Mapa otevřených škol. Praha má krajský akční plán vzdělávání

„Nemoudrý radní investuje do nákupu učebnic, moudrý do jejich vytváření. Tuto málo akcentovanou pravdu mělo Zastupitelstvo hlavního města Prahy patrně na mysli, když schválilo rozsáhlý program zvaný KAP – Krajský akční plán vzdělávání hlavního města Prahy,“ usmívá se radní Irena Ropková.

 

Akční plán má za hlavní cíl zavádění inovativních metod ve školství v rámci Velké Prahy a podněcování žákovské a studentské aktivity, iniciativy a kreativity. Není to totiž žádný soubor elektronických dotazníků, který by jen obtěžoval ředitele. Naopak přináší praktické příležitosti a jeho výstupy jsou hmotné a velmi přesvědčivé.

„Mezi klíčové části akčního plánu patří tzv. polytechnická hnízda,“ vysvětluje radní Irena Ropková. „Hi-tech vybavené spádové dílny umožňují kterékoli pražské základní škole pravidelnou odbornou výuku dosažitelnou z jakékoli školy do 30 minut cesty. Díky jednotné podobě těchto dílen bude moci jít učitel s třídou do jakékoliv dílny a všude dostane stejný rozsah výuky. Žáci se zde seznámí s materiály, nářadím, stavebnicemi a také s vyučovanými obory dané střední školy. Zajímavostí projektu je také to, že vzdělávat se nebudou pouze děti, ale i doprovázející učitel. Získá zde zároveň s dětmi polytechnické dovednosti, které může následně využít třeba při výuce se stavebnicemi. K dispozici bude i školní vzdělávací plán, takže vysílající škola bude moci svým žákům tuto službu bez jakýchkoli starostí zajistit.“

Polytechnická hnízda pružně reagují na nové požadavky na trhu práce. A také na smutný fakt, že mnoho odborných dílen bylo na základních školách zrušeno a k dispozici už není ani dostatečný počet aprobovaných učitelů ani moderních učebnic a pracovních listů.

Jiným příkladem zastupitelstvem schválené strategie jsou podle radní Ropkové Centra interaktivní výuky (CIV). Vzdor automaticky předpokládané technologické vyspělosti metropole je na tom Praha z hlediska financování interaktivních technologií na VOŠ a SOŠ paradoxně hůře než ostatní kraje. Praha totiž podle Ropkové doposud neměla přístup k evropským dotacím na vzdělávací pomůcky. A odborné školy v této situaci přednostně investovaly do prostor praktického vyučování,namísto učeben pro teoretickou výuku.

A nejde jen o učitele a učebnice. Dřívější místostarosta pro školství na Praze 7 Daniel Štěpán například upozorňuje na smutné zkušenosti starších pražských obvodů: „Nejenom že se naše městské části musejí potýkat s údržbou nesrovnatelně vyššího počtu škol než jinde v krajích, ale navíc jsou mnohé budovy, třeba u nás v Praze 7, letité a památkově chráněné. To klade další překážky úpravám a instalacím, které se prodlužují a prodražují.“

Cílem projektu CIV je proto vybavit vybrané školy moderními technologiemi pro výuku čtyř rizikových předmětů - matematiky, cizích jazyků, přírodních věd a podnikavosti (ekonomické gramotnosti) - a ověřovat možné zapojování těchto technologií do dalších předmětů. Současně zde budou vyškoleni lektoři, kteří budou zajišťovat další vzdělávání učitelů.

Polytechnická hnízda a centra interaktivní výuky spojuje v rámci KAP logicky i myšlenka jednotného portálu a „centrálního mozku“ - tzv. Mapy otevřených škol, která má umožnit rychlejší orientaci veřejnosti v nabídce standardního i nadstandardního vzdělávání, jejich prezentaci, řízení a hodnocení, propojování škol, učitelů a žáků navzájem, podněcování nových partnerství a vzájemné sdílení znalostí.

Celá vzdělávací inovační strategie pod hlavičkou Krajského akčního plánu, kam patří i celá řada dalších konceptů, například odborné vzdělávání pedagogů, spolupráce školy se zaměstnavateli, kariérové poradenství či inkluze, bude financována z projektu operačního programu MŠMT Výzkum, vývoj a vzdělávání. Podle Ireny Ropkové jsou na ni pro příští rok připraveny finance s možností čerpání až do 100 milionů korun. A první reálné výstupy – například zahájení provozu prvních otevřených dílen a polytechnických hnízd - se očekává už v září příštího roku.*

/TZ/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down