01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MÝTY A REALITY INVESTIČNÍHO ROZHODOVÁNÍ

Dovedu si živě představit duševní rozpoložení starosty, který má v pokladně volných deset miliónů korun z prodeje akcií a zhruba deset let na to, aby je optimálně zhodnotil. Na straně jedné si uvědomuje příležitost k značnému zhodnocení, na straně druhé si je vědom toho, že se nachází v politicky...

Dovedu si živě představit duševní rozpoložení starosty, který má v pokladně volných deset miliónů korun z prodeje akcií a zhruba deset let na to, aby je optimálně zhodnotil. Na straně jedné si uvědomuje příležitost k značnému zhodnocení, na straně druhé si je vědom toho, že se nachází v politicky obtížné rozhodovací situaci. Každé investiční rozhodnutí je totiž napadnutelné.

Využije-li "náš" starosta investiční instrumenty s nízkým rizikem nebo bankovní vklady, pak se vzdává možnosti vyšších výnosů. Po čase se může jeho kritikům "zdát", že obec nevydělala dost. A budou mít pravdu. Využije-li však výnosnější investiční strategie, pak mu může každá tržní korekce způsobit bezesné noci a nebude moci po dobu trvání korekce přesvědčivě čelit kritikům, kteří budou původní rozhodnutí kritizovat.

Předpokládat, že kritici jaksi zapomenou kritizovat, není realistické. Ochotných kritiků je vždy dostatek. Mnoha potížím je možné se vyhnout, ale mnohé odstranit nelze a budou vždy součástí rizik, která přináší veřejná funkce.

Většina lidí nerozumí většině finančních produktů. Kdyby jim rozuměla, pak by mnohé z nich nepoužívala vůbec anebo by je používala zcela jinak než jak je používá. Důvody, na jejichž základě občané rozhodují o umístění miliard korun úspor, jsou převážně neodborné - emocionální nebo vnucené reklamou. Následkem je, že většina rozhodnutí o vkladu či investici se odehrává bez porozumění a důkladné analýzy. Opak je výjimkou.

VYTVÁŘET ZÁKLADNÍ KONSENSUS

Ani v zastupitelstvech nebývají zpravidla finanční experti. Najdeme tam spíše laiky, kteří se domnívají, že rozumí penězům. Z podstaty většiny laických povah vyplývá, že ve spojení s mocí svobodněji kritizují. Odtud pak vyrůstá nebezpečí subjektivní a nepoučené kritiky. Hlavním a také velmi obtížným politicko-investičním úkolem starosty, který potřebuje vhodně zacházet s volnými finančními prostředky, je minimalizovat vliv laické kritiky a vnést do rozhodovacího procesu objektivní kritéria. Zřídka se to podaří zcela. Je však třeba neustále se pokoušet o vytváření základního konsensu v zastupitelstvu - rozptýlit jednak investiční mýty a předsudky, jednak umožnit všem více či méně realisticky posuzovat varianty.

JISTOTY A RIZIKA

Většina laiků se ve finančních záležitostech podvědomě vyhýbá riziku. Tento podvědomý a téměř automatický přístup bývá posilován pocitem zodpovědnosti za "cizí peníze" a mnoha skandálními událostmi na českém finančním trhu. Je to postoj lidsky a psychologicky pochopitelný, avšak neinformovaný.

Většina laiků též vnímá riziko jako shluk nejasných a hrozivých okolností, které mohou nastat a ohrozit obecní peníze. Není tomu tak. Rizik je více druhů a jsou dobře rozpoznatelná. Je tu např. riziko instituční, tj. riziko důvěryhodnosti finanční instituce. To lze minimalizovat a naprosto vyloučit. Je tu však i riziko trhů, které se vyznačuje proměnlivostí výnosů z investic a (neskonale pomalejším) kolísáním výnosů z bankovních vkladů. Takové riziko lze pouze optimalizovat. Zcela je odstranit nelze.

Vcelku lze odpovědně říci, že neexistuje finanční produkt, který by byl bez rizika. Ve všech situacích souvisejících s financemi si vybíráme rizika, která dokážeme snést, ale zcela je vyloučit nemůžeme.

Rizika jdou totiž ruku v ruce s výhodami. Investiční rozhodnutí neděláme proto, abychom vyloučili rizika, ale abychom si vybrali vztah mezi objemem rizika a možným objemem výnosu. To jsou totiž dvě stránky jedné mince.

