Města a obce mohou uspořit energie díky propojenému LED osvětlení. Jak na to, zaznělo na C4E Fóru

Memorandum týkající se zemí střední a východní Evropy podepsali minulý měsíc na C4E Fóru ve slovenském Šamoríně čelní představitelé společností Signify, Knauf Insulation, ROCKWOOL, Saint-Gobain, Danfoss, Daikin a Velux. Tedy klíčoví dodavatelé materiálů a technologií, které slouží ke zlepšení energetické náročnosti budov. Těchto sedm firem celkem zaměstnává víc než 42 tisíc lidí, má 100 závodů a realizuje řadu projektů v oblasti úspor energií.

Připomeňme, že například pouze samotná výměna všech světelných bodů za propojené LED osvětlení může každý rok ve střední a východní Evropě snížit emise CO2 o 19 milion tun a uspořit náklady za energie o 16,4 miliardy eur.

Ale jsou i jiné možnosti. Například CEO pro východní Evropu společnosti Signify Eran Görgen na C4E Fóru uvedl: „Dvě třetiny ze 43,6 milionů rodinných a vícegeneračních domů, tisíců škol, nemocnic a úřadů, které jsou ve střední a východní Evropě, byly postaveny před rokem 1989. V praxi to znamená, že tyto budovy mají často netěsnící okna a střechy, neefektivní vytápění a světla. To vede k nezdravému vnitřnímu prostředí, vysoké uhlíkové stopě a vysokým cenám energií. Memorandum má pomoci situaci změnit.“ 

Eran Görgen přitom zdůraznil: „Zdravější, energeticky účinnější a levnější budovy přinesou čistší vzduch, zvýší energetickou bezpečnost a účinnost. Lepší osvětlení vyžaduje relativně nenáročný zásah s nízkými náklady, který může okamžitě uspořit energie, ušetřit peníze a snížit emise. Pokud by všechny světelné body ve střední Evropě přešly na LED technologie, mohlo by to snížit emise o 19 milionů tun CO2, ušetřit 16,4 miliardy eur na nákladech za energie a umožnit, aby se uvolněných 39,4 TWh elektřiny využilo na napájení jiných zařízení."

Jen zateplení budov podle nedávné studie BPIE může ušetřit 44 % energie a 46 % zemního plynu. Dalších 15 % z aktuální spotřeby za vytápění lze ušetřit výměnou oken. Co se týče úspor za osvětlení, inspirací pro města a obce v Česku a na Slovensku může být třeba Bratislava. Ve slovenském hlavním městě totiž nové veřejné osvětlení nainstaluje na základě výběrového řízení právě společnost Signify. Díky tomu se v Bratislavě počítá s významným snížením nákladů za energie.

„Veřejné osvětlení v Bratislavě modernizujeme postupně, výměnou čistě na LED technologie by úspory za energie byly 40 %. Mezinárodní tendr na veřejné osvětlení se nám podařilo udělat díky společné evropské politice,“ řekl na workshopu během C4E Fóra generální ředitel a předseda představenstva Technických sítí Bratislava Juraj Nyulassy a dodal: „Energetika se stala klíčovým tématem v souvislosti s energetickou krizí. Teď je důležité využít všechny možnosti, jak lidem s vysokými náklady pomoct, ať už se jedná o fotovoltaiky nebo třeba zbytkové teplo ze spaloven.“ 

Podle aktuálních studií 50 milionů evropských domácností trpí energetickou chudobou a každý třetí Evropan se vystavuje riziku, které přinášejí vlhké nemoderní budovy, jako je plíseň, chlad, nadměrný hluk nebo tma. Staré stavby totiž nejsou trvale udržitelné.

„V Signify máme udržitelnost doslova v DNA. Začali jsme už před víc než 130 lety žárovkami a od té doby neustále inovujeme. Pro městské osvětlení je klíčový přechod na LED technologie, ideálně s on-line řídicím systémem. Ty mohou uspořit až 80 % energetických nákladů,” zdůraznil na workshopu Smart City expert ze Signify Slovensko Juraj Zaťko a upřesnil: „I proto se těšíme na nové veřejné osvětlení, které budeme na základě vítězství v mezinárodním tendru instalovat v Bratislavě. Naše energeticky úsporná řešení přitom lze vidět i v celé řadě dalších měst a obcí.“ 

PENÍZE, PENÍZE, PENÍZE…

Během C4E Fora zřejmě nejčastěji skloňovaným tématem v souvislosti s energetickou účinnosti byly finance. Tedy kde vzít na modernizaci budov peníze. Na workshopu Signify přitom jasně zaznělo, že zdroje, které mohou využít města a obce, k dispozici jsou. A to jak dotace národní, tak evropské.

„U energetických úspor je klíčové koncepční řešení a my se s ním starostům snažíme pomáhat. Také jim dáváme přehled o tom, kde mohou čerpat finanční prostředky na zvyšování energetické účinnosti. V Česku jsou k dispozici zdroje z Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj či z Národního plánu obnovy. V Evropě třeba Modernizační fond nebo program Horizont. V tom druhém jsme uspěli s vůbec prvním projektem, který jsme podali,” připomněl na akci v Šamoríně ředitel Jihomoravské agentury pro veřejné inovace - JINAG Patrik Reichl a doplnil: „Díky němu budeme vytvářet krajskou síť energetických poradců, tedy odborníků, kteří budou samosprávám radit s energetikou. I proto je pro Česko důležitý nový energetický zákon a ukotvení komunitní energetiky.“ 

Zatímco v Česku je v kontextu se zvyšováním energetické účinnosti k dispozici celá řada výše uvedených zdrojů financování, na Slovensku lze využít zejména dotace na obnovu budov. Aktuálně nejdostupnější je Energo Fond. Co se týče legislativy, v Česku se jí mimo jiné zabývá Svaz měst a obcí.

ČEHO SE NEDOSTÁVÁ

„V souvislosti s komunitní energetikou chybí několik věcí. Za prvé odborníci. Jsou sice v Praze a Brně, ale nikoliv v krajích. Samosprávám tak nemá kdo pomoct s napsáním chytrých energetických projektů. Za druhé chybí legislativa. Konkrétně právní úprava obnovitelných zdrojů energie, novela stavebního zákona a úprava tabulkových platů ve veřejném sektoru pro získání kvalifikovaných lidí,“ posteskl si místostarosta města Kyjov a člen Komise pro Smart Cities Svazu měst a obcí Daniel Čmelík.

Ten dále uvedl: „A za třetí bojujeme s chybějící odvahou postavit něco jiného, než na co jsou lidé zvyklí, třeba větrné elektrárny. Abychom se posunuli dál, je třeba samosprávám s úsporami energií pomoct. Například v Kyjově s veřejným osvětlením v noci nakládáme podle typu. Tam, kde je to o bezpečnosti lidí, ho samozřejmě nevypínáme, zhasínání se týká pouze tzv. architekturního osvětlení třeba kostela nebo radnice.“   

CHYTRÉ ŘÍDICÍ JEDNOTKY

Takový přístup odpovídá obecným trendům ve světě. Kvůli bezpečnosti se veřejné osvětlení ve městech a obcích zpravidla nevypíná. Nicméně se může – s pomocí chytrých řídicích jednotek – stmívat. Právě o tom mimo jiné je program Zelená změna (Green Switch) společnosti Signify, který umožňuje snadné a rychlé zapojení do evropské Zelené dohody (EU Green Deal). Program spočívá v instalaci propojeného LED osvětlení, což vede ke snižování energetické náročnosti budov.

/zr/

Na snímku: Prvním držitelem ocenění C4E Champion Award se stal Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí ČR. Stalo se tak na slavnostním ceremoniálu, který se konal v rámci Fóra C4E na zámku Šimák v Pezinku na Slovensku

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down