Přesně před rokem založilo hlavní město Praha Městskou nájemní agenturu (MNA) pro Pražany v bytové nouzi. Za tu dobu agentura zajistila ve spolupráci se soukromými majiteli ubytování pro 23 domácností, spravuje 36 bytů a ty volné právě zabydluje. MNA se stává systémovým prvkem v zajištění bydlení pro nízkopříjmové domácnosti v Praze.
Městská nájemní agentura funguje jako spojka mezi majiteli pražských bytů a nájemníky tím, že majitelům nabízí sadu důležitých garancí a služeb, zejména pravidelné hrazení garantovaného příjmu. Nájemníkům poskytuje podporu při bydlení nebo zprostředkuje sociální služby. Provozována je Centrem sociálních služeb Praha.
V rámci poptávání bytů agentura dostala přes 100 nabídek. Dohromady nyní disponuje 36 byty. Zájem o její služby na straně majitelů předčil očekávání i kapacitní možnosti. Z hodnocení vyplývá, že hlavní motivací majitelů k nabídnutí volného bytu agentuře byl úbytek starostí, vhodně nastavené garance a sociální přesah.
„Když se před rokem spustila Městská nájemní agentura, rozhodl jsem se poskytnout jí svůj „starý“ byt, kde jsem shodou okolností právě dokončil rekonstrukci. Teď v bytě už nějakou dobu bydlí samoživitelka se třemi dětmi. Mám radost, že je o služby agentury, která funguje jako spojka mezi majiteli bytů a nájemníky, takový zájem,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.
Agentura doplňuje segment sociálních bytů tím, že umožňuje bydlet v obvyklých bytech těm, kteří by na trhu bez jejích garancí neuspěli. Aktuální hodnocení činnosti agentury ukázalo, že nejčastěji nájemníci přicházeli z azylových domů nebo z nevyhovujícího bydlení u rodiny či známých. Naprostá většina klientů zkoušela najít nájem na realitním trhu, ale na bydlení nedosáhla z důvodu kauce či vysokého nájemného.
„Městská nájemní agentura je pro město již nyní klíčový systémový nástroj pro zajištění a rozšiřování bytového fondu, kterého máme bohužel velký nedostatek. Proto jsme se i v loni schválené Strategii rozvoje bydlení v hlavním městě Praze zavázali, že do roku 2030 budeme přes agenturu spravovat až 500 bytů,“ řekl radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.
„Důstojné a stabilní bydlení je základním předpokladem účinnosti sociální práce. Stabilní bydlení lidem umožní věnovat energii na léčení duševního nebo jiného onemocnění, boj se závislostním chováním, budování podnětného prostředí pro výchovu svých dětí a podobně,“ doplnila Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.
„Díky agentuře bydlí například samoživitelé, kteří by jinak na trhu s byty neuspěli. Městská nájemní agentura má potenciál stát se systémovým nástrojem podpory bydlení v Praze a do budoucna pomoci vyřešit nedostupnost bydlení,“ uzavřel Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.*
/tz/