Rizika bývají často zveličována. Vyslovíte-li ve společnosti více lidí slovo akcie, zajisté se najde někdo, kdo si myslí, že akcie jsou sice výnosné, ale notně riskantní, nebezpečné. Jako každý populární názor, je i tento hodně přehnaný. Je sice pravda, že akciový trh je nejvíce rizikový, tj. cena nejvíce kolísá. Současně je ale pravda, že souhrnně akcie vynášejí mnohem více než jiné investiční instrumenty a formy (termínová depozita, dluhopisy, pokladniční poukázky) a jejich průměrné roční výnosy sledované za dlouhé období ukazují jedno - rizikovost akcií (kolísání ceny) časem klesá. Pravda je tedy taková, že pro dlouhou investiční periodu jsou akciové strategie hodny největší pozornosti.

Volební období jsou krátká. Pohybují se na spodní hranici investičních horizontů pro strategické peníze. To, co se jeví zastupitelům z krátkodobého hlediska jako rozumné, může po deseti letech působit jako krátkozraká pošetilost.

Uvedu příklad. Ve snaze minimalizovat riziko trhů a kolísání výnosů - přijme starosta a zastupitelstvo strategii fondu peněžního trhu (nízké riziko, nízký výnos). Po čase, např. po 4 letech, je bude nově zvolené zastupitelstvo kritizovat za ušlé výnosy. Jejich argumenty budou velmi působivé, protože strategie fondů peněžního trhu je vskutku určena k jiným účelům než je vytváření optimálního výnosu.

INVESTIČNÍ STRATEGIE

V politice lze mnohdy i neúspěch prezentovat jako úspěch. Ve finančnictví a ekonomice nikoliv. Myslím ostatně, že komunální politika budoucnosti bude především lokální ekonomikou, schopností lokálního politického managementu ovlivňovat ekonomiku v místě a chytře finančně hospodařit.

A chytře finančně hospodařit předpokládá ovládat umění volby optimální investiční strategie. S každou investiční strategií si totiž volíme tři charakteristiky, které ji doprovázejí - míra rizika (kolísání výnosu) typická pro tu či onu strategii, optimální investiční horizont, potenciální výnos.

Investiční strategie je vytvářena tak, že si zvolíme hlavní instrument, do něhož chceme investovat. Výnosnost jednotlivých instrumentů (akcie, dluhopisy, pokladniční poukázky) se od sebe totiž liší. Nejlépe to ukazují historické přehledy výnosů z trhů, které trvají již dlouho např. v USA (viz graf), protože výsledky z mladičkého českého trhu nejsou dosti průkazné.

Historicky nejvyšší je výnosnost strategií akciových, na druhém místě se umisťují výnosy strategií balancovaných (mix použitých instrumentů), pak přicházejí dluhopisové strategie a na samém konci nalezneme strategie peněžního trhu. Všimli jste si zajisté, že nezmiňujeme termínová depozita. Ta možnost tu skutečně je, ale má celou řadu nevýhod - relativně nízký výnos (nejnižší dostupný mezi ostatními strategiemi), omezená dostupnost finančních prostředků, které jsou pod zámkem smlouvy.

JAK VOLIT INVESTIČNÍ STRATEGII

Volba investiční strategie závisí na mnoha faktorech. Lze je rozdělit do dvou skupin - na faktory politické a odborné (investiční).

Politické faktory nelze předvídat a závisí na situaci v místě a na vašich potřebách. V politických faktorech se totiž mísí vlivy osobní (složení zastupitelstva) a důležitost reálných ekonomických, respektive finančních potřeb obce.

Faktory odborné jsou přehlednější. Hlavním odborným faktorem je nutnost uvést zvolenou investiční strategii do souladu s investičním horizontem. Máte-li k dispozici krátký investiční horizont (doba trvání investice), pak se hodí používat strategii peněžního trhu případně strategii dluhopisovou. Dlouhé investiční horizonty mají nejraději strategii balancovanou nebo akciovou.

Soulad mezi investičním horizontem a použitou investiční strategií je nutností, kterou není radno porušovat. Porušení této zákonitosti je nebezpečné v tom, že neúměrně zvyšuje riziko ztrát a snižuje možnosti výnosů.

ČÍM ZAČÍT

Nejlépe kupeckými počty. Někdy se tomu vznešeně říká finanční plán, ale to jsou jen slova. Předpokládejme, že máte k dispozici několik miliónů korun. Existuje sice možnost, že je budete muset časem vrátit, ale po jistou dobu (10 až 15 let) je máte k dispozici. Současně však potřebujete část těchto finančních prostředků proinvestovat s tím, že výnos ze zbývající části vám umožní obnovit původní částku pro případ, že by ji bylo nutno vrátit. (Mnohé je patrné z tabulek.)

