01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Městem hýbe rekonstrukce sportovišť

Město bezmála stotisícové, s bohatou historií, ale stejně tak s bohatstvím průmyslu. Je známé hudební konzervatoří, symfonickým orchestrem, ale také univerzitou. Ve sportu mají tradici hokej, veslování na Labi a především koňské dostihy. Pardubice - staročeské město, ve kterém se rodiny zdraví po...

Město bezmála stotisícové, s bohatou historií, ale stejně tak s bohatstvím průmyslu. Je známé hudební konzervatoří, symfonickým orchestrem, ale také univerzitou. Ve sportu mají tradici hokej, veslování na Labi a především koňské dostihy. Pardubice - staročeské město, ve kterém se rodiny zdraví po mnoho generací. Třetí rok je jeho primátorem Jiří Stříteský, kterému jsme položili několik otázek.

Měl jste na počátku velmi pěkný program, jak jste spokojen s naplněním investic?

Od roku 1989, když nastala nová éra rozvoje obcí, měly být investice v Pardubicích realizovány. Stalo se, že nebyl zpracován územní plán rozvoje města. Čili to byl prvořadý úkol, který zadal už předchozí primátor a bohužel nepodařilo se ho dokončit. Já jsem sliboval, že za mé éry se územní plán dokončí a snad už se v tomto roce 2001 schválí.

Co brání dokončení územního plánu?

Nejednotnost názorů projektantů, změny projekčních kanceláří, neprofesionalita a navíc osobní zájmy majitelů pozemků. Jsou například pozemky dnes nelukrativní, povede-li kolem nich důležitá spojnice, hlavní silnice, či budou-li v oblasti průmyslově či obchodně i jinak důležité, zajisté se jejich hodnota zvýší. Ale tyto situace se asi opakují ve většině obcí. Je na nás radních a zastupitelstvu, abychom odolali určitým tlakům, sjednotili názor a po mnohých odkladech územní plán rozvoje města do konce roku 2001 schválili.

Kam směřují investice města?

Nové investice by měly být rozvojové a odpovídat dlouhodobému trendu, který by postavil mantinely, a to je ten územní plán. V okamžiku schválení budeme realizovat některé záměry. Pardubice jsou zanedbané, jak z hlediska dostupnosti z jiných významných center republiky, tak z hlediska vnitřní dopravy a veškerých dopravních staveb, obchvatů, napojení na dálniční síť atd. Tady je potřeba 2 až 3 miliard korun, což je záležitost obrovská.

A právě s návrhem územního plánu začneme některé akce realizovat. To je třeba silniční obchvat na severní straně směrem na Hradec Králové. Je to i státní investice. Zatím se nedaří výkup pozemků, občané spekulují, hledají různé cesty. S dopravou souvisejí i tzv. přídavné stavby, které se týkají realizace železničního koridoru, tj. nadjezdy, podjezdy, podchody. Nemuselo by nás to zajímat, ale jestliže někdo staví nadjezd, my k tomu musíme dát investici do opravy chodníku, úpravy okolí apod. To jsou navazující investice.

Tyto stavby jsou jistě prioritní, zbudou peníze i na výstavbu kulturních či sportovních areálů?

S výstavbou nových zařízení zatím neuvažujeme, ale teď hýbe naším městem rekonstrukce sportovišť. My jsme si udělali určitý plán. Začalo se výstavbou nové tribuny na dostihovém závodišti, která určuje, je jedním z důležitých kamenů. Právě na této tribuně se odehrává spousta rozhovorů s našimi i mezinárodními investory. Nehledě na to, že máme doopravdy zájem udělat Pardubice centrem dostihového sportu v Evropě, Velkou Británii řadím samostatně. Máme pro to všechny předpoklady. Tribuna na závodišti je prvním krokem, chtěli bychom investovat do oprav dostihové dráhy, překážek. Závodiště se neuživí jen dostihovým sportem, letos proběhl již třetí ročník výstavy Koně 2001 a k tomu jsou potřeba doprovodné stavby - musíme postavit halu, parkoviště.

Další investicí je rekonstrukce ledové haly a celého zimního stadionu včetně nových dostaveb kryté malé haly, otevřeného stadionu a otevřené ledové plochy pro veřejnost. Nechceme mít jen zimní stadion, rádi bychom měli multifunkční arénu. To znamená, že by se v této hale dělalo i něco jiného než jen hokej, nechci-li mluvit vznešeně o koncertech, v každém případě by se tam hrál basketbal či leccos jiného. Stavbu musíme pečlivě sledovat, protože tato investice, řádově 300 miliónů korun, je i na Pardubice velké sousto.

Pak nás čeká fotbalový stadion. Zahraniční investoři nabízejí výstavbu, čekáme na územní plán, který přímo vyhrazuje prostory stadionu. Také dostaneme od Ministerstva vnitra Stadion SKP Policie; dostaneme ho v tak hrozném stavu, že nás čekají další investice. Stadion by sloužil jen pro lehkou atletiku. V Tyršových sadech je už mnoho let rozestavěná hala, zatím pouze její železná konstrukce. Dostavba opět bude stát kolem 100 mil. Kč. Je to sice majetek ČSTV, ale chceme se na dostavbě podílet.

Pardubice zřizují i stálou scénu Východočeského divadla?

Městu patří divadlo. Je to krásná secesní budova. V minulých třech letech město investovalo do rekonstrukce zázemí divadla, čili rekonstrukce všeho za a pod jevištěm. Teď nás čeká druhá etapa, to jest hlediště. Protože ještě není v havarijním stavu, dovolili jsme si rekonstrukci odložit. Ale jednou ji udělat musíme, a to jednou myslím do příštího roku, je to otázka dalších 50 mil. Kč. Vlastně je štěstí, že se tato rekonstrukce neuskutečnila, protože projektová dokumentace byla taková, že by došlo k znehodnocení hlediště. My jsme tomu asi nevěnovali tu správnou péči.

Také divadlo by potřebovalo stavbu nového technického zázemí, to znamená prostory pro výpravu, depozitáře, zatím se vše vozí přes celé město ze skladu. Před několika lety odbor kultury vypsal na tuto stavbu soutěž, vrátíme se k tomu. Navíc pro divadlo připravujeme tzv. malou scénu v ulici Anežky České, současná, ač nově zrekonstruovaná, v Hronovické ulici prostorem i akustikou nevyhovuje. Jestliže hovoříme o kultuře, musím zmínit připravovaný smíšený projekt na dostavbu Masarykova náměstí.

Dostavba náměstí je jistě velkorysý projekt, jste finančně připravení?

Pardubice pořád ještě mají hliněné náměstí, kde se s oblibou staví cirkusy - v části před poliklinikou a hotelem Labe. A my bychom chtěli toto náměstí řešit dostavbou. Teď je na architektech, na našem odboru strategického plánování, kde vedoucí je mladá architektka, jak se k tomuto komplexu staveb postaví. Rozpočet musíme přizpůsobit potřebám a doufáme, že se k nám připojí i další investoři. Probíhají aktivní jednání, existuje několik projektů na urbanistické řešení náměstí, v budovách bychom chtěli mít prostor nejen pro obchodní a firemní činnost, ale i například kino, společenské prostory a také jeden obytný celek.

Tím se dostáváme k řadě nových průmyslových staveb. To je hala Foxcomu, hala Panasonicu; ne že bychom se podíleli finančně, ale jako hlavní zprostředkovatelé. A další stavby v průmyslové zóně jsou ve stadiu jednání. Jsou to pracovní možnosti pro naše občany.

Co byste doporučil jako zajímavost vašeho města současnosti či budoucnosti?

I to máme naplánované. Důležitý je rozvoj letiště, které už teď plní funkci letiště pro osobní dopravu. A poslední lahůdka, která nás čeká, je Přístav Pardubice. Od podzimu roku 2000 kotví na Labi ve městě výletní loď a my jsme přislíbili vybudovat malé přístaviště. Základy už je vidět.

A na co se ještě můžeme v Pardubicích podívat?

Povedlo se dokončit rekonstrukci knihovny, historický Dům u Jonáše. V loňském roce jsme otevřeli nově opravené koupaliště Cihelna, proběhly rekonstrukce ulic včetně výsadby nových stromů, už máme nová stanoviště zastávek městské dopravy. Podíleli jsme se i na obnově budovy pro krajský úřad. Jistě bychom našli ještě další příklady. Stále se podílíme na rekonstrukci zámku, přestože je v majetku státu. Zámek je však z převážné části přístupný, využívá ho naše divadelní scéna, hudební skupiny, agentury pro své pořady, zámek žije. Teď právě hosté Velké Pardubické po projížďce na "parníku" ochutnají perník v zámeckých prostorách.

Jana Kracíková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down