Současný zákon ani nový vládní návrh zákona o provozování sázkových her neupravuje on-line sázkové hry, a tedy ani jejich zdanění a odvody. Místo regulace a zprůhlednění se sázení po internetu začíná stále více šířit a reklamy na něj se objevují už i v médiích. Státu a obcím tak utíkají peníze,...
Současný zákon ani nový vládní návrh zákona o provozování sázkových her neupravuje on-line sázkové hry, a tedy ani jejich zdanění a odvody. Místo regulace a zprůhlednění se sázení po internetu začíná stále více šířit a reklamy na něj se objevují už i v médiích. Státu a obcím tak utíkají peníze, podle odhadů až 10 miliard korun, tedy více než jedna čtvrtina tržeb celého odvětví sázkových her a loterií u nás.
KAŽDÝ HAZARD - I INTERNETOVÝ, MÁ NEGATIVNÍ DOPADY NA OBCE
Také tato slova zazněla u červnového kulatého stolu, který k problematice internetového sázení a jeho zdanění uspořádal Svaz měst a obcí ČR (SMO). Kromě jeho představitelů se diskuse zúčastnili i zástupci Ministerstva financí, neziskového sektoru, senátoři a také provozovatelé sázkových her.
»Kamenných heren a kasin bude i pod vlivem zákazů v obcích stále méně. Jejich místo zaujmou hry na internetu. Je nezbytné, aby nový zákon vyřešil jejich zdanění a aby i z nich měly města a obce příjmy. Také hraní na internetu, byť z domova, totiž má své sociální dopady, které se projevují všude tam, kde hráči žijí,« upozornil předseda SMO a kladenský primátor Dan Jiránek
. NELEGÁLNÍ ZAHRANIČNÍ PORTÁLY VADÍ I HERNÍMU PRŮMYSLU
»V tomto úsilí jsme se Svazem na jedné lodi,« potvrdil Andrej Čírtek, sekretář Unie herního průmyslu ČR - UNASO. Podle jeho slov internetová kasina sídlící v zahraničí nabízejí českým hráčům sázkové hry bez české licence, bez regulace a aniž by odváděla státu jedinou korunu na daních. České firmy naopak musí platit daň přes 20 % z obratu - a pokud nabízejí sázky na internetu, musí se každý jejich nový hráč registrovat na kamenné pobočce. »To je zvýhodnění zahraničních nelegálních hazardních portálů,« zdůraznil Andrej Čírtek.
»Svaz velmi negativně vnímá nemožnost úplné regulace reklamy na hazard, která zaplavuje města, a zejména šíření nelegálního provozu loterií prostřednictvím různých internetových kiosků, nevýherních zábavních terminálů apod.,« uvedl Jaromír Jech, výkonný místopředseda SMO. »Proto po státu požadujeme, aby proti těmto daňovým únikům rázně zakročil.«
ZÁKON BUDE MÍT ZPOŽDĚNÍ
Ještě téhož dne, kdy SMO uspořádal svůj kulatý stůl k internetovému sázení, ministr financí Miroslav Kalousek vyloučil, že by chystaný nový zákon o provozování sázkových her vstoupil v účinnost 1. 1. 2013, jak jeho resort původně plánoval. Podle ministrova vyjádření pro agenturu Mediafax nový zákon začne platit nejdříve od poloviny roku 2013 nebo dokonce až od 1. 1. 2014. Miroslav Kalousek to zdůvodnil tím, že návrh zákona se dostane do prvního čtení v Poslanecké sněmovně nejdříve až v září a že poslanci mají ve zvyku věnovat se problematice hazardu »podrobně a dlouho«.
Nový zákon má mj. legalizovat internetové sázení u zahraničních společností. Ty však musí mít v ČR sídlo a pobočku, na níž se jim budou registrovat sázející.
Hazard není rizikem pouze pro hráče.
ILUSTRAČNÍ FOTO: FILIP JANDOUREK