01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Město v počítači a elektronická veřejná správa

Informační podpora rozhodování orgánů měst a obcí, elektronizace výkonu činností zajišťovaných jejich úřady, komunikace s veřejností a veřejnosti s úřady s využitím internetu. Tato a další témata se dotýkají všech našich měst a obcí a občanské i podnikatelské veřejnosti. Stejně tak se tato...

Informační podpora rozhodování orgánů měst a obcí, elektronizace výkonu činností zajišťovaných jejich úřady, komunikace s veřejností a veřejnosti s úřady s využitím internetu. Tato a další témata se dotýkají všech našich měst a obcí a občanské i podnikatelské veřejnosti. Stejně tak se tato problematika vztahuje i na kraje a jejich úřadů i správní úřady na všech úrovních.

Jak to bude s možností využití elektronického podpisu při vyřizování záležitostí na úřadech, jaké veřejné informační služby jsou a budou k dispozici, jak bude možné projednávat rozvojové záměry v internetem zprostředkované formě, kdy budou běžně dostupné mapy měst a obcí nebo dalších regionů v elektronické formě? To jsou otázky, které si stále více klade veřejnost a na kterých intenzivně pracují stovky odborníků veřejné správy a firem.

Vývoj v České republice dnes není odtržen od dění a zvládání obdobných problémů v zahraničí. Mnohému se stále můžeme učit, mnohé z vlastních zkušeností však můžeme též nabídnout.

Do letošního mezidobí v termínu 1.- 4. října 2002 vstupuje na podporu rozvoje městských informačních systémů 3. konference Městské informační systémy a 23. Urban Data Management Symposium a souběžně pořádaná výstava Město v počítači.

Od první ke třetí konferenci

V roce 1991 proběhla v Praze první a v roce 1996 druhá mezinárodní konference Městské informační systémy (MIS). Konference byly podporovány širokým spektrem československých, resp. českých orgánů a profesních sdružení (Svazu měst a obcí, předchůdců dnešního Úřadu pro veřejné informační systémy, Ministerstva vnitra, Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a dalších). Akce se konaly s výraznou podporou evropské organizace Urban Data Management Society (UDMS).

Tyto konference byly ve své době jedinými fóry výměny znalostí a zkušeností z oblasti informačních systémů veřejné správy. Jejich zaměření především na města a obce bylo logické - vždyť na této úrovni se odehrávají kvantitativně i kvalitativně nejzávažnější činnosti a veřejnost právě zde přichází nejmasověji a nejvýznamněji do styku s "úřadem".

Program konferencí Městské informační systémy byl vždy rozsáhlý. Účastníkům poskytoval příležitost seznámit se a prezentovat trendy a novinky ze všech významných aplikačních oblastí. Nejinak tomu bude i v případě třetí konference.

Poprvé přes hranice EU

I když dnes existuje celá řada velmi významných styků a spolupráce našich měst a obcí jak s partnerskými municipalitami v zahraničí, tak i v rámci zejména evropských sdružení, svazů a projektů, je historickou skutečností, že pan-evropská Urban Data Management Society byla první západoevropskou strukturou, která ihned po roce 1989 se snažila podpořit rozvoj městských informačních systémů v tehdejším Československu. Tato společnost organizuje již více než 30 let sympozia o správě městských datových zdrojů (Urban Data Management Symposiums) postupně v různých evropských zemích. První sympozium UDMS se konalo v roce 1971 v Bonnu, SRN a zatím poslední 22. sympozium v roce 2000 v nizozemském Delftu. Uspořádání 23. sympozia UDMS bylo svěřeno České republice.

Tím tato společnost svou hlavní aktivitou poprvé překročila hranice Evropské unie a západní Evropy. Je to současně značné uznání rozvoje aplikací informatiky v našich městech a obcích a veřejné správě vůbec.

Třetí konference MIS a 23. sympozium UDMS jsou pořádány jako jediná spojená akce. Český účastník 3. konference MIS má automaticky přístup na všechny akce 23. sympozia UDMS.

Problémové okruhy

Jaké problémové okruhy jsou dnes středem zájmu při tvorbě a využívání městských informačních systémů? Na takto položenou otázku je odpověď velmi obtížná. Je jich totiž celá řada a preference jen některých je ošidná. I to vede tradičně konference MIS k tomu, aby se neomezovaly jen na některé okruhy, ale prezentovaly celé spektrum problematiky. Na letošní 3. konferenci MIS je přihlášeno asi 125 příspěvků, které lze rozčlenit do těchto problémových oblastí:

- celostátní programy a projekty ovlivňující významně informační systémy měst, obcí a krajů,

- využití IS/IT v městské správě hl m. Praze - komplexní představení Prahy v 30 příspěvcích,

- využití IS/IT v činnostech vybraných velkých měst s komplexním příkladem Hradce Králové,

- využití IS/IT na úrovni krajů,

- úspěšné geoaplikace ve veřejné správě - vítězné aplikací soutěže Geoaplikace roku,

- projekty elektronizace veřejné správy a poskytování veřejných informačních služeb,

- informace o datových zdrojích a možnostech jejich využití z resortů Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a Českého statistického úřadu,

- tvorba a vedení technických map měst,

- pořizování územněplánovací dokumentace v digitální formě,

- zapojení ve významných bezprostředně souvisejících evropských projektech.

Na 23. sympoziu UDMS budou v přibližně 75 příspěvcích prezentovány výsledky a trendy zejména z oblastí:

- realizace v zahraničních městech a regionech Evropy, Spojených států a řady asijských zemí,

- nejnovější informační technologie a jejich využití,

- využití prostorových dat a mapových podkladů a práci s nimi,

- veřejné informační služby a pojetí e-government na lokální úrovni.

Výstava

Proč výstava s názvem Město v počítači? Koncipovat odpovídajícím způsobem výstavu, která by obsáhla celou škálu softwarových produktů podporujících tvorbu městských informačních systémů je mimořádně obtížné. Existují přece akce jako veletrh INVEX a další. Co však bývá zatím spíše obsahem specializovaných akcí k problematice informačních technologií GIS a geoinformačních systémů ve veřejné správě, jsou mapové podklady, tematické mapy nebo kartografické prezentace pro potřeby informačních systémů veřejné správy. Právě tato využití pro městské informační systémy a další informační systémy veřejné správy budou základem výstavy. Nebudou však opomenuty ani produkty a aplikace "nemapové".

Výstava bude také přístupna nejširší veřejnosti a jejím cílem je rovněž podpořit výuku na středních a vysokých školách.

Podrobnější informace o zmíněných akcích najdete na www.imip.cz/digim.

Josef Hojdar,

konzultant informačních systémů veřejné správy,

Sdružení TERIS

předseda programového výboru 3. konference MIS

a 23. sympozia UDMS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down