V případě zakázek malého rozsahu tj. zakázek, kdy peněžitý závazek bez DPH nepřesáhne 2 mil. Kč, může zadavatel rozhodnout o přímém zadání konkrétnímu zájemci o veřejnou zakázku, a to za cenu obvyklou v místě plnění. Je povinen vycházet přitom z informací o trhu a vlastních zkušeností s možnými zájemci. Použít tento způsob lze v případech nákupů balené pitné vody, čistících prostředků, potravin, při úklidových pracích, opravách poškozených zařízení apod.
V případě veřejné zakázky, kdy peněžitý závazek bez DPH přesáhne 2 mil. Kč, je možnost učinit výzvu jednomu zájemci k podání nabídky, pokud se jedná o případ naléhavé potřeby - např. dochází-li k ohrožení životů nebo zdraví lidí, k havárii, přírodní katastrofě nebo hrozí-li nebezpečí škody velkého rozsahu. V období kulminace povodní, kdy bylo nutné vykonávat záchranné práce a neodkladnou činnost (např. zpevňování hrází vodních toků, demolice, nákupy základních potravin a léků apod.), jakýkoli úkon zadavatele vedoucí k záchraně životů a zdraví lidí nebo k odvrácení škody velkého rozsahu nebyl v rozporu se zákonem. Lze takto postupovat i potom, kdy již nehrozí akutní nebezpečí, ale naléhavost potřeby nadále trvá.
V nejbližších dnech vyvstane nepochybně řada potřeb, které sice s přírodní katastrofou souvisejí, ale u kterých se nebude jednat o naléhavou potřebu, která je nezbytnou podmínkou pro výzvu jednomu zájemci. Bude tedy nezbytné dodržet standardní postupy a zadat veřejnou zakázku formou vyhlášení veřejné soutěže, výzvou více zájemcům, zjednodušeným zadáním nebo již zmíněným postupem u zakázek malého rozsahu tak, jak to ukládá zákon č. 199/1994 Sb., o veřejných zakázkách.
Dodržení výše uvedených postupů je nutné, neboť i v této tíživé situaci se při výběru zájemců o veřejnou zakázku musí dbát na hospodárné vynakládání veřejných prostředků.
|