Mezinárodní hudební festival Český Krumlov jde do finále. Spojuje různé oblasti umění i lidi všeho věku a postavení

Začal poslední týden Festivalu Krumlov. Po česko-rakouském koncertu smíření ve Svatém Kameni bude možné zažít Vášně akordeonu, na které naváže závěrečný Shakespeare 460: Romeo a Julie. Před tím se představí smyčcový z mladých interpretů složený Simply Quartet a duo housle s vibrafonem vystupující pod názvem Fúze v múze podbarvené živým malováním. V Českém Krumlově, téměř na hranicích Česka, se totiž, vzletně řečeno, aktuálně bariéry boří, múzy inspirují i tvoří a dvě spojená srdce symbolicky střeží 33. ročník hudebního svátku.

Festival Krumlov je ve finále. Začal 12. července a skončí 3. srpna. Čítá více než 40 koncertů na 13 místech. Poslední premiérový prostor, po městském parku a Jezuitském sále, bude Svatý Kámen, obec s kostelem a legendou téměř u hranic. Historii poutního místa a okolí připomene 1. srpna přednáška Paměti národa Jižní Čechy. Stane se tak před koncertem rakouského Hard-chóru a tuzemského Kühnova smíšeného sboru Bruckner / Smetana 200.

Co ještě čeká účastníky Festivalu Krumlov a na co už teď rádi mimo jiné vzpomínají

„Letos slavíme nejen 200 let od narození Bedřicha Smetany, ale též lineckého rodáka Antona Brucknera. Oba skladatelé vynikali ve vokální tvorbě, kterou divákům představíme v prostředí s bohatou historií.  Na česko-rakouské hranice vypravíme ve spolupráci s městem pro seniory z Českého Krumlova speciální autobus, který je bezplatně vezme tam i zpět a vstupné bude dobrovolné,“ říká ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi a dodává: „Je nám velkou ctí, že pozvání letos přijal také profesor Martin Hilský, aby nám řekl více o Shakespearovi. V sobotu 3. srpna od 17.00, tedy před závěrečným koncertem, vystoupí ve Studijním centru krumlovského zámku s přednáškou Shakespearova „sonetová tragédie“ Romeo a Julie.“

Den před tím, tedy 2. srpna, bude možné nechat se unést latinskoamerickými Vášněmi akordeonu. Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorová s Radkem Baborákem, coby hráčem na lesní roh a dirigentem daného koncertu, spolu s Českou Sinfoniettou přinesou rytmicky něžný horkokrevný program inspirovaný folklorem. Zazní tvorba Gerswina, Ravela, Ginastery a Angelise. Pomyslným vrcholem bude skladba pro akordeon Astora Piazzoly nazvaná podle nejvyšší hory Ameriky Aconcagua.

Rytmus a harmonie provázely všechna vystoupení třetího týdne. Příznačně ho zahájilo Mucha Trio, festival má totiž motto „Múzy inspirující a tvořící“.  Se třemi ženami na pódiu byla i plátna Alfonse Muchy získaná díky společnosti WOOD & Company Financial Services.

25. července se v Maškarním sále zámku odehrálo Strunobití. Až snová kombinace díky Prah-a-harP kvartetu a Ellen Hayun Lee se s podporou portálu Kudy z nudy.cz agentury CzechTourism letos poprvé vysílala také živě.

26. července v Zámecké jízdárně vystoupili vítězové mezinárodní soutěže Virtuosos V4+. Konkrétně polská harfenistka Zarina Zaradna, slovenský houslista Teo Gertler, česká houslistka Kateřina Švecová, český klarinetista Ondřej Toman a maďarský klarinetista Ali Lugosi. S nimi houslový virtuóz a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. O den později publikum v Pivovarské zahradě nadchli Morgan James, Hugh Panaro, Michaela Gemrotová-Štiková a Daniel Matoušek. Během Hravé operety, hvězdného muzikálu zazpívali písně z operet Netopýr, Polská krev či muzikálů A. L. Webera jako jsou Fantom opery, Evita aj. Vše v provedení Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Jana Kučery. Poslední červencová i festivalová neděle patřila Drei Engel. Barokní lamentace a responsoria rozezněly nejstarší jihočeský kostel v Boleticích.

Stejně jako k nedělím tradičně patří místa spojená s vírou, nedílnou součástí hudebního svátku je Festivalová zóna. V Klášterní zahradě se pro veřejnost opět otevře ve čtvrtek 1. srpna. Do soboty 3. srpna v ní bude možné cvičit, poslouchat hudbu, dívat se na Šíleně smutnou princeznu, zatancovat si s Galiani Gypsy Jazz nebo se zúčastnit besedy Jiřího Vejvody s Tomášem Braunerem, pod jehož taktovkou se uskutečnilo Operní gala: Plácido Domingo.

Se šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK přinese rozhovor Festivalová kamera. Stejně jako lze už teď zhlédnout interview s dirigentkou zahajovacího koncertu Smetana 200: Má vlast a budoucí šéfdirigentkou Jihočeské filharmonie Alenou Hron. A také s tanečníkem a choreografem Jiřím Bubeníčkem, který je na festivalu v trojjediné roli: připravil/vuje choreografii k zahajovacímu a závěrečnému koncertu, vede během něj spolu s evropskými baletními špičkami 2. ročník mistrovských kurzů Bubeníček Ballet Masterclasses a v neposlední řadě se stará o Les Ballets Bubeníček, kde je uměleckým ředitelem.

Generálním partnerem Festivalu Krumlov je pojišťovna Kooperativa. Hlavními partnery 33. ročníku pak společnosti ČEPS a Porsche ČR, oficiálními partnery Madeta, Reticulum a Českokrumlovský rozvojový fond. Festival se koná za laskavé podpory Ministerstva kultury ČR, Jihočeského kraje, Českého Krumlova a Kudyznudy.cz. Poděkování patří jim i všem ostatním partnerům. 

/tz/*

Festivalu Krumlov jsme se věnovali také zde: https://moderniobec.cz/mezinarodni-hudebni-festival-cesky-krumlov-vstupuje-do-2-poloviny/.

Videa věnovaná Festivalu Krumlov můžete zhlédnout zde: festivalkrumlov - YouTube.

Ilustrační foto: archiv Festivalu Krumlov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down