01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mnohá prostranství již dostala příjemnou podobu

Z přibližně devadesáti tisíc obyvatel východočeského města Pardubice žije na čtyřicet procent v panelových domech, zejména v obytných okrscích Polabiny I - V a Pardubice - sever.

Okrsky I a II se stavěly v průběhu 60. a 70. a okrsky III a IV v 70. letech minulého století. Zbývající zástavba se datuje do let 1975 až 1985 a nejnovější spadá do období 1988 - 1998.

Zejména s ohledem na stav prvotní panelové výstavby muselo město danou situaci řešit. Nejožehavěji ji veřejnost pociťovala v Městském obvodu Pardubice II, který zahrnuje zmíněné sídlištní celky. Jejich obytné bloky prokazovaly zásadní vady, například vytlačování atikových panelů na střeše, odpadávání štítových panelů od nosných stěn, korozi kotvení a zábradlí balkónů, praskání stoupaček, zatékaní dešťové vody okny, šíření hluku mezi jednotlivými byty, tepelné "mosty" a další. Mnohé závady vznikly tím, že se neobnovil nátěr fasád nebo neopravily spáry mezi panely. Současně je však zapotřebí zdůraznit, že kvalita nosné konstrukce domů z hlediska statiky je dostatečná, proto je možné dosáhnout prodloužení její původní navrhované životnosti.

PRIVATIZACE POKRAČUJE

V době výstavby byly panelové domy v Městském obvodu Pardubice II většinou ve vlastnictví státu, menší část patřila Stavebnímu bytovému družstvu (SBD) Družba. Po roce 1989 byla převážná část státních bytových domů převedena na město, které je postupně nabídlo k privatizaci. Vzhledem k tomu podíl domů v soukromém vlastnictví vzrostl. Tvoří ho jak soukromé fyzické osoby, tak právnické osoby a družstva nájemníků. Například na počátku roku 2003 v daném městském obvodě z celkového počtu 394 vícepodlažních domů (přesněji řečeno čísel popisných, přičemž mnohdy je obytný panelový blok tvořen více čísly popisnými) město Pardubice vlastnilo 23 % a SBD Družba 46 % domů. Ve většině družstevních domů je ovšem řada vlastníků jednotlivých bytů. Privatizace městských bytů i převody bytů vlastněných SBD Družba však stále pokračují, takže podíl objektů v soukromém vlastnictví nepochybně poroste.

NÁZORY OBČANŮ

Života občanů se bezprostředně dotýká i okolí panelových domů - vybavenost sídliště městským mobiliářem, dětskými hřišti, parkovišti atd. Na tyto prvky se soustředilo vedení Městského obvodu Pardubice II v čele se starostou Jiřím Srbkem. Především se snažilo zjistit názory veřejnosti. Z dotazníkového šetření vyplynulo, že lidé za největší problém považují nedostatek parkovacích míst, hluk a přetížení dopravou, nevhodné umístění a nedostatek sběrných kontejnerů. Jsou to také problémy se psy (pobíhání, exkrementy apod). Současně se prokázalo, že většina občanů nepovažuje za potřebné budovat nové komunikace pro automobilovou, cyklistickou nebo pěší dopravu. Zato na 90 % respondentů kladně odpovědělo na otázku, zda je zapotřebí zkvalitňovat a doplňovat veřejnou zeleň. Ověření si názorů veřejnosti umožnilo, aby si Městský obvod Pardubice II vytyčil následující priority: úpravy sídlištního parteru; zklidnění dopravy; zkvalitnění zeleně; dětská hřiště. Jejich konkrétní náplň se postupně upřesňovala, a to i v návaznosti na použitelné finanční zdroje.

FINANCOVÁNÍ REGENERACE

Městský obvod po odečtení prostředků na pokrytí nezbytné údržby věnuje všechny investiční prostředky na regeneraci sídliště. Ročně je to tři až pět miliónů korun. Větší investiční akce jsou hrazeny z celoměstského rozpočtu, případně podílem města i městského obvodu. V letech 2001 - 2002 se podařilo úpravy sídliště výrazně zrychlit díky úspěšnému zapojení do státního dotačního programu regenerace panelových sídlišť, který má na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj. V roce 2001 bylo v rámci celého souboru akcí např. rekonstruováno centrum okrsku Polabiny I, postavena nová parkoviště v ulici Bělehradské či komplex dětských hřišť v ulici Grusově - vše za 22,7 mil. Kč, přičemž státní dotace činila 62 %, podíl městského obvodu 25 % a podíl města 13 %. V roce 2002 to byly rekonstrukce ulic Ohrazenická a Brožíkova a vnitrobloku s dětskými hřišti Varšavská - Mladých celkem za 21,9 mil. Kč (státní dotace 54 %, městský obvod 28 % a město 18 %). V roce 2003 regenerace pokračovala, ale již bez státní dotace, neboť dotační program nebyl zejména v důsledku ničivých povodní pro tento rok vypsán.

Státní prostředky byly použity ještě na vybavení sportovišť v rámci Komplexního součinnostního programu prevence kriminality na místní úrovni. Připadají však v úvahu i soukromé investice, zejména v takových případech, které zajišťují návratnost vložených prostředků. Kromě přímých soukromých investic lze uvést i jejich nepřímou odnož, a to rozličné formy sponzorských darů. Tato forma financování byla například využita při úpravách parteru okrskového centra Polabin II. Do budoucna bude zapotřebí zajistit, aby údržba, oprava a rekonstrukce probíhaly komplexně. Cílem je, aby se v ucelených lokalitách zároveň podařilo odstranit či alespoň zmírnit všechny výše definované problémy (parter, parkování, hřiště apod.). Optimální by bylo, aby rovněž vlastníci domů současně uskutečnili potřebné regenerační zásahy na svých objektech. Vedení městského obvodu však jejich rozhodování může ovlivňovat jen s malou účinností.

Lze říci, že se program regenerace panelových sídlišť v Městském obvodě Pardubice II úspěšně naplňuje. Příjemnou podobu již dostala mnohá prostranství, která slouží občanům, a připravují se úpravy dalších.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down