01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Milionové úspory při spotřebě energií ve školách

Pro Městskou část Praha 11 spravuje některé bytové i nebytové objekty Jihoměstská majetková, a. s., která dokáže ušetřit mnohamilionové částky například při provozu mateřských a základních škol.

Postup, jakým se jí to daří, není zahalen žádným tajemstvím. Po každém kroku »A«, následuje vždy krok »B«, samostatně by takový efekt ani jeden z kroků nepřinesl. Tím prvním je využití »zateplovacích technologií«, druhým zavedení systému dálkového sledování spotřeb a regulace tepla.

PŘIJATÁ OPATŘENÍ

Skutečnost, že je Jihoměstská majetková, a. s., nositelem všech smluvních dodávek médií a služeb společně s centrální evidencí spotřeb, umožnila vytvořit ukazatele pro navržení nejvhodnějšího způsobu energetických opatření v jednotlivých objektech. Ve všech školských zařízeních, která spravuje, se zavedla tři hlavní opatření ke snižování energetických spotřeb:

Beznákladová (organizační) opatření se týkají zejména organizačního systému školského zařízení, kde vedení školy formou osvěty mění chování personálu vedoucí k hospodárnému provozu celé budovy. (Školník pravidelně kontroluje zavírání oken a dveří, kontroluje, zda nesvítí v budově zbytečně osvětlení apod.)

Nízkonákladová opatření zahrnují náklady, které při relativně nízkých vstupních investicích do vylepšení hospodárného provozu budov výrazně sníží spotřebu tepla. Zpravidla jsou zaplaceny formou nižších nákladů za energie do tří let. Jde zejména o regulaci ÚT s nadřazenou řídicí jednotkou umožňující zvolit nejvhodnější tepelný režim v budově, výměnu ohřevu teplé užitkové vody /TUV/ (bojler) za efektivnější ohřev TUV, výměnu starého typu osvětlení za úsporná osvětlení apod.

Vysokonákladová (investice) opatření jsou ve vztahu k finančnímu krytí a v návratnosti vložených investic nejnáročnější. Týkají se zejména zateplení obvodového pláště a střešních krytin, výměny okenních výplní apod. Takto vložené prostředky mimo skutečnosti, že zajišťují větší tepelnou pohodu v budově a nižší náklady za teplo, dodávají objektu novou, důstojnější podobu.

Investice na nízkonákladová opatření se vracejí na účet do dvou tří let let, zatímco návratnost investic zařazených do vysokonákladových opatření se počítá na desítky roků, i když se na ně využily všechny možné dotace včetně těch z evropských fondů. Ovšem zhodnocení majetku a návazná pravidelná úspora tepelné energie jsou citelné.

CO POMÁHÁ ODHALOVAT REZERVY?

Společnost Jihoměstská majetková v rámci správy mateřských a základních škol systematicky porovnává spotřebu energií (viz tab. 1, 2, 3).

»Vzhledem k tomu, že máme přehled spotřeby energií za patnáct let, můžeme velice přesně vyhodnocovat energetická opatření realizovaná v jednotlivých mateřských a základních školách. Proto s jistotou konstatujeme, že tam, kde se uskutečnila kompletní regenerace objektu, dosahují úspory přes 50 %,« říká s neskrývanou radostí Rostislav Korbel, ředitel Jihoměstské majetkové, a. s. Kompletní regenerací má na mysli zateplení obvodového pláště podle platných norem, zateplení střešních krytin, výměnu všech oken a dveří. Nezbytným krokem v rámci regenerace je dodávka a instalace regulace otopného systému. V případě Městské části Prahy 11 je tento systém měření a regulace napojen na provozovnu Jihoměstské majetkové, kde je možné upravovat nastavení topného režimu v jednotlivých budovách mateřských a základních škol z počítače.

Rok 2009 byl prvním rokem, kdy již také fungovaly fotovoltaické panely v základní škole K Milíčovu 674. Jejich instalace byla podmínkou žádosti o dotaci z evropských fondů jako alternativního zdroje energie. Celkem bylo vyrobeno 27 609 kW. Škola z toho spotřebovala 21 746 kW. Zbývající vyrobenou elektrickou energii odebrala PRE, a. s. V porovnání s minulým obdobím, kdy spotřeba v korunách přesahovala 800 tisíc Kč, byla za rok 2009 spotřeba elektrické energie ve výši zhruba 620 tisíc Kč (od 10. 2. do 1. 12. 2009 už to bylo 543 tisíc Kč).

»Systematické porovnávání spotřeb tepelné energie v jednotlivých mateřských a základních školách nám pomáhá odhalovat možné rezervy v hospodárnosti provozu některých objektů. Tak jsme dosáhli úspor v roce 2009 v Mateřské škole V Benátkách 1751. Rezervy v oblasti úspor jsou i nadále v objektu Markušova 1556 a Květnového vítězství 1738,« bilancuje Rostislav Korbel.

JAK FUNGUJE REGULAČNÍ SYSTÉM

Sedm základních škol je napojeno na regulační systém, kde je nastaven program pro každou s ohledem na její provoz, jsou zateplené a objekty jsou rozdělené na několik samostatně vytápěných větví, takže se například školní kuchyň vytápí od pěti do čtrnácti hodin odpoledne, zatímco tělocvičny od sedmi, ale až do dvaadvaceti, dokud jsou v provozu i pro sportovní oddíly tělovýchovných jednot. Teplo se v objektech reguluje například i podle toho, zda jsou prostory orientovány na jih či na sever, zatímco dříve byl jeden topný okruh a jedinou regulací bylo přivření kohoutů nebo otevírání oken.

»Každý den lze zapnout a vypnout tři režimy, což zabezpečují od počítače kolegové ze správy nebytových objektů. Pravidelně sbírají záznamy, podle kterých se spotřeba nastavuje, a současně se mohou porovnávat spotřeby v jednotlivých částech objektů. Je zajímavé vidět rozdíly, kdy každý stupeň tepla navíc dělá se spotřebou divy. Naším cílem je napojit na Systém dálkového sledování spotřeb a regulace tepla všechny základní a mateřské školy a právě jsme na půli cesty. Některé se napojí ještě letos a další, předpokládáme, do dvou let,« doplňuje Rostislav Korbel.

Systém je financován částečně z oprav, částečně z investičních prostředků městské části.

MŠ Květnového vítězství před a po rekonstrukci.

FOTO: ARCHIV

 

Hlavní důvody založení společnosti

Městská část (MČ) Praha 11 s téměř 79 000 obyvateli je nejpočetnější pražskou městskou částí. Privatizaci bytového fondu ukončila v roce 2003. Ve svém majetku si ponechala asi 20 % z původního objemu bytového fondu, konkrétně 3641 bytů. Vlastní také 60 nebytových objektů, mj. 9 ZŠ a 17 MŠ. V roce 2007 založila Jihoměstskou majetkovou, a. s., která postupně přebírá do své správy část majetku, který si obec ponechává. Jedním z důvodů tohoto rozhodnutí byl fakt, že městská část vlastní jen zlomek majetku, který měla v roce 1993 a výnosy z bytového fondu jsou tak stále nižší. Proto chce se zbytkem majetku hospodařit co nejlépe. Jednou z možností, jak toho dosahovat, bylo zřízení akciové společnosti. Ta převzala část správy bytového i nebytového fondu do své režie. Část zisků ze správy, či výnosy z pronájmu plynou zpět formou oprav do základních a mateřských škol, které má společnost v nájmu. MČ kontroluje chod akciové společnosti, určuje strategii vývoje a může okamžitě aplikovat svá rozhodnutí do exekutivy správy.

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down