástupce občanské společnosti, kteří mají zájem využít možnosti digitalizace při své práci. Cílená a systematická podpora v této oblasti v České republice zatím chybí. Partnerství Nadace OSF a Česko.Digital je přirozeným spojením expertní IT skupiny s přesahem do nezisku a neziskového subjektu s přesahem do IT.

"Když jsme před pár lety uvažovali nad tím, jak zapojit dobrovolníky z IT komunity a využít jejich znalosti a zkušenosti pro veřejně prospěšné projekty, pro jejich technologická řešení, měli jsme to štěstí potkat se s Jakubem Nešetřilem. Tomu se nápad líbil natolik, že založil iniciativu Česko.Digital. Jsem moc rád, že se nám společně podařilo nadesignovat inkubační proces, v jehož rámci mapujeme dobré nápady neziskového sektoru, kterým by slušelo digitální zpracování," říká Robert Basch, ředitel Nadace OSF.

Komunita inkubační program od léta testovala, od ledna jej spouští naostro. “Od července nás oslovilo 60 projektů a právě na nich jsme inkubační služby testovali. Řadě z nich jsme pomohli jak formou konzultací, tak jednorázovou technologickou výpomocí, tři projekty jsou dnes připravené na realizaci,” uvádí Romana Pokorná, koordinátorka příchozích projektů Česko.Digital. Projekty, které prošly pilotním během inkubátoru Česko.Digital jsou:

  • Inovace zpravodajského storytellingu
  • ZačniUČIT.cz
  • Moje česká škola

Do technologické realizace prvních dvou projektů se komunita Česko.Digital pustila ihned po inkubaci. “V projektu Inovace zpravodajského storytellingu dobrovolníci vytvářejí ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky technologické řešení, které pomůže českým redakcím zvýšit čtenost zpravodajství. V projektu ZačniUČIT.cz připravujeme expertní systém pro profesionály z praxe, kteří mají zájem začít učit. Tento systém jim pomůže snadno se zorientovat v tom, jaké vzdělání je nutné si doplnit a jak. Projekt tak podporuje tolik potřebné zapojení profesionálů do českého školství,” doplňuje Romana Pokorná.

Třetí projekt - Moje česká škola, se pak zaměřuje na české krajany žijící v zahraničí a během inkubace byl připraven natolik, že jej dnes jeho tvůrci realizují vlastními silami. Na adrese www.mojeceskaskola.cz budují portál, kde krajané a učitelé dětí krajanů najdou přehledně materiály, které jim pomohou učit děti česky a udržovat kontakt s českou kulturou a národní identitou.*

Přihlášku do inkubačního programu Česko.Digital naleznou zájemci zde. Více informací k inkubačnímu programu najdete na stránce zde.

/rh/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down