01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na okraj protokolu

(Dokončení z minulých čísel) U jídla bez zábran? Pro začátek a pro jistotu vás seznámíme se způsoby stolování. 1. Velká tabule (recepce, na diplomatické úrovni však nejednoznačné): banket - hosté jsou obsluhováni sedící, před hlavním chodem připije hostitel hostovi, po něm host poděkuje hostiteli...

(Dokončení z minulých čísel)

U jídla bez zábran? Pro začátek a pro jistotu vás seznámíme se způsoby stolování.

1. Velká tabule (recepce, na diplomatické úrovni však nejednoznačné):

banket - hosté jsou obsluhováni sedící, před hlavním chodem připije hostitel hostovi, po něm host poděkuje hostiteli (na úplném začátku může být kratičké uvítání některým z domácích),

raut - hosté se obsluhují sami, především ve stoje, jídla jsou v bufetech i teplých (jediná forma, při níž se připíjí hned na začátku, protože později už by se hosté nesešli).

2. Malá tabule (párty, avšak příslušnou formou je lepší vždy přesně označit):

koktejl - několik druhů vína apod., bohatší koktejlové občerstvení, takřka jen ve stoje,

číše vína - alespoň dva druhy, jednodušší koktejlové občerstvení, výhradně ve stoje, oblečení je přijatelné denní i večerní (také číše vína musí začít až po skončení práce), hosté mohou přijít po začátku a odejít dříve, po strávení poloviny z celkové délky,

brunch neboli obchodní svačina - lehký oběd, v zimě alespoň polévka musí být teplá, oblečení výlučně denní.

Uvědomme si zásadní rozdíl

Pracovní oběd (spíše než večeře) můžeme vést jednání, ovšem krátce, až po hlavním chodu - obvykle bez partnerek, avšak ve společenském oblečení, sako lze odložit jen na výzvu hostitele,

Slavnostní večeře (spíše než oběd) bez jednání, s alkoholem, obvykle "s manželkami" - alespoň poloslavnostní oblečení, sako (spencer nelze odložit).

Čestné místo je uprostřed delší strany. Hosté si pomáhají, nikoli však přes stůl. Hostitelský pár začíná jíst jako první, pokud možno každý chod (nutně první a hlavní chod). Vstane-li kterákoli žena od tabule, měli by vstát všichni muži a musí vstát její partner, totéž při návratu. Hostinu ukončuje hostitelský pár (obvykle hostitelka) povstáním. Mobilní telefony zcela vypneme. Hovor u tabule (při slavnostním jídle, nikoli o pracovních věcech) je žádoucí, možný i během jednoho chodu, nikoli s plnými ústy. "Dobrou chuť" není třeba přát vůbec, avšak je nutné ji opětovat. U přípitku je přiťuknutí reálné jen do počtu šesti účastníků hostiny; nezbytné je mít před ním připraveny dolité všechny sklenky vína do stejné výše a rovněž tak další sklenice s nealko.

Žádný chod nelze sníst bez přerušení; stejně tak je-li servírováno na dvou talířích (příloha zvlášť), nebo potřebujeme-li dochutit čímkoli z tzv. menážky), činíme vždy nadvakrát - v prvním případě pomocí překládacího příboru (dětská, předkrmová lžíce a vidlička), v druhém případě pozor na "kečupový efekt". Talíře mohou být nakláněny od sebe, a to dnes už i mělké, totiž pro vyjedení omáčky speciální plochou, tzv. gurmánskou lžící.

Skleničky jsou umyté a zároveň suché. Rybí příbor je na místě jen u plátky ryby v přírodní úpravě (nesmažené, nezapečené), lze ho nahradit dvojicí vidliček. Střenku neopíráme o ubrus - naopak u bufetových stolů se překládací masový (velký) příbor opírá o mísu a střenkou o desku. Na moučník raději i studený nechme připravit jak vidličku, tak lžičku. Zlacený, rytý či vyražený znak kraje musí ležet či stát před hostem lícově, průčelně.

Látkový ubrousek, je-li složen do výškového tvaru, první rozloží hostitel (ka). Ani u papírového ubrousku nesmíme nechat stopy po otření úst viditelné: nehodláme-li ho položit na klín, musíme použité místo zakrývat čistou částí. Papírový na konci nikdy nevhazujeme do sklenice, necháme ho volně na stole, nebo vložíme do popelníku, nebude-li se kouřit.

Doporučení

Doporučujeme snadno dělitelná, společensko-nábožensky nekomplikovaná, lehce konzumovatelná jídla. Ne šunkovou rolku, vařený chřest, plody moře, špagety, pizzu, laskonky. Vřele doporučujeme jediný předkrm (nikoli zároveň studený i teplý), jediný hlavní chod a zmrzlinu ve formě ovocného poháru, podáváme se lžičkou.

Kompot se podá v misce či šálku na talířku s kávovou lžičkou vpravo nad talíř; nemá-li ouško, nenaklání se. Pecky se vyjímají právě pomocí lžičky a kladou na podtalířek. Salát se klade vlevo nad talíř; nebyla-li donesena menší vidlička, pojídá se pomoci vidličky - ne u nože - od hlavního chodu, tj. masové. (Neovocný salát bude odnesen po sýrovém dezertu, popř. hned po hlavním chodu.)

Alkoholických nápojů doporučujeme nanejvýš čtyři druhy, vína doléváme po celých sklenkách (červené po půlsklenkách). Univerzálními nápoji jsou:

nealkoholické - pramenitá ("dobrá", stolní) voda, nikoliv minerální,

alkoholické - vína šumivá (šampaňské není totéž co sekty) a iberská (madeira, portské, malaga, sherry), ne pivo.

Káva a čokoláda se pijí s přidržováním podšálku pod šálkem, povinně i ve stoje. Toniky a podobné nápoje lze pít jen se stolní vodou, nikoli samostatně. Drobek už není ostuda.

VÁCLAV ŠŤASTNÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down