01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Místo anket diskutují na fóru

Prostřednictvím elektronické služby »Váš názor« mohou občané vybraných obcí Kraje Vysočina ovlivnit důležitá rozhodnutí ve své obci. Do pilotního testování v rámci mezinárodního projektu eCitizen II se zapojila města Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Nové Město na Moravě, Náměšť nad Oslavou, Okříšky a Humpolec.

Služba je sice inspirována systémem VALMA finského města Tampere, ale její vlastní technické i metodické řešení je zcela původní a je výsledkem intenzivní spolupráce členů projektového týmu, zástupců Kraje Vysočina, IT expertů zapojených obcí a jejich politických představitelů. Od počátku byla koncipována tak, aby se odlišovala od běžných obecních webových diskusních fór, a to především svou seriózností. Tu má zaručit pečlivá volba témat k diskusi a poskytnutí doplňujících informací, dále zpětná vazba registrovaným přispěvatelům a reálný vliv na rozhodovací proces zastupitelstva.

PROPRACOVANÉ VEŘEJNÉ FÓRUM

Na stránkách www.vas-nazor.cz má každé ze zúčastněných měst svoji sekci, kde může jeho vedení popsat problém, který se chystá řešit, a vyzvat veřejnost, aby k němu vyjádřila svůj názor. Místo běžných anketních témat, na něž občané reagují nejčastěji stylem ANO - NE, se zde má diskutovat o komplexnějších problémech, které povedou účastníky k vyjádření postoje »jak bych problém řešil jako občan obce.« Aplikace umožňuje vkládat k základnímu popisu problému i textové, obrazové, mapové či tabulkové přílohy.

HAZARD ANO, ČI NE?

Např. v Novém Městě na Moravě se občané mohli vyjádřit k tomu, zda má město přistoupit k regulaci hazardu. Vedení města se zeptalo: Měli bychom přijmout radikální řešení a zakázat herny na území celého města? Nebo bychom měli ochránit především děti a mládež, vykázat herny z centra města a zachovat je v okrajových částech? Nebo máme především respektovat svobodu podnikání, investovat do prevence a spolehnout se na to, že problém hazardu vyřeší trh? Současně vedení města přiznalo, že městský rozpočet získal za první polovinu letošního roku z provozu 20 výherních hracích automatů a 75 zařízení VLT více než 900 tis. korun.

Téma vyvolalo obsáhlou a zajímavou diskusi, v níž zazněly emotivní i racionální argumenty od extrémně liberálních po nekompromisně restriktivní. Většina diskutujících se však snažila hledat řešení spočívající v omezení, které umožní provozovatelům dále podnikat, ale jen za jasně stanovených podmínek. To ocenil i starosta Michal Šmarda ve zprávě, v níž reagoval na ukončenou diskusi. Přislíbil, že rada města předloží zastupitelstvu návrh městské vyhlášky, která omezí provoz heren v některých částech města a stanoví obecné podmínky pro jejich provozování. Cílem nebude hazard zcela vymýtit, ale uchránit před ním děti a náhodné oběti.

V některých městech se podařilo vyvolat podnětnou diskusi, jinde zvolené téma moc velký zájem nevzbudilo. Vliv však mohla mít i malá propagace této služby.

Na nedávném setkání, které sloužilo k vyhodnocení první fáze pilotního projektu, se ale zástupci všech zúčastněných měst ke službě »Váš názor« vyjádřili pozitivně. Jako užitečné hodnotili i to, že uživatelé mohou sami rozhodnout o tom, jestli jejich názor bude umístěn ve veřejné části, anebo ve skryté. Ne každý totiž má odvahu vystoupit veřejně, ale díky neveřejné sekci se vedení obce může dozvědět, co si tito lidé skutečně myslí.

NEBÁT SE KONTROVERZNÍCH TÉMAT

»Za sebe mohu říci, že myšlenka aktivního zapojování veřejnosti do rozhodování samosprávy je velmi dobrá a služba "Váš názor" je vhodným způsobem, jak v dnešní době oslovit občany, kteří nemají čas nebo chuť účastnit se veřejných besed a schůzí,« vyjádřil se starosta městyse Okříšky Zdeněk Ryšavý. Starosta je současně radním Kraje Vysočina pro oblast informatiky, územního plánování a životního prostředí.

»Důležitý je rozdíl oproti klasickým diskusním fórům, která většinou nepřinášejí žádné zajímavé podněty pro samosprávu, spíše jen stížnosti a kritiku, mnohdy i sprostou. Zatímco zde získají zastupitelé názory lidí na konkrétní téma a mnohdy i nové, neotřelé pohledy na problematiku,« pokračoval starosta Ryšavý.

Zdůraznil, že důležitá je i zpětná vazba - sdělení konečného rozhodnutí samosprávy a vysvětlení, zda bylo přihlédnuto k připomínkám veřejnosti a pokud ne, proč. Uživatelé tak vidí, že je o jejich názory zájem, i když třeba nejsou nakonec všechny připomínky realizovány.

»Aktivitu občanů významně ovlivní volba témat. Radnice by se neměly bát nabídnout kontroverzní témata, i když ta s sebou samozřejmě nesou riziko toho, že se mohou dozvědět i něco nelichotivého o své práci. Právě na taková témata lidé reagují, protože diskuse o nich probíhají v rámci komunity. Nekonfliktní témata jako např. vzhled parku nebo květinová výzdoba moc diskutujících nepřilákají,« upozornil dále starosta Ryšavý. Svůj názor opírá o poznatky z již pěti témat, která v Okříškách předložili k diskusi.

Zavedení služby »Váš názor« je jednou z částí mezinárodního projektu eCitizen II, jehož hlavním cílem je výměna zkušeností mezi regiony a městy EU v oblasti služeb tzv. e-participace, neboli zapojování občanů do rozhodovacích procesů místních samospráv pomocí informačních technologií. Celoevropským výstupem projektu by měl být tzv. Panevropský manuál nejlepších aktivit a doporučení v této oblasti s příklady několika konkrétních pilotů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down