Tvořivé řešení je to, které vám, na straně jedné, umožní co nejvíce proinvestovat, na straně druhé vám zaručí obnovu původní částky v době, kterou máte k dispozici.

JAK SI VYBRAT PARTNERA

To je ze všeho nejdůležitější. Na dobrém výběru správce vašich peněz závisí vskutku mnohé. Není možné v krátkosti postihnout vše, čemu je nutné věnovat pozornost. Na prvním místě bych zdůraznil charakter jako hlavní faktor, který by měl ovlivnit vaše rozhodnutí. V tomto případě se pod jedním slovem skrývají dva obsahy. Ten první, běžnější obsah se týká slušnosti a dobré pověsti. Ta je ve světě financí vysoce důležitá a vyplatí se pečlivě ji zkoumat.

Váš partner by měl být vskutku beze stínu morálních pochyb a bez poskvrny. Je dobré mít na paměti, že mezi charakterem a dojmem není rovnítko. Slušnost a charakter toho, kdo se vám nabízí jako správce vašich peněz, je třeba zkoumat a mnohdy není od věci do onoho zkoumání i něco investovat.

Dojem slušnosti ještě není slušnost a pouhá slušnost navíc nestačí. Ve finančním světě je slovem charakter míněna i dlouhodobá schopnost vydělávat pro své klienty peníze. To je nesmírně důležité a chce se mi říci, že ze všeho nejdůležitější.

Podvědomým zvykem většiny laiků je to, že si názor na schopnost vydělávat pro klienty peníze tvoří na základě posledních výnosů. Dokazují to přesuny peněz na trhu úspor. Lidé jdou za posledními výnosy i přesto, že nejsou zárukou výnosů budoucích. Pravda je však taková, že nikdo vám nemůže zaručit přesnou výši investičního výnosu. Dlouhodobá a prokázaná schopnost správce vydělávat pro klienta peníze vám napoví, co můžete očekávat. Neztotožňujte správce s lidmi, kteří ho zastupují. Lidé na vás mohou dělat takový či onaký dojem. Důležité je, koho představují. Správce, je-li to instituce, je daleko více - v jeho historii je čitelné to, co pro své klienty vykonal. Čtěte si v této historii, zajímejte se o ni. Potvrzená dlouhodobá schopnost výnosu je první přikázání opatrného a moudrého výběru.

POVINNOSTI VŮČI SPRÁVCI

Není to však jen správce, kdo má povinnosti vůči vám. Neméně důležité jsou i vaše povinnosti vůči správci a vůči vašim penězům. Uvedu příklad - některé velmi úspěšné fondy v USA vydělávají, zatímco jejich klienti nikoliv. Jak je to možné? Jednoduše.

Klient podléhá velmi běžným emocím investora začátečníka. Když jde trh a výnosy nahoru, dychtivě nakupuje. Nakupuje špatně, protože draho. Když trh a výnosy klesají, pak v depresi prodává. Prodává samozřejmě špatně, protože levně. Pokud se jednou rozhodnete pro určitého správce, určitou strategii a určitý cíl - dodržujte investiční disciplínu. Pokud věříte svému partnerovi, držte při sobě i ve chvíli, kdy je trh bouřlivější než obvykle. Zblízka se všechny tržní poryvy zdají být bouřlivější než jaké ve skutečnosti jsou. Zkušenost ukazuje, že investiční disciplína se vyplácí.

VLADIMÍR FICHTNER,

místopředseda předsednictva

Unie investičních společností ČR

a generální ředitel Pioneer česká

investiční společnost, a. s.

Kolik peněz investovat, aby na konci období bylo k dispozici 10 mil. Kč?

výnos p.a. výnos p.a.

roky 5 % 11 %

3 roky 8 638 376 7 311 914

4 roky 8 227 025 6 587 310

5 let 7 835 262 5 934 513

10 let 6 139 133* 3 521 845**

15 let 4 810 171 2 090 043

20 let 3 768 895 1 240 339

30 let 2 313 774 436 828

35 let 1 812 903 259 236

* Při výnosu 5 % p.a. je nutno investovat 6,1 mil. Kč

** Při výnosu 11 % p.a. stačí investovat 3,5 mil. Kč

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down