01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na radnicích přibude nová kategorie pracovníků

Zadavatelem projektu Akreditace průmyslových zón je agentura CzechInvest, přičemž jeho smyslem je zvýšit konkurenceschopnost České republiky v soutěži o přímé zahraniční investice. V rámci projektu se školí profesionální manažeři průmyslových zón a ověřují jimi spravované lokality. Každé z...

Zadavatelem projektu Akreditace průmyslových zón je agentura CzechInvest, přičemž jeho smyslem je zvýšit konkurenceschopnost České republiky v soutěži o přímé zahraniční investice. V rámci projektu se školí profesionální manažeři průmyslových zón a ověřují jimi spravované lokality.

Každé z pětiměsíčních školení, která sestávají ze série workshopů vedených českými i zahraničními experty, bude provázeno studijním pobytem v Irsku a Skotsku. První cyklus školení byl zahájen již letos v říjnu a účastní se jej šest zaměstnanců radnic, jeden zástupce soukromé developerské společnosti a 13 pracovníků regionálních rozvojových agentur.

Druhého cyklu školení, který začne v únoru 2003, by se měli účastnit už především zástupci obcí a měst, jejichž průmyslová zóna splňuje podmínky programu Ministerstva průmyslu a obchodu Podpora rozvoje průmyslových zón. Výběrové řízení na realizaci projektu Akreditace průmyslových zón vyhrálo konsorcium společností Berman Group a DHV CR.

Dušan Kulka, ředitel společnosti Berman Group, připomíná, že zahraniční investor nejprve zvažuje kontinent a stát, kam by případně přišel. V této fázi je na českém státu a agentuře CzechInvest, aby například pomocí investičních pobídek nasměrovaly takového potencionálního investora do naší země. Pokud se to podaří, investor se pak rozhoduje už pro konkrétní lokalitu. "V ten moment přebírají po státu a CzechInvestu hlavní roli města či obce, jež mají vhodné pozemky nebo už vybudované průmyslové zóny, aby investora přesvědčily o tom, že právě jejich lokalita je pro něho ta nejvhodnější," říká Dušan Kulka. Proto je podle ředitele důležité, aby města měla odborníky, kteří se v problematice investic vyznají a dokáží každé přicházející firmě individuálně připravit optimální nabídku. Zároveň by tito manažeři měli za úkol pečovat o další rozvoj průmyslové zóny tak, aby byla konkurenceschopná a zaujala další investory.

Ředitel zdůrazňuje, že jde i o to, aby investoři, kteří se již v daném městě usídlili, tam také co nejdéle zůstali a své investice dál rozšiřovali. "U nás často vše skončí slavnostním přestřižením pásky při otevření nového provozu, ale dál se investorovi ze strany města už nikdo nevěnuje. Přitom však každý investor se časem rozhoduje, zda bude dál expandovat či jestli naopak některé své výroby neomezí nebo neuzavře," pokračuje Dušan Kulka. "Ve vyspělých zemích proto radnice kladou i důraz na "after care" servis, tedy následnou péči o investory." Kvalitní manažer průmyslové zóny může podle Dušana Kulky při udržení investorů v místě odvést pro město nemalý kus práce.

"Velkých strategických zón typu kolínské v naší zemi již mnoho nepřibude," domnívá se ředitel Berman Group. "Daleko častěji půjde spíše o menší zóny, v nichž se ovšem těžiště investic posune od výroby do služeb. Výraznější využití starých a už nepoužívaných průmyslových prostor, často ve středu měst (brownfields) se na pořad dostane až později. Nejenže se v nich investoři obávají rizika ekologických zátěží, ale přebudování těchto míst bývá i mnohonásobně dražší než stavět nové zóny na zelené louce (greenfields). Navíc regenerace brownfields se všude ve světě financuje z veřejných rozpočtů - a u nás to nebude určitě jinak. Jenže na to nyní v České republice neexistují dostatečné zdroje," uvedl Dušan Kulka.

IVAN RYŠAVÝ

  obr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down