Ministerstvo pro místní rozvoj reaguje na potřeby vlastníků bytových domů i veřejných budov, kteří chtějí využít evropské dotace na snížení energetické náročnosti budov. Od března letošního roku proto podpoří čerpání těchto peněz snížením počtu požadovaných dokumentů pro přiznání dotace a zároveň rozšíří systém bezplatné poradenské pomoci žadatelům.
Vzhledem k celkovému objemu možných dotací ve výši 3,5 miliardy korun připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v minulých týdnech řadu opatření, která mají čerpání těchto dotací zjednodušit a rozšířit. Od března letošního roku proto dojde ke snížení nároků na administraci žádosti i ke snížení počtu požadovaných dokumentů. Snahou MMR je také rozšířit množství technologií, u nichž lze žádat o dotaci (např. zdroje tepla, fotovoltaické systémy, jednotky pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny) a rozšíření příjemců dotace nově o bytová družstva.
Zároveň ministerstvo výrazně rozšíří bezplatnou poradenskou pomoc, kterou poskytuje žadatelům o dotace, tedy vlastníkům bytových domů.
Ministerstvo přitom upozorňuje, že nelze směšovat národní a evropské dotace, které mají zcela jiný systém hodnocení. Proto také nelze porovnávat dotace v rámci programu Nová zelená úsporám, kde stanoví pravidla české Ministerstvo životního prostředí, a pravidla programu „Energetické úspory v bytových domech“, která vycházejí z požadavků Evropské unie.
V programech „Energetické úspory v bytových domech I a II“ bylo podáno 661 žádostí o podporu ve výší 1,138 miliardy korun, z nichž je schváleno 295 projektů v hodnotě 598 milionů Kč. Tento program nabízí dotaci ve výši 30 % až 40% celkové hodnoty projektu, přičemž srovnatelné národní dotace MŽP reálně nabízejí 20 - 25 % hodnoty projektu.*