01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mikulov má Program regenerace až do roku 2010

Už v roce 1952 bylo historické jádro Mikulova prohlášeno městskou památkovou rezervací. Vedla k tomu jedinečná poloha města, harmonie přírody s osídlením, mimořádná urbanistická a architektonická kvalita sídla a hodnota památkového fondu.

V současné době se na území města nachází 182 historických a kulturních památek (z toho 60 patří městu, 11 státu, 5 církvi a 104 ostatním vlastníkům).

JE TO OTEVŘENÝ PROJEKT

Od roku 1982, kdy tehdejší Ministerstvo kultury vytyčilo legislativní prostor pro záchranu kulturního dědictví v Mikulově, bylo zpracováno několik významných dokumentů, které se týkaly regenerace městské památkové rezervace (MPR). Jedním z posledních je urbanisticko architektonická studie Program regenerace MPR Mikulov (autor Ing. arch. Štěpán Děnge z Mikuova), kterou schválilo zastupitelstvo města 20. června 2005.

"Je to otevřený projekt, který se bude postupně na základě nově zjišťovaných skutečností upravovat, doplňovat a vyvíjet, aby průběžně odrážel aktuální situaci a potřeby MPR. Navržené akce jsou plánovány s výhledem do roku 2010. Vzhledem k problematickému zajišťování finančních prostředků se každoročně upřesňuje tabulková část plánovaných investic v návaznosti na skutečné finanční možnosti města a podle aktuální potřeby, jednotlivých vyhlašovaných programů apod.," konstatoval Eduard Kulhavý, starosta více než sedmitisícového Mikulova.

PLÁNOVACÍ VÍKEND S OBČANY

Podobu Programu regenerace spoluutvářeli i občané. Členové Spolku přátel Mikulova za podpory městského úřadu zorganizovali už v listopadu roku 2004 dvoudenní Plánovací víkend, kterého se zúčastnilo více než 70 lidí. Společně pod vedením nestranného odborníka z Jihlavy plánovali podobu a využití Náměstí. Nešlo o nahrazení plánovacích procesů, které se dnes běžně používají, ale o jejich doplnění, získání nových informací a vyslechnutí požadavků a námětů přímo od občanů, kteří město důvěrně znají a chtějí o své představě o jeho budoucí podobě diskutovat.

"Komplexní rekonstrukce Náměstí včetně inženýrských sítí je do budoucna finančně nejnáročnějším projektem regenerace MPR. V průběhu diskuse, při níž se řešilo šest zásadních témat - doprava, zeleň, městský partner, úloha městské samosprávy, služby a potenciál - zazněla řada zajímavých podnětů a nápadů. Velmi živou diskusi vyvolalo jako již tradičně dopravní řešení Náměstí. Všechny podnětné návrhy na řešení jeho celkového architektonického vzhledu byly předány zastupitelům města. Některé z nich byly zapracovány i do Programu regenerace MPR," doplnil starosta.

Samotnému setkání předcházela anketa, do které se zapojilo 102 respondentů, nejmladšímu bylo 6 a nejstaršímu 83 let. "S jejími výsledky jsme byli také velice spokojeni. Z dotazníku jasně vyplynulo, že lidem nejvíce vadí auta na Náměstí, chaos v dopravě a chybí jim zeleň. Do výtvarné soutěže se zapojilo 15 dětí. Nejvíce kreslili zelené Náměstí, stromy a jeden chlapec by si dokonce přál, aby z kašny teklo víno. Věřím, že výsledky setkání budou nadále naše spoluobčany motivovat k další spolupráci při vytváření vzhledu města," konstatoval Eduard Kulhavý.

STEJNÝ PROBLÉM - PENÍZE

I pro Mikulov je stále největším problémem nedostatek finančních prostředků potřebných na regeneraci MPR. "Letos jsme požádali Ministerstvo kultury o podporu z Programu regenerace MPR a MPZ ve výši 12 mil. Kč. Dosud však nemáme žádnou oficiální zprávu, pouze neoficiálně jsme se doslechli, že obdržíme snad 1 mil. Kč. Ministerstvo nám již poskytlo 1 mil. Kč z Programu rozvoje a obnovy regionální infrastruktury na obnovu galerie," uvedl starosta.

Kromě obnovy kulturních památek v celkové výši okolo 5 mil. Kč bude město v letošním roce především investovat do vybudování a obnovy infrastruktury. Na výstavbu parkoviště a klidové zóny, na předláždění některých komunikací či na veřejné osvětlení město využije prostředky nejen ze svého rozpočtu, ale i z cizích zdrojů.

"Na rekonstrukci vozovky včetně vytvoření klidové zóny doplněné o park a jezírko jsme získali dotaci 10 mil. Kč od Ministerstva pro místní rozvoj. Část nákladů uhradí podpora z programu PHARE. Dalších 6 mil. Kč na předláždění komunikací budeme čerpat z programu INTERREG," uzavřel starosta Eduard Kulhavý.

Dodejme, že v letech 1995 až 2005 se finančně na regeneraci MPR v Mikulově podílely město (58,815 mil. Kč) a stát formou dotací (48,403 mil. Kč). Ze státního rozpočtu byla financována i rekonstrukce zámku (67,725 mil. Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down