01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Město a korupce? Začít se dá hned a u sebe...

Korupce - a především boj proti ní, je evergreenem české politiky minimálně posledních patnáct let. Zvláště silně se s korupcí nesouhlasí a bojuje před volbami. V tomto zvláštním čase se naprostá většina kandidátů snaží přesvědčit voliče, že problém korupce vnímá stejně silně jako oni a že se bude...

Korupce - a především boj proti ní, je evergreenem české politiky minimálně posledních patnáct let. Zvláště silně se s korupcí nesouhlasí a bojuje před volbami. V tomto zvláštním čase se naprostá většina kandidátů snaží přesvědčit voliče, že problém korupce vnímá stejně silně jako oni a že se bude snažit zatočit s ní v jejich obci, městě, kraji a případně v parlamentu. Pomyslné dlouhodobé plíživé posunování hranic toho, co je ještě přípustné a co už je za hranou morálky a spravedlnosti, nás dovedlo až tam, kde stojíme dnes. Nové a nové korupční skandály napříč politickým spektrem i stupni veřejné správy nejenže snižují důvěru občanů v instituce demokratického státu, ale stavějí i politickou reprezentaci a ostatní zástupce veřejné správy do pozice podvodníků, jimž jde především o vlastní kapsu.

Korupce podkopává samu podstatu demokracie. To, že zvyšuje náklady na fungování veřejného sektoru, je obzvláště zřetelné nyní, kdy na běžné zaměstnance ve státním sektoru dopadají nutná úsporná opatření, aby bylo možné pokrýt ztráty ze stamilionových kauz, které snad ani není třeba jmenovat.

Na otázku, máme-li dostatečné nástroje pro boj s korupcí, podle mého názoru existuje jednoduchá odpověď. Ano, máme! Opatření, která může zastupitelstvo či rada obce přijmout, je celá řada a závisí zcela na vůli těchto samosprávných orgánů, budou-li například snižovat limit pro zadání zakázek či zveřejňovat všechny zakázky na webu obce a nepřipustí uzavřený okruh možných uchazečů. V našem městě jsme takový krok udělali již v roce 2005 a myslím si, že právě webové stránky a otevřenost při zadávání zakázek jsou jedním z nejjednodušších a nejlevnějších řešení, která navíc vedou k opravdovému soutěžení a hledání nejlepších dodavatelů

Hlavním a nejdůležitějším protikorupčním opatřením na obecní úrovni je otevřenost vůči veřejnosti, zveřejňování jednotlivých veřejných zakázek a jejich výsledků. Domnívám se, že existuje přímá úměra mezi rozsahem zveřejňovaných informací a zájmem veřejnosti o dění ve městě. Tato forma otevřené komunikace odbourává nejen možnost korupčního jednání na straně jedné, ale omezuje i věrohodnost spekulací a pomluv na straně druhé. A může být samozřejmě i nástrojem kontroly, pokud se některá ze zakázek neobjeví v tomto systému.

Nedomnívám se, že úloha voličů končí dnem voleb. Občané mají právo na informace o naplňování předvolebních slibů a na to, jakým způsobem je jimi zvolení zástupci dosahují. Hlavním nástrojem boje proti korupci je kromě zveřejňování informací rovněž zájem občanů o to, co a jakým způsobem se ve městě děje. Je na každém z nás, jak důsledně budeme prosazovat a požadovat zveřejňování všech důležitých informací. Ale záleží i na občanech, zda tuto formu otevřené komunikace a průhledné protikorupční politiky budou po svých volených zástupcích vytrvale požadovat.

Můžeme pasivně čekat na to, až se některé dnes diskutované návrhy dostanou do chystaných zákonů. Ale chceme-li skutečně změnit současný stav, měli bychom začít každý sám u sebe při své práci. Tak přeji hodně štěstí při naplňování předvolebních slibů...

 

MARTIN PŮTA
starosta Hrádku nad Nisou, předseda politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj

Můžeme samozřejmě pasivně čekat na to, až se některé dnes diskutované návrhy dostanou do připravovaných zákonů. Ale chceme-li skutečně změnit současný stav, měli bychom začít každý sám u sebe při své práci.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down