01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádné příjmy měst se ztenčují

Většina měst a obcí získala volné finanční prostředky zejména z prodeje akcií plynárenských a elektrárenských distribučních společností. V současnosti je získávají například privatizací městských nájemních bytů nebo prodejem nemovitostí.

Jakým způsobem municipality tyto mimořádné příjmy zhodnocují, případně na co je používají?

Havlíčkův Brod

V letech 1997 až 2000 hospodařilo město Havlíčkův Brod s přebytkem. Objem volných finančních prostředků se pohyboval od 30 do 60 mil. Kč. Smluvně byli zajištěni dva partneři pro správu portfolia města, kteří tyto zdroje spravovali a zhodnocovali. "Vzhledem ke zvolené konzervativní strategii se roční zhodnocení pohybovalo zhruba 1,5 až 3 % nad hranicí inflace. V roce 2001 byla správa ukončena, neboť byl schválen deficitní rozpočet a větší část těchto zdrojů byla spotřebována. Zbytek bude spotřebován pravděpodobně letos, protože je opět schválen deficitní rozpočet," uvedl Jaroslav Kruntorád, starosta města Havlíčkův Brod.

Krátkodobě volné finanční prostředky, jejichž investiční horizont je několik málo měsíců (méně než rok), spravuje město samo. Využívá pevné nástroje úročení ve své financující bance: běžný účet s vyšším úročením (výhoda - osvobozeno od srážkové daně), zlaté termínované vklady (víkend, týden), omezeně termínované vklady (nevýhoda - srážková daň), část prostředků je deponována v otevřených podílových fondech peněžního trhu.

Prachatice a Klenčí pod Čerchovem

Město Prachatice získává volné finanční zdroje především prodejem nepotřebných aktiv (cenné papíry, nemovitosti). Jsou uloženy na co nejlépe úročených bankovních účtech, spravují je tuzemské banky. "Volné zdroje jsou určeny na opravu, údržbu a investice do majetku města. Velkou část těchto akcí je však město schopno financovat ze svého běžného rozpočtu za přispění a využití některých dotačních titulů, " řekl nám Martin Malý, vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Prachaticích.

Rovněž obec Klenčí pod Čerchovem měla volné prostředky, zejména v době prodeje akcií plynárenských a elektrárenských společností. "Tyto mimořádné příjmy jsme zhodnocovali prostřednictvím programu České spořitelny Sporoinvest a následně investovali mj. do rekonstrukce kasáren na 55 bytových jednotek. Snažíme se rovněž čerpat státní dotace z různých programů, doplňujeme je prostředky z rozpočtu obce, případně sdružujeme investice s okolními obcemi nebo stavebním bytovým družstvem. Úzce spolupracujeme s naším bankovním ústavem Českou spořitelnou, využíváme zejména její úvěry. Jako dlouholetí klienti tyto prostředky získáváme za výhodných podmínek včetně služeb a finančního poradenství. S naší vzájemnou spoluprací jsem velmi spokojen, " vysvětlil starosta Karel Smutný.

Výčet akcí, které obec v posledních letech financovala, by byl dlouhý. Připomeňme alespoň ty nejvýznamnější: rekonstrukce zdravotního střediska s výstavbou domu s pečovatelskou službou, přestavba kasáren na 55 bytů, výstavba dalších 27 bytů v areálu kasáren, oprava a přístavba základní školy, komplexní rekonstrukce střechy mateřské školy, plynovody a plynofikace kotelen ve správě obce, nová čistírna odpadních vod pro potřeby mikroregionu, regenerace památkově chráněného areálu Staré pošty, vybavení hasičského sboru technikou, vybavení obecního úřadu, školy a obecní knihovny výpočetní technikou atd.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down