Pilníkov. Obec (1115 obyvatel) se nachází západně od Trutnova. Od září 2003 má oficiálně vyhlášenou městskou památkovou zónu. Podle příslušné vyhlášky Ministerstva kultury do ní patří náměstí a jeho přilehlé domy. Každý ze 60 domů...
Pilníkov. Obec (1115 obyvatel) se nachází západně od Trutnova. Od září 2003 má oficiálně vyhlášenou městskou památkovou zónu. Podle příslušné vyhlášky Ministerstva kultury do ní patří náměstí a jeho přilehlé domy. Každý ze 60 domů skrývá za sebou protáhlou delší či kratší zahradu. V tom tkví určitá vzácnost této zóny, která vytváří okolo kostela Nejsvatější trojice z roku l603 jakýsi okruh. Této lokalitě, spíš městského charakteru, se říká už z historie "Městečko ve vsi".
Z obecního rozpočtu - jak uvedl starosta František Hubáček - schválilo zastupitelstvo 200 tisíc Kč na opravu havarijního stavu střech a zajištění statiky kostela, který patří církvi římskokatolické, farnosti Pilníkov. Na záchranu památky jsou však potřeba milióny.
Obec však staví i další zařízení, například dům s pečovatelskou službou s 12 moderními byty pro seniory. Dalších 11 bytů v lokalitě Tábor bylo určeno především rodinám s dětmi a mladým lidem. Všem generacím od jara slouží veřejné sportoviště s umělým travnatým povrchem.
Obec sleduje podmínky, které jí umožňují získat různé dotace. Na opravu hřbitovní zdi získala 128 tisíc Kč z Programu obnovy venkova. Společenství obcí Podkrkonoší se sídlem v Pilníkově přidělilo z tohoto programu 300 tisíc korun na cyklostezku propojující obce Pilníkov a Staré Buky, která je součástí značených cyklotras v Podkrkonoší a Podzvičinsku.
Zastupitelé již schválili Program obnovy vesnice na rok 2005, který předpokládá zastřešení sportoviště, výstavbu pěti bytů pro mladé, rekonstrukci kulturního sálu v obecním domě Slunce, nové chodníky a přípravu stavby školní kuchyně s jídelnou.Významné místo má v tomto programu také údržba památek v obci.