Vedení hlavního města si uvědomuje, jak důležitou roli hraje řeka v životě obyvatel, a proto podpořilo vznik dvou nových projektů. Jsou jimi Koordinační platforma Řeka, která je určena odborníkům, a Komunikační systém říční krajiny pro veřejnost. Spolupráci na kulturním rozvoji řeky posvětilo 16 institucí memorandem o spolupráci.
„Řeka Vltava byla prvním architektem Prahy. A je skvělé, že díky novým komunikačním platformám může najít shodu většina aktérů, kteří na Vltavě působí. Koordinace činností na Vltavě je zásadní, jak se ukázalo i při letošních povodních, které Praha skvěle zvládla, “ uvedl Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje.
Řeka představuje důležitý zdroj energie a dopravy, ale také nás spojuje s historií, jež vede až k počátkům civilizace, dotváří naši národní identitu, je kulisou skutečných i uměleckých příběhů, a nakonec nám dobře slouží jako nejlevnější klimatizace, posilovna či terapie. “Že téměř každé město leží na řece není náhoda. Vltava metropoli ovlivňuje a obohacuje v mnoha aspektech, a proto koordinační platformu vítám. Jednotlivosti zasadí do širšího kontextu a pomůže lépe kloubit jednotlivé a mnohdy i protichůdné záměry různých aktérů. Co znamená řeka pro Prahu přiblíží i festival Poznej Vltavu, které musela být kvůli povodním přesunuta na září příštího roku. Od Podolí až po Bubeneč chceme nabídnout prohlídky netradičních prostor, umělecké intervence, workshopy a program pro děti na náplavkách,” říká Jana Komrsková, náměstkyně primátora pro životní prostředí.
Komunikační systém říční krajiny
Jedním z hlavních cílů propojení všech institucí, firem a občanských uskupení, které na Vltavě hospodaří, je společně usilovat o zpřístupnění a zatraktivnění řeky obyvatelům i návštěvníkům Prahy tak, aby měli zájem ji poznávat, lépe jí rozumět a rozvíjet trvale udržitelným způsobem.
Tato iniciativa dostala název Komunikační systém říční krajiny v Praze a její součástí se měl už letos v září stát multižánrový festival Poznej Vltavu, největší svého druhu v Evropě. Kvůli povodním a bezpečnostní situaci v Praze však bylo jeho konání o rok odloženo. Společným cílem zapojených institucí je organizovat nejen výše zmíněný festival, ale pořádat a propagovat celoroční vzdělávací aktivity kolem řeky, společně vytvářet a publikovat zajímavosti a edukační materiály o řece. Vytvářet nové spolupráce na řece, jako se podařilo v roce 2024 např. umístěním výstavy Město a řeka v Kobce 17, spravované TCP (foto ZDE). Vytvoření atraktivních pracovních listů pro děti s názvem od Zámku k řece a od řeky k zámku ve spolupráci GHMP (Trojský zámek) a IPR Praha (k vidění ZDE). Pilotní festival Muzejní plácek u Novomlýnské vodárenské věže ve spolupráci (Pražských služeb, Prague City Tourism, Poštovního Muzea, Kreativní Prahy a IPR Praha) a dalších společných projektů (více info ZDE).
Tento zájem o kulturní rozvoj okolí řeky a její snahu do dalších let deklaruje Memorandem o spolupráci na Komunikačním systému říční krajiny v Praze do kterého svými podpisy společně s hl. m. Prahou a jeho organizacemi připojilo celkem 16 klíčových vodohospodářských, vzdělávacích a kulturních institucí.*
Seznam signatářů:
hlavní město Praha
Povodí Vltavy, státní podnik
Galerie hlavního města Prahy
Pražská vodohospodářská společnost a. s.
Pražské vodovody a kanalizace, a. s.
Prague City Tourism a. s.
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy
Kreativní Praha, Z. Ú.
Muzeum hlavního města Prahy
Národní divadlo
TRADE CENTRE PRAHA a. s.
Fakulta informatiky a statistiky. Vysoká škola ekonomická v Praze
Česká filharmonie
Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID)
Národní galerie v Praze
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky