Krajští radní Moravskoslezského kraje rozhodli o tom, že krajský úřad připraví podmínky pro výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR).
Realizace malých modulárních reaktorů ve světě je teprve v počátcích, optimistické odhady říkají, že první by mohly být u nás v provozu kolem roku 2040. Moravskoslezský kraj se rozhodl začít s prvními kroky, aby v době, kdy se rozjede jejich sériová výroba, byly připraveny podmínky pro jejich rychlou výstavbu a uvedení do provozu.
„I když teď budeme rádi, když kvůli válce na Ukrajině vůbec nějaké teplo bude, později budeme opět řešit, zda nám malé i velké komíny nečmoudí více, než by musely. A protože všichni chceme v našem kraji dýchat čistý vzduch, musíme řešit, zda jde topit i něčím jiným, než uhlím a plynem. Máme spočítáno, že sluníčkem a větrem to určitě nepůjde a tolik skloňovaná biomasa postačí sotva pro jedno větší město. A i když všechno zateplíme, budeme šetřit a spálíme vše, co aspoň trochu hoří, bude nám chybět více než polovina energie na vytápění. Jedinou další ‚nečmoudící‘ alternativou je teplo z jádra,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.
Dodal, že malé modulární reaktory mají oproti velkým jaderným blokům spoustu výhod. „Jsou malé a velmi bezpečné, proto by v budoucnu mohly být umisťovány třeba v místech stávajících tepláren a elektráren, a zásobovat obyvatele teplem místo starých uhelných tepláren. Nevypouštějí žádné škodliviny do vzduchu a některé dokážou dokonce znovu využít použité jaderné palivo,“ dodal náměstek hejtmana.
Jakub Unucka upozornil, že aby mohly kolem roku 2040 malé modulární reaktory v regionu vyrábět energii, je nutné už teď začít aktualizovat územní energetickou koncepci Moravskoslezského kraje a do zásad územního rozvoje promítnout plány budování malých jaderných elektráren.*
/zr/