01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Máte v obci mateřinku?

Máte v obci mateřinku? Klesající počet narozených dětí rok od roku ubírá z počtu mateřských škol. Provozovat školu je nákladné, přitom zejména malé obce mívají hluboko do kapsy. Čím dál, tím víc rodičů proto vozí své ratolesti do školky v místě, kde pracují. Nevidí v tom žádný problém. Národní...

Máte v obci mateřinku?

Klesající počet narozených dětí rok od roku ubírá z počtu mateřských škol. Provozovat školu je nákladné, přitom zejména malé obce mívají hluboko do kapsy. Čím dál, tím víc rodičů proto vozí své ratolesti do školky v místě, kde pracují. Nevidí v tom žádný problém.

Národní program rozvoje vzdělávání, takzvaná Bílá kniha, kterou před časem jednomyslně schválila vláda, totiž uvažuje o zakotvení předškolního vzdělávání jako integrální součásti vzdělávacího systému. V návrhu nového školského zákona je už proto zakotvena povinnost, která obcím nařizuje zajistit předškolní vzdělávání pro všechny děti daného věku, jejichž rodiče o to požádají. V praxi to znamená, že i obec, která mateřskou školu nezřizuje, je povinna pro děti svých obyvatel, kteří si to budou přát, pravidelnou návštěvu předškolního zařízení zajistit.

Záleží jen na ní, jak se s problémem vypořádá. Jestli zřídí samostatnou mateřinku, nebo ji připojí ke své základní škole a vytvoří tak spojené zařízení mateřská a základní škola. Další variantou je vznik pouze přípravného oddělení při základní škole - nebo také dohoda se sousední obcí.

Právě tady by se mohl objevit největší kámen úrazu. Je otázka, zda by při navýšení žádostí o umístění dětí v mateřské škole mohly některé obce svým sousedům vyjít vstříc. Zejména ty, které nabízejí pracovní příležitost lidem z širokého okolí, by mohly být žádostmi zaskočeny. Tím spíš, že se zatím nehovoří o podmínkách, za nichž by obec "přespolní" děti ve svém zařízení přijímala. Zkušenosti základních škol s finančním vyrovnáváním odpovídající části neinvestičních výdajů - byť je jištěné zákonem - vždycky pozitivní výpovědi nedávají.

Starosta Plané nad Lužnicí František Chramosta by se v podobné situaci mohl ocitnout. Město se rozrůstá, podniky nabízejí zaměstnání lidem z široka daleka. Zrenovovaná mateřská škola s bohatou nabídkou zájmových kroužků přitahuje zájem nejen místních rodičů. Už dnes však má kapacitu 100 dětí zcela naplněnou.

"Určitě bychom si poradili," říká František Chramosta. "Napřed bychom hledali rezervy ve stávajících prostorách mateřské školy. Třídy jsou velké, každá má vlastní hernu a ložnici, další místnost je vyčleněna na činnost zájmových kroužků. Teprve až bychom vyčerpali všechny možnosti, museli bychom zájem rodičů redukovat. Přednost by pak pochopitelně měli místní."

O finančním vyrovnání mezi obcemi neuvažuje, za žádné z 15 dojíždějících dětí od jejich domovských obcí peníze nepožaduje. "Kdyby se situace vyhrotila, věřím, že bychom se dohodli tak, jako jsme se dokázali domluvit v případě základních škol."

Téměř všechny okolní obce jsou členy Sdružení měst a obcí okresu Tábor. Shodly se, že za každého žáka základní školy si budou navzájem platit jednotnou částku 5000 Kč ročně - bez ohledu na skutečné náklady. "Nic není tak horké, jak se na první pohled zdá."

Pravda - Bílá kniha ještě není zákon, kdo ví, jak nakonec všechno dopadne. Rozumné zastupitelstvo by se však mělo na tuto eventualitu připravit.

JAROSLAVA VOLFOVÁ

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down