01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moravskoslezko bude usilovat o vyrovnané čerpání

Regionální operační programy (ROP) zahrnují rozvojové priority jednotlivých regionů soudržnosti ČR. Mohou být podporovány ze strukturálních fondů EU v rámci Cíle Konvergence. O přípravě Regionálního operačního programu NUTS 2 Moravskoslezsko jsme hovořili s Ing. Davidem Sventkem, MBA., ředitelem Úřadu regionální rady Regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

Kolik peněz se nabízí subjektům v jednotlivých letech ze sumy 20 miliard Kč, která je určena pro region Moravskoslezsko?

Čerpání prostředků v období 2007 až 2013 je programováno relativně rovnoměrně. Každý rok bude k dispozici přibližně sedmina z celkové sumy. Předpokládáme však, že v prvních letech bude čerpání podprůměrné a naopak s blížícím se koncem sedmiletého období bude roční suma stoupat. Naší snahou však je co nejvíce vyrovnané čerpání.

Které hlavní oblasti - obory podnikání či rozvoje regionu se budou o podporu ucházet?

Tyto, jak říkáte "hlavní oblasti", se odborně označují jako prioritní osy, které dále členíme na oblasti podpory. Tematické rozdělení prioritních os a oblastí podpory představuje složitý proces dojednávání na regionální i národní úrovni, přičemž musíme dodržet "jednoznačnost" možné podpory (tak, aby konkrétní projekt, pokud je ze strukturálních fondů financovatelný, mohl čerpat pomoc jen v jednom z celkem 24 operačních programů). Regionální rozměr při výběru oblastí podpory byl reprezentován zástupci odborné veřejnosti, politickou reprezentací a odbornými konzultanty, kteří se podíleli na přípravě programu. Čerpali jsme také ze zkušeností minulého programového období.

V našem ROP byly vymezeny tyto čtyři hlavní prioritní osy: 1. Regionální infrastruktura a dostupnost, 2. Podpora prosperity regionu, 3. Rozvoj měst, 4. Rozvoj venkova. Tato témata reflektují regionální priority, které pro nás zároveň představují velkou výzvu do budoucna - věříme, že v sobě mají velký rozvojový potenciál.

První osa podporuje zejména investice do silniční dopravní infrastruktury, bude podporovat projekty, vedoucí k rozvoji mezinárodního letiště Leoše Janáčka Ostrava, dopravní obslužnosti v regionu a infrastruktuře integrovaného záchranného systému a krizového řízení. Druhá představuje tematicky rozmanitou sadu opatření, směřujících ke zlepšení infrastruktury veřejných služeb, rozvoje cestovního ruchu, podpory využívání brownfields a marketingu regionu. Třetí osa bude podporovat rozvoj měst, a to prostřednictvím tzv. integrovaných plánů rozvoje, a čtvrtá se zaměří na projekty venkovských obcí nad 500 obyvatel.

Co se dá vyzdvihnout ze 122stránkového programu?

Samotná existence ROP je velkým posunem správným směrem, existence tohoto rozvojového nástroje přiblíží evropské peníze regionům, a tím i jednotlivým příjemcům. Z celé řady nových témat bych zmínil například oblast podpory využívání brownfields. Díky tomuto programu otevíráme naprosto nové možnosti pro širší řešení devastovaných či jinak postižených území, která dnes hyzdí města a obce v kraji.

Kdy mohou potenciální žadatelé očekávat první výzvy?

Regionální operační program je stále ve fázi schvalování a dopracovávání. První výzvy předpokládáme ve druhé polovině letošního roku. Nicméně jsme trvale v kontaktu s potenciálními příjemci pomoci a snažíme se jim s předstihem dát všechny důležité informace, které potřebují ke specifikaci svých záměrů a přípravě projektů. Již dnes probíhají zultací a celá řada školení s cílem pomoci všem zúčastněným zorientovat se v mnohdy náročné problematice a umožnit bezproblémový start do nového programového období.

Kdo odpovídá za přidělované prostředky, Existují srovnávací kritéria, nebo se postupuje individuálně?

Výběr projektů stavíme na principu partnerství, otevřenosti a fair play. V praxi to znamená, že žadatel je pro nás partnerem, jemuž garantujeme rovný přístup na základě předem známých podmínek hodnocení. Samotný výběr projektů bude soutěží kvality, která se měří ekonomickým přínosem projektu pro region. Odpovědnost za rozdělení prostředků má regionální rada a kompetence jsou rozděleny mezi úřad regionální rady a výbor regionální rady.

Jaké požadavky musí splňovat zaměstnanci úřadu regionální rady? A na základě jakých kritérií posuzujete jejich odborné znalosti?

Naše nároky na všechny zaměstnance úřadu jsou skutečně nadstandardní. Kromě požadované odbornosti (eurospráva, regionální rozvoj, stavitelství, finance, marketing, doprava, management apod.) je předpokladem pro přijetí jejich excelentní orientace v politikách hospodářské a sociální soudržnosti Evropské unie, výborná znalost anglického jazyka, stejně jako schopnost jednat s lidmi, pracovat s vysokým nasazením v týmu atd. Jde o celou řadu kompetencí, které jsou pro nás vzhledem k našim úkolům nezbytné.

Proto se nábor nových zaměstnanců uskutečňuje ve třech kolech. Vedle testování odborných znalostí a obecných kompetencí v nich posuzuje mentální a osobnostní předpoklady uchazeče (v návaznosti na typ obsazované pozice) externí poradenská společnost.

Výkonnost jedinců, jednotlivých týmů a úřadu samotného se hodnotí na základě modelu, který se plánuje a vyhodnocuje v týdenní, měsíční a roční periodě. Pro toto plánování jsme si určili cíle na jednotlivých úrovních vedení a zavedli adekvátní metriky jejich hodnocení. Tento systém neustále průběžně zdokonalujeme. Velký potenciál vidíme v komplexním nasazení procesního řízení s využitím IT nástrojů. Naším cílem je zavést takový systém managementu organizace, který bude ve veřejné správě inovativním a vzorovým.

Jiří Starý

Může se hodit

Počet zaměstnanců úřadu regionální rady: 37

Počet členů výboru regionální rady: 15, předseda: Ing. Evžen Tošenovský

Další informace najdete na: www.rr-moravsko-slezsko.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down