01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Máte ve svém katastru zanedbané kapličky?

Péče o drobnou sakrální architekturu nevyžaduje velké investice. Výrazně však přispěje k obnově genia loci, podpoří místní řemeslníky a také cestovní ruch.

Projekt tří jihočeských místních akčních skupin (MAS): Sdružení Růže, Pomalší a Blanský les - Netolicko s podporou Programu rozvoje venkova umožnil opravit na padesát drobných staveb a další stovky pečlivě zdokumentovat. »Nešlo nám jen o prostou obnovu zanedbaných staveb, ale o znovunalezení vztahu s místními lidmi a povzbuzení zručných řemeslníků,« říká projektová manažerka RNDr. Zuzana Guthová.

ABY Z LIDOVÝCH STAVEB NEBYLY »TRAFOSTANICE«

Oblasti bývalých Sudet na jihu Čech jsou plné malých bezprizorních sakrálních staveb. Křížky, výklenkové kapličky a boží muka nemají přímé využití, avšak zdobí krajinu a jsou podle slov manažerky projektu duchovní stopou minulosti, která v pohraničí nebyla snadná ani jednoznačná. Stavby většinou nejsou ani památkově chráněné, jejich rekonstrukci tudíž nemusí provádět odborník, což je může nenávratně poškodit. »Z lidových staveb se stávají jakési "trafostanice", jejichž hrany zařezávají jako u novostaveb. My jsme chtěli tradiční a doporučované postupy dopřát i nechráněným stavbám,« vysvětluje RNDr. Guthová.

ZÁCHRANNÉ PRÁCE A BUDOUCNOST

U kamenných památek bylo nejčastějším způsobem oprav vyrovnání, očištění kamene a doplnění chybějících částí. U kapliček pak šlo zejména o obnovu vápenných omítek, zjištění a obnovu původní barevnosti. Na opravách se podílela desítka různých řemeslníků a firem z regionu a okolí (kováři, truhláři, zedníci, kameníci, restaurátoři). Realizátoři projektu byli od počátku v kontaktu s pracovníky Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích. Nechali si zpracovat i metodiku oprav, jež je základem knížky Obnova a údržba drobné sakrální architektury - základní principy a zásady.

»Někdy žertem říkám farářům, že by notorickým hříšníkům mohli péči o nějakou kapličku dát jako součást pokání,« dodává RNDr. Guthová. Vlastníky sakrálních staveb jsou už v mnoha případech obce. MAS mají všechny stavby, které opravovaly, v pětiletém nájmu a na provedené práce dostaly tříletou záruku. Poté už bude údržba na nich a vlastnících.

Boží muka na cestě ze Šejb do Dobré Vody na Českobudějovicku.

FOTO: WWW.JIHOCESKEKAPLICKY.CZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down