Evropský rok mládeže vrcholí. Závěrečnou konferencí Claim the Future v úterý 6. prosince v Evropském parlamentu v Bruselu se mladí lidé přihlásili o slovo. Hlavními tématy, která vybrali, bylo mentální zdraví, digitalizace a inkluze ve vzdělávání.
Smyslem letošního Evropského roku mládeže bylo propojit aktivity mladých lidí napříč celou Evropskou unií a dát jim šanci být slyšet. Závěrečná konference Claim the Future nejen slavnostně uzavřela rok věnovaný mladým lidem, ale zaměřila se na jeho odkaz a představila kontinuitu činností a iniciativ zaměřených na mládež.
„Mladým lidem bychom měli zajistit smysluplný dialog a zapojení při tvorbě politik. Aby se nám to povedlo, musíme zajistit porozumění mezi generacemi. 28. listopadu vydala Rada EU Závěry k mezigenerační spolupráci, a je tedy potřeba, abychom tímto dokumentem stanovili rámec pro diskuzi. Úkolem českého předsednictví bylo dokument vytvořit, podpořit existující nástroje, např. Youth dialog, a také vytvořit nástroje nové. I tato konference vychází z tohoto inovativního přístupu – většinu dnešního programu vytvořila mládež pro mladé," řekl v úvodu konference ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.
Na ministra školství navázala europoslankyně a místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) Michaela Šojdrová: „Claim the future – chopte se budoucnosti – není pouze názvem dnešní konference, je to celý koncept pro mládež. Jako místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání vidím řešení ve společném rámci pro vzdělávání evropské mládeže. Na úrovni EU chceme poskytnout školám, učitelům a studentům vhodné nástroje, probíhat budou také pilotní projekty napříč Evropou v rámci Erasmus+."
V jednotlivých tematických panelech se vyjadřovali řečníci k tématům jako je inkluzivní a digitální Evropa v oblasti vzdělávání, nebo wellbeiing v oblasti péče a dostupnosti péče o mentální zdraví. K tématům promluvila také šestice mladých lidí Youth Task Force, která byla do příprav a realizace závěrečné konference zapojena. Šlo o dvojice mladých lidí ze zemí takzvaného TRIA, což je země předsedající Radě EU, předešlá země, čili Francie, a následující předsednická země, kterou bude Švédsko.
„Je důležité mluvit o tom, jak lépe zpřístupnit psychologickou péči mladým a jak o tomto tématu hovořit se svým okolím, a odbourat tak jakékoli společenské stigma. Stejně tak je zajímavým tématem inkluze ve vzdělávání,“ uvedla ve svém projevu zástupkyně České republiky v uskupení Youth Task Force Hoang Linh (Linda) Phanová a pokračovala: „Je totiž důležité, abychom měli všichni stejné šance na vzdělání, stejnou startovací čáru bez výjimek, aby se zmenšovaly rozdíly v přístupu ke vzdělávání.“
V závěru shrnuli účastníci odkaz Evropského roku mládeže a předali pomyslnou štafetu Evropskému roku dovedností, který vyhlásila ve svém třetím projevu o stavu Unie 14. září předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Závěrečnou konferenci Evropského roku mládeže „Claim the Future“, spolupořádalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Dům zahraniční spolupráce, Evropská komise, Evropský parlament společně se šesti mladými lidmi z předsednických zemí takzvaného TRIA.*
/tz/
Na snímku ministr školství Vladimír Balaš