01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mobilní zábrany pomáhají ochránit Břeclav. Zaujaly i na Slovensku

Mobilní a skladné. Břeclav se už několik let spoléhá při povodních také na mobilní protipovodňové zábrany, které dokážou nahradit stovky pytlů s pískem. Navíc díky jednoduchosti při manipulaci a sestavování zaujaly i slovenského ministra vnitra.

Bývalé okresní město na dolním toku řeky Dyje Břeclav s pětadvaceti tisíci obyvatel se s velkou vodou potýká pravidelně. Zatím největší povodeň zažila v roce 1941, poslední obyvatele města ohrožovala v roce 2006. Pokud by Břeclav ohrozila stoletá voda, musely by být evakuovány dvě třetiny obyvatel. Tedy asi šestnáct tisíc lidí.

Přestože se v Břeclavi jedná o zvýšení hrází, které by pomohly lépe ochránit město, zatím se se stavbou nezačalo. Spoléhat se obyvatelé musejí především na pytle s pískem a nově i na protipovodňové stěny, které radnice nakoupila od tehdejší břeclavské firmy Alba Metal. Celkem šlo o třináct dvanáctimetrových segmentů. Dalších zhruba 300 m bylo operativně přivezeno ze Slovenska.

Použili jsme je ve Staré Břeclavi a v Poštorné, kde ochránily rodinné domy. Mobilní protipovodňové zábrany jsou jednoduché, praktické a velmi dobře se s nimi manipuluje. Při poslední povodni jsme využili také na třicet tisíc pytlů s pískem, se kterými pomáhalo přes dvacet jednotek dobrovolných hasičů z celé republiky. Ne na všechna postižená místa se ale dalo dostat s traktory, abychom písek převezli. Mobilní stěny, které nově vyrábějí břeclavský Gumotex, složí pár lidí během několika málo hodin.

Mobilní stěny se skládají z ocelové konstrukce a pláště naplněného vodou přímo z řeky nebo z cisteren. Jednotlivé části lze bez problémů napojovat, není ani nutná předchozí úprava terénu. Vyrábějí se ve dvou variantách o délce 2 a 6 m, vysoké jsou 1,5 m, široké 2 m. Vodu dokážou zadržet až do výšky 1,35 m.

V roce 2006 jsme za dvanáctimetrový segment zaplatili pětapadesát tisíc korun. Celkově jsme tedy na protipovodňovou ochranu dali přes sedm set tisíc, ale dnes víme, že jsme peníze investovali správně. Klady výrazně převažují nad jinými systémy zábran.

Jiné mobilní zábrany, které Břeclavi představovaly i další firmy, zatím nesplnily všechny potřebné požadavky, které město má. Stěny uskladňujeme v areálu původního dodavatele (platíme za uskladnění a údržbu jednou do roka). Cena za vylepšenou technologii od firmy Gumotex je v současné době 12 tisíc korun bez DPH za metr čtvereční.

Město Břeclav chce nakoupit další metry mobilního protipovodňového opatření. S mobilními stěnami se v roce 2013 seznámil při mezinárodním cvičení dobrovolných hasičských jednotek i slovenský ministr vnitra, kterého velice zaujaly.

Vilém Vyhnálek

Pracoviště krizového řízení Břeclav

Tip, jak ušetřit?

Město Neratovice hledá, jak snížit vysoké pořizovací a skladovací náklady za protipovodňová zařízení. Kvůli minimální šanci souběhu povodní město oslovilo obce v nížinách na Moravě. Ozvala se například Břeclav. Každé město nakoupí zhruba polovinu mobilních protipovodňových zábran a v případě potřeby si je budou navzájem půjčovat. Převážet zařízení budou hasičské jednotky obcí, které pomohou i při jejich montáži. Vztah bude ošetřen smlouvou.

Mobilní zábrany s ocelovou konstrukcí firmy Gumotex

Výhody a použití zábran:

jsou efektivním mobilním řešením při hrozbě povodní a přívalové vodě

slouží jako ochrana domů, objektů, zvýšení existujících hrází, břehů řek nebo vytvoření umělého koryta

jedná se o systém vodou proti vodě, což znamená, že jsou plněny čerpadly vodou z řeky nebo hasičské cisterny

minimální náklady na přepravu materiálu pro plnění jako například u běžně používaných pytlů s pískem

možnost převézt a postavit na ohroženém místě bez nutnosti předchozích stavebních úprav

rychlá a jednoduchá instalace šetří čas a úsilí lidí

samostatné funkční segmenty lze napojovat do neomezené délky

po montáži segmenty zábran samostatně stojí i bez naplnění vodou

ocelový rám s nánosem žárového zinku zaručuje velmi dlouhou životnost

textilní vanu lze v případě poškození po použití snadno vyměnit

zábrany jsou tvořeny ocelovým rámem a vanou z vysokopevnostní PES textilie oboustranně nánosované PVC

dno zábrany je zpevněno protiskluznými PVC profily, které zvyšují stabilitu na různých površích, jako jsou beton, tráva nebo štěrk

textilní vana je opatřena dvěma vypouštěcími ventily a dovoluje zvolit, na kterou stranu bude vypuštěna pro jednoduché vrácení vody do koryta

zábrany jsou vyráběny ve dvou variantách - každá komora se napouští zvlášť a má vlastní vypouštěcí ventily

obě varianty mají výšku 1,5 m, šířku 2 m a dokážou zadržet vodu až do výšky 1,35 m

napojování jednotlivých segmentů je řešeno ocelovým konstrukčním prvkem spojujícím konstrukce do stabilního celku a propojovacím límcem sloužícím k utěsnění spoje

zábrany se skladují na suchém a čistém místě při teplotě -15 °C až +30 °C mimo zdroj sálaveho tepla a z dosahu škodlivých látek

zábrany lze uskladnit v desetistopém kontejneru, do kterého se vejde více než 60 metrů zábran i s kompletním příslušenstvím, jako jsou čerpadlo, napouštěcí koncovka nebo žebřík

zábrany byly testovány Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM v.v.i. v modelových situacích

zábrana je také otestována praktickým cvičením s hasičskými jednotkami v terénu

Mobilní protipovodňové stěny mají několik výhod najednou. V Břeclavi ocenili zejména jednoduchost a rychlost montáže. Zařízení postaví jeden hasič s několika občany.

FOTO: Gumotex

